Na plaži na Mljetu skoro se utopilo 20-mjesečno dijete: 4 stvari koje roditelji trebaju znati o utapanju

Djevojčica se igrala u plićaku bez koluta i rukavica za plivanje, kaže svjedok, a zatim je nađena kako pluta s glavom prema dolje. Pedijatrica naglašava na što roditelji trebaju paziti kad su s djecom u blizini vode.

Foto: Shutterstock

Na Mljetu se danas skoro dogodila tragedija, djevojčica u dobi od godinu dana i osam mjeseci skoro se utopila u moru, spašena je u trenutku kad je nađena kako pluta s glavom prema dolje. 

Čovjek koji je svjedočio događaju, ispričao je za Dubrovniknet.hr što se dogodilo.

“Dijete je bilo samo, bez nadzora nekoliko trenutaka i odjednom je u plićaku gdje se igralo, počelo plutati, s glavom u vodi. Svi su priskočili i počeli su oživljavali djevojčicu koja nekoliko minuta nije bila pri svijesti. Dijete je poplavio i nakon nekoliko trenutaka je izbacilo vodu i pjenu kroz usta. Idućih 15 minuta dijete je nekoliko puta kolabiralo i izbacilo je još vode kroz usta”, ispričao je kupač koji se sa svojom obitelji zatekao na toj plaži.

Rekao je i kako se sve dogodilo jako brzo te kako se djevojčica koja se igrala u plićaku ostala bez nadzora roditelja, dok joj se nekoliko godina stariji brat kupao u blizini. Nije imala ni kolut niti rukavice kao zaštitu od utapanja. Odmah je pozvana hitna, ali kako je ona stacionirana u Babinom polju, roditelji su s djetetom krenuli svojim vozilom prema njima. Susreli su se putem, a potom je helikopterom prevezena u dubrovačku opću bolnicu.

“Prema zadnjim informacijama saznali smo da je curica stabilno”, kazao je čitatelj koji će zapamtiti ljetovanje na Mljetu po dramatičnom događaju koji je, na svu sreću, završio dobro.

Ravnatelj dubrovačke bolnice dr. Marijo Bekić kazao je za Dubrovniknet da je djevojčica hospitalizirana i primljena na Odjel pedijatrije.

“Zasad je stabilno”, kazao je o stanju djevojčice Bekić. Nesreće i tragedije se događaju u sekundi. Danas je, na svu sreću, izbjegnuta tragedija koja bi obilježila živote mnogih.

Foto: Shutterstock

Pedijatrica: 4 stvari koje roditelji trebaju znati o utapanju

Utapanje je, odmah nakon prometnih nesreća, drugi najčešći uzrok smrtnosti djece, a procjene govore da između 40 i 70 posto djece u Hrvatskoj ne zna plivati. Utapanje je jedan od najčešćih uzroka smrtnosti djece do četiri godine starosti.

"Utapanje djece do četiri godine starosti čest je slučaj mortaliteta u toj dobi. Djecu se nikada ne smije ostavljati samu u bazenu, kadi, moru…, pa čak ako je to i na trenutak. Također, djeca moraju imati i odgovarajuću zaštitu kad ih se vodi na kupanje. To su prsluci, leptirići za nadlaktice, kolutovi za napuhavanje… Preporuka je da se kupi kvalitetnija zaštita. Za manju djecu sami kolutovi nisu sigurni, dijete se može prevrnuti, pa se, uz kolutove, preporučuje imati i prsluke ili specijalne kolutove koji imaju osiguranje od prevrtanja", kaže dr. med., Giovana Armano, napominjući da, čak i mala djeca koja su već proplivala i samostalno plivaju, moraju uvijek biti pod nadzorom jer nisu još sasvim sigurna.

Ako se dijete naguta vode, treba ga, savjetuje ova ugledna pedijatrica, izvaditi iz vode, okrenuti ga glavom i prsnim košem prema dolje, lupkati po leđima da ispljune ili izdahne vodu. Potom ga, dakako, treba umiriti i zagrliti da se osjeća sigurno.

"Ako je dijete duže bilo pod vodom treba zvati hitnu pomoć, pokušati izbaciti vodu iz djeteta i pristupiti reanimaciji. I kod kuće, u kadi, mala se djeca ne smiju ostavljati sama, niti na trenutak, jer se mogu poskliznuti, zaroniti, nagutati vode…", upozorava nanovo dr. Armano te naglašava četiri činjenice na koje roditelji uvijek moraju paziti:

  • Uvijek nadzirite dijete kad se nalazi u vodi ili u blizini vode.
  • Ne puštajte dijete da pliva na mjestima gdje nema spasilaca.
  • Nikad ne ostavljajte dijete samo u vodi, premda je plivač.
  • Nikad se ostavljajte bebu i malo dijete bez nadzora u blizini bilo koje količine vode – čak ni u vlastitome domu.