Opeklina meduze je bolna, svrbi i jako je neugodna, pogotovu djeci. Meduze oslobađaju otrov iz mikroskopskih žalaca na svojim pipcima zvanim nematociste, a opeklina je uzrokovana je reakcijom na otrov.

Liječenje uboda meduze sastoji se od ovih jednostavnih koraka:

  • isperite područje
  • uklonite pipke
  • okupajte dijete u toploj vodi
  • nanesite lijekove i led po potrebi

Neka djeca mogu imati ozbiljnu alergijsku reakciju poznatu kao anafilaksija. Simptomi anafilaksije pojavljuju se iznenada i mogu brzo napredovati od curenja nosa i osipa na koži do stezanja u grlu, problema s disanjem, nesvjestice, srčanog zastoja. Anafilaksiju treba brzo liječiti injekcijom epinefrina, piše Very well health.

Uobičajeni simptomi opekline meduze

Iako se obično navodi da meduze diljem svijeta ožare 150 milijuna puta godišnje, nije jasno odakle dolazi ova brojka, niti kolika je stvarna učestalost. Bez obzira na to, opekotine od meduza su blage i lako se liječe i kod kuće.

Pipci meduze imaju tisuće nematocista koje mogu probiti kožu i ubrizgati otrov. Ovisno o vrsti i dozi otrova, ubod može izazvati reakcije u rasponu od blagih do teških pa čak i opasnih po život.

Uobičajeni simptomi blagih opekotina meduze su:

  • bol, koji može biti intenzivan i može da se širi dalje od mesta uboda
  • crveni ili ljubičasti „ tragovi “ duž putanje kontakta sa pipkom
  • lokalni svrab i otok
  • osip

Vreme koje traje bol od opekotine meduze može da varira u zavisnosti od vrste. Od male meduze traje oko jedan sat.

Kako boli opeklina od meduze?

Opekotina meduze se obično opisuje kao oštar bol, peckanje ili svrab na koži. Često, na ožarenom mestu dete će imati pulsirajući bol koji se širi prema gore i prema van na ruku, nogu ili torzo. Opekotina često ostavlja tragove pipaka koji mogu biti crveni, smeđi ili ljubičasti. Cijelo područje tijela može biti ružičasto, crveno ili ljubičasto.

Kako se liječi?

Brzo liječenje uboda meduze može smanjiti bol, spriječiti pogoršanje sustavnih simptoma i smanjiti rizik od komplikacija (uključujući infekciju). Nakon što se pruži prva pomoć, lijekovi mogu pomoći u ublažavanju boli i otekline. Teške reakcije treba liječiti u bolnici.

Kako pomoći djetetu kod opekline meduze
Shutterstock 

Prva pomoć kod opeklina meduze

Tri su koraka koja se obično preporučuju u prvoj pomoći:

Ispiranje: Isperite pipke toplom vodom ako je moguće. Ako topla voda nije dostupna, koristite slanu vodu umesto svježe. Slatka voda može pogoršati bol.

Uklonite pipke: Uklonite preostale pipke rukavicom ili pincetom. Izbjegavajte dodirivanje golim rukama jer riskirate ponovnu upalu.

Istuširajte dijete toplom vodom: Ovo može pomoći da se izvuče dio otrova iz rane. Pravilo je da se koristi voda na najvišoj mogućoj temperaturi koju dijete može izdržati.

Kod uboda meduze u blizini očiju temeljito isperite oko morskom vodom, a zatim što prije idite na hitnu pomoć. Tamo će vama ili djetetu isprati oko fiziološkom otopinom (mješavina soli i vode slična suzama), ukloniti nematociste i primijeniti kapi za oči i lijekove protiv bolova. Također se preporučuje posjet oftalmologu.

Šta ne smijete raditi kod opeklina meduze

Postoje mnogi mitovi i zablude o tome kako postupati s ubodima meduza. Nijedan od ovih kućnih lijekova nema istraživanja koja podupiru njihovu upotrebu i mogu uzrokovati više štete nego koristi.

Na primjer, neki ljudi preporučuju ispiranje uboda meduze bijelim octom kako bi se ublažio bol, ali dokazi su podijeljeni oko toga pomaže li to doista.  Studija iz 2017. o meduzi lavlje grive sugerira da ispiranje opeklina morskom vodom zapravo može povećati otpuštanje otrova, dok ispiranje octom nema takav učinak. Nasuprot tome, pranje uboda meduze octom često pogoršava stanje.

Ostale stvari koje NE smijete raditi:

  • trljanje opekotine
  • ispiranje hladnom, svežom vodom
  • upotreba alkohola
  • trljanje opekotine peškirom
  • nanošenje zavoja

Je li urin ljekovit?

Nemojte mokriti na ubod meduze. Unatoč onome što ste možda čuli ili vidjeli na TV-u, mokrenje na ubod meduze može pogoršati bol i neće učiniti ništa da "neutralizira" otrov. Štoviše, urin na ticalu meduze može uzrokovati njegovo skupljanje, ubrizgavajući više otrova u kožu.