Nutricionistica o dječjoj prehrani: Ako dijete od 12 godina ne zna samo skuhati jaje ili narezati jabuku, u problemu smo

Roditelji, znate li što vaša djeca zaista jedu kad niste u blizini? Prehrambene navike naše djece tema su nove epizode podcasta 'Rastući s djecom', s gošćom nutricionisticom Nevenom Pandžom

Ana Pavlović

11.12.2024.

Shutterstock

Prehrambene navike djece školske dobi ključne su za njihov rast i razvoj, a posljedično i uspjeh u školi. Nažalost, mnogi se roditelji suočavaju s izazovima u osiguravanju uravnoteženih školskih obroka. Prema izvješćima, dječje užine često uključuju proizvode bogate šećerima i mastima, dok voće, povrće i integralne žitarice ostaju u drugom planu.

Uz podršku stručnjaka poput nutricionistice Nevene Pandže, raste svijest o važnosti planiranja nutritivno bogatih užina. U podcastu "Rastući s djecom", Nevena otkriva kako roditelji mogu s malim promjenama poboljšati prehranu svoje djece i pružiti im potrebnu energiju za učenje i igru.

Roditelji moraju na svom primjeru pokazati pravilne prehrambene navike

"Djeca stječu prehrambene navike gledajući svoje roditelje, bake i djedove, odrasle osobe koje ih okružuju, stoga je važno prije svega podcrtati odgovornost odraslih osoba. Ne možemo očekivati da djeca imaju savršeno izbalansirane užine, ako ih odrasli nisu naučili svojim primjerom - recimo noseći svoju užinu na posao. Također, pitanje je što uopće možemo očekivati od djece s obzirom na njihova znanja i vještine koje su u određenoj dobi mogli usvojiti, a koje smo im mi trebali prenijeti. No, ako imamo dijete od 12 ili 15 godina koje ne zna skuhati jaje, izrezati jabuku ili samostalno pripremiti salatu - mi smo u problemu", izražava svoju zabrinutost Pandža i rješenje vidi u roditeljskom primjeru, a u školama u domaćinstvu: "Domaćinstvo u školama mali je „tool kit“ za preživljavanje i osamostaljivanje!"

Shutterstock 

Što se tiče izbora školske užine, navodi kako je njeno iskustvo pokazalo kako djeca zapravo često i nose školsku užinu, međutim ono od čega je sadržana nije najbolji izbor.

"Zbog brzine života često se bira kupljeni kroasan i sok, a ako bismo od kuće ponijeli sendvič, bananu i vodu, napravili bismo veliku razliku!", navodi Pandža, posebno naglašavajući štetnost sokova. "Djeca su žedna, ali nemaju naviku piti vodu", kaže Pandža te poziva roditelje da posebnu pažnju obrate na unos ovih nepotrebnih šećera.

Naš mozak ne voli zabrane: Kako dugoročno usvojiti zdrave navike bez odricanja

Osim školskih užina, u razgovoru smo se dotaknuli se i prehrambenih izazova tijekom blagdana, kada obilje hrane često vodi do prejedanja, a prejedanje do grižnje savjesti. Razgovarali smo o strategijama kako održati ravnotežu i pretvoriti zajedničke obroke u prilike za jačanje obiteljskih veza.

"U redu je reći „Ne“ kolaču koja ti možda nije omiljeni", navodi Nevena pozivajući da tijekom blagdana ne moramo puno toga ni odbiti, ako pripazimo na količinu svega što unosimo, a nije zgorega ni prošetati između obroka.

Podcast također donosi konkretne savjete za postavljanje i održavanje novogodišnjih odluka vezanih uz prehranu, uključujući kako dugoročno usvojiti zdrave navike, bez odricanja od omiljenih jela.

"Naš mozak ne voli restrikcije", objašnjava nutricionistica te savjetuje kako pametno postaviti ciljeve koji su dugoročno održivi.

Uz to, posebno istražujemo povezanost hrane i emocija - kako stres i raspoloženje oblikuju naše prehrambene izbore i obrnuto.

Pogledajte više u ovom razgovoru koji će vam pružiti alate i uvide za boljitak cijele obitelji:

Dječja prehrana - podcast Rastući s djecom  Youtube