Dojenje nije lagan ‘posao’, a mnoge se mame susreću s poteškoćama u dojenju, od kojih je najčešća začepljenje mliječnih kanalića. Ovi se problemi najčešće pojavljuju u prvih 6 do 8 tjedana nakon početka dojenja, ali se nekad mogu pojaviti i kasnije.
Zašto dolazi do začepljenja mliječnoga kanala?
- Nepravilno pražnjenje grudi, do čega dolazi ako beba ne zahvati bradavicu, ima problema sa sisanjem ili često zaspe tijekom dojenja pa se grudi ne ‘isprazne’.
- Ako ste preskočili podoj. Kada postoji veliki vremenski razmak između pražnjenja dojki, može doći do začepljenja kanala.
- Ako je jak pritisak na grudi: prečvrst grudnjak ili pritišćete dojku (preteška torba ili sl.)
Koji su simptomi začepljenog mliječnog kanala?
Simptomi začepljenog kanalića mogu biti prilično neugodni: bolovi, crvenilo, osjećaj pulsiranja u grudima, vrućina u području dojke. Prejaki jaki bolovi mogu ukazivati i povišena tjelesna temperatura mogu biti znakovi ozbiljnijeg upalnoga stanja, kao što je mastitis.
Kako spriječiti začepljenje mliječnog kanala?
Dojenje je najbolji način sprječavanja. No evo nekih smjernica:
- Napravite raspored hranjenja i redovno praznite dojke. Kad je riječ o novorođenčetu, trebali biste imati 8 do 12 podoja tijekom 24 sata.
- Obratite pozornost na to je li beba pravilna zahvatila dojku.
- Dojite bebu u različitim položajima, kako biste olakšali pražnjenje dojki.
- Koristite kvalitetan grudnjak, nemojte nositi odjeću koja vam stvara pritisak na grudi, a kada nosite torbe, pazite da vam remen ne ide preko grudi.
- Porazgovarajte sa stručnjakom ako vam je potrebna pomoć.
Kako riješiti problem?
Reagirajte čim primijetite simptome začepljenog mliječnog kanalića.
- Dojite bebu, ma kako bilo bolno
- Odmarajte se
- Konzumirajte više tekućine nego inače
- Hranite se zdravo i uravnoteženo
- Stavljajte tople obloge na grudi prije hranjenja, kako bi se mlijeko lakše ‘otpuštalo’
- Kada završite s dojenjem, do kraja se izdojite, ručno ili izdajalicom
- Masirajte grudi
Za vas smo pronašli video u kojem možete točno vidjeti kako masirati svoje grudi da smanjite napetost i potaknete protok mlijeka u kanalićima.
Počnite lagano od ramena, tako što vrhovima prstiju, u nekoliko poteza, prelazite od sredine prsnoga koša prema van.
Potom, isto područje, prijeđite u 5 do 10 poteza, ali lagano pritiskajući prstima, i to kružnim pokretima, od sredine prema van.
Podignite jednu ruku iznad glave, a drugom rukom masirajte dojku na suprotnoj strani, kružnim pokretima, također masirajući iznutra prema van, 5 do 10 ponavljanja.
Ruku koje je bila iznad glave položite ispod dojke, a drugu postavite s gornje strane dojke i masirajte pokretima, kao što je prikazano u videu.
Sve ponovite s drugom dojkom.
Potom se nagnite u pretklon, a u ovome dijelu masiranja od pomoći će vam biti i gravitacija. Masirajte jednu dojku, kao kada ste stajali u uspravnom položaju.
Nakon toga, i dalje u pretklonu, ispružite ruku na strani dojke koju masirate, a drugom rukom masirajte područje oko dojke malim kružnim pokretima, od unutarnje strane prema pazuhu. Sve ponovite na drugoj strani.
Sada, i dalje u pretklonu, ispružite obje ruke prema naprijed i ostanite nekoliko trenutaka u tome položaju. Potom se polako uspravite.
Razgibajte polagano ramena, ispružite ruke iznad glave, nagnite se prvo na jednu stranu pa na drugu. Masažu završite laganim prelaženjem prstima prema ramenima, kaon a početku.