Kada dijete može samo hodati po stepenicama? 7 savjeta kako ga naučiti da se sigurno uspinje i silazi

S učenjem možete početi oko 3-6 mjeseci nakon što dijete nauči hodati, a ako kasni s hodanjem ili se čini da se uvijek muči s ravnotežom ili koordinacijom, svladavanje stepenica će trajati duže

Shutterstock

Između 2. i 3. godine dijete bi se trebalo moći sigurno penjati i spuštati stepenicama hodajući i držeći se za oslonac (bilo da je to vaša ruka ili ograda).

Do 3. godine većina bi djece trebala moći izmjenjivati ​​noge na stepenicama bez držanja. Ovladavanje ovim vještinama uvelike ovisi o dobi u kojoj je dijete ovladalo prethodnim grubim motoričkim vještinama, pa ako kasni s hodanjem ili se čini da se uvijek muči s ravnotežom ili koordinacijom, svladavanje stepenica će trajati duže.

Imajte na umu da je dosljedno vježbanje najlakši način za svladavanje bilo koje velike motoričke vještine, ali samo penjanje i spuštanje stepenicama kod kuće milijun puta nikoga ne motivira, piše Yumama.

Stoga isprobajte sljedećih 7 savjeta koji će vam pomoći da pripremite svoje dijete za stepenice - možete početi s ovim vještinama već od 15-18 mjeseci (oko 3-6 mjeseci nakon što vaše dijete nauči hodati).

1. Počnite s rubnikom ili niskim stepenicama

Počnite sa samo jednom stepenicom - jednom nižom od vaše uobičajene stepenice. Ovo može biti izvrstan način da vaše dijete stekne snagu, ravnotežu, svijest o tijelu i samopouzdanje za veće korake. Rubnjaci i stepenice za malu djecu obično su odlično mjesto za početak. Počnite dopuštajući im da vas drže za jednu ili obje ruke i postupno smanjite razinu pomoći.

2. Vježbajte prelazak preko prepreke

Preskakanje niske prepreke izvrstan je način da oponašate vještinu penjanja uz stepenice bez dodatnog izazova da se morate penjati, stati na prave stepenice. Možete koristiti rezance od pjene za bazen, smotanu deku, ručnik ili čak konop zavezan između dvije stolice (oko 10 cm od tla). Neka vas dijete drži za ruku dok se ne snađe, a zatim ga potaknite da samo prijeđe. Vježbajte s bilo kojom nogom i postupno povećavajte visinu prepreke ako je moguće.

Shutterstock 

3. Balansiranje na jednoj nozi

Kada dijete hoda uz ili niz stepenice, mora moći održavati ravnotežu na jednoj nozi kako bi suprotna noga prešla na sljedeću stepenicu.

Nekoliko načina da isprobate ravnotežu na jednoj nozi su: pomozite djetetu da uravnoteži stopalo na maloj lopti ili korak nekoliko sekundi, pretvarajte se da gazite poput dinosaura s pretjeranim pauzama između koraka itd.

4. Naučite ih spuštati se

Većina djece će savladati penjanje stepenicama bez pomoći prije silaska. Dok penjanje zahtijeva određenu sposobnost održavanja ravnoteže na jednoj nozi, to je uglavnom vještina snage nogu.

Silazak niz stepenice zahtijeva višu razinu ravnoteže, kontrole mišića, pa čak i svjesnost tijela i prostora. Također postoji više prostora za pogreške kada se spuštate—lakše je ispraviti pogrešan korak bez pada kada se penje nego kada se spušta. Stoga se uvijek usredotočite na svladavanje gornjeg dijela prije forsiranja donjeg dijela. Također možete naučiti svoje dijete da hoda niz stepenice bočno s dvije ruke držeći se za zidnu ogradu kako biste povećali stabilnost.

Shutterstock 

5. Dodajte vidljiv znak na rub stepenica

Ako se čini da vaše dijete ima poteškoća s procjenom visine ili dubine stepenica, pokušajte dodati vizualni znak poput trake jarkih boja na rubove stepenica. Također možete staviti točkice u boji ili naljepnice u sredinu svakog gazišta kako bi znao gdje staviti nogu. Ako se čini da vaše dijete radije koristi jednu nogu za penjanje ili spuštanje stepenicama, pokušajte staviti naljepnicu na stopalo koje ne preferira kako biste ga potaknuli da koristi tu nogu. Na primjer, ako se vaše dijete uspinje uz stepenice koristeći samo desnu nogu, stavite Mickey naljepnicu na njegovo lijevo stopalo i dajte verbalni znak "koračaj s Mickeyjem".

6. Isprobajte stepenice na igralištu ili u parku

Stepenice unutar strukture igrališta često su manje visoke od stepenica u kući jer su dizajnirane za manje stepenice. Štoviše, stepenice na igralištu često su znatno zahtjevnije od stepenica kod kuće jer na vrhu obično čekaju tobogan ili tunel! Također možete iskoristiti prednosti vježbanja spuštanja na bilo koji rubnjak ili druge stepenice koje možete pronaći na igralištu ili u parku (ili bilo gdje gdje se nalazite).

7. Neka bude zabavno

Pokušajte penjanje uz stepenice kod kuće učiniti što ugodnijim, tako da vaše dijete to ne doživljava kao 'posao'. Možete staviti dijelove slagalice na dno stepenica i dati im da uzimaju dio po dio na ploču slagalice na vrhu stepenica. Pokušajte koristiti igru ​​spajanja s parovima podijeljenim između vrha i dna stepenica. Budite kreativni i primijenite ga kako vašem djetetu ne bi bilo dosadno!

Iako je važno pomoći vašem djetetu da postigne razvojne prekretnice primjerene dobi, kao što je penjanje stepenicama, uvijek imajte na umu da je sigurnost najvažnija stvar. Ako osjećate da je vaše dijete vrlo nesigurno dok vježba cijeli niz stepenica, najbolje je da se usredotočite na vježbanje prvih nekoliko koraka u sigurnom okruženju i uvijek mu pružite dovoljnu pomoć. Također ih možete naučiti sigurnijim metodama korištenja stepenica, kao što je bočno koračanje s obje ruke na ogradi, puzanje gore-dolje po guzici itd.

 Izvor: Yumama