Kad vidimo bucmasto dijete, to nam je često simpatično - zaobljeni trbuščić, obraščići djeluju nam neodoljivo na mališanima. Međutim, kad je u pitanju zaobljeni trbuh, tu trebamo obratiti posebnu pažnju. 

Pretila djeca, posebno ona koja imaju veći omjer struka i visine, imaju i veći rizik da do dobi od deset godina pokažu simptome srčanih bolesti i dijabetesa tipa 2. Ovo iznenađujuće otkriće uslijedio je nakon desetogodišnje danske studija koja je prezentirana na Europskom kongresu za pretilosti (ECO 2025) u Malagi, Španjolska, navodi Business Insider

Što salo na trbuhu govori o zdravlju djece?

Studija je pratila 700 mališana od rođenja do desete godine života, za to vrijeme su im 14 puta mjerili opseg struka i visinu. Na osnovu toga znanstvenici su identificirali tri ključne grupe obrazaca: 

  • Stabilna grupa (66 posto) - djecom tijekom godina zadržavaju stabilan odnos između opsega struka i visine 
  • Grupa u kojoj odnos raste pa se stabilizira (18 posto) - početno povećanje brojki pa onda stabilizacija 
  • Spororastuća grupa (15 posto) - konstantno povećanje odnosa opsega struka i viisine. 

Djeca u posljednjoj, spororastućoj grupi imala su najlošije rezultate na testovima kardiometaboličkog zdravlja do uzrasta od 10 godina, povišeni krivni tlak, inzulinsku rezistenciju, upalne markere u organizmu te niži HDL (dobar) kolesterol. 

Zašto je odnos struka i visine tako važan? 

Odnos struka i visine izračunava se jednostavno, podijelite opseg struka djeteta s njegovom visinom. Ovaj parametar se više prepoznaje kao dobar pokazatelj centralne pretilosti (nakupljanje masnog tkiva dominantno u trbuhu) nego indeks tjelesne mase (BMI). 

Studija je pokazala da je ovaj odnos najjači prediktor zdravstvenog rizika. U stvari, veličina trbuha djeteta s 10 godina bila je važnija od obrasca rasta tijekom vremena.

Pretilost djece.jpg
Foto: Shutterstock

Zdravstveni rizici 

Centralna pretilost, odnosno masno tkivo na trbuhu, povezano je s opasnim stanjima jer ova vrsta masti okružuje vitalne organe i doprinosi: 

  • kroničnim upalama
  • visokom krvnom tlaku 
  • inzulinskoj rezistenciji (povezana s dijabetesom tipa 2) 
  • niskoj razina kolesterola.

Je li zaobljeni trbuščić uvijek opasan?

Nije svaki zaobljeni trbuščić razlog za uzbunu. Ali ako djetetov trbuh raste brže od njegove visine tijekom nekoliko godina, to može biti više od samo dječje masnoće. 

Studija ističe da rano nakupljanje masti može rezultirati stvarnim metaboličkim promjenama, koje često ostaju nezapažene sve dok se simptomi ne pojave kasnije. Rano otkrivanje omogućuje jednostavne intervencije koje mogu napraviti cjeloživotnu razliku. 

Što roditelji mogu učiniti kako bi smanjili dugoročne zdravstvene rizike?

Prema istraživačima, ne trebaju vam skupi testovi, samo mjerna vrpca i redovite kontrole. Evo nekoliko proaktivnih koraka:

  • Pratite omjer struka i visine uz pomoć pedijatra
  • Potaknite tjelesnu aktivnost, barem 60 minuta igre dnevno
  • Promičite uravnoteženu prehranu, bogatu cjelovitim namirnicama i s niskim udjelom dodanog šećera
  • Ograničite vrijeme provedeno pred ekranom i osigurajte djeci dovoljno sna
  • Pokažite zdrave navike kao obitelj.

Kada bi trebali započeti preventivni pregledi za djecu?

Studija sugerira da obrasci rizika počinju već u dojenačkoj dobi ili djetinjstvu. To znači:

  • Praćenje veličine trbuha ne bi trebalo čekati do školskih godina
  • Pedijatrijski pregledi mogu uključivati ​​provjeru struka, ne samo težine ili BMI-a
  • Preventivne strategije idealno bi trebale započeti prije 5. godine života.

Prema riječima glavnog istraživača dr. Davida Hornera sa Sveučilišta u Kopenhagenu: "Ne gledamo samo na buduće probleme - neka djeca već razvijaju metabolički rizik do 10. godine života."

Ako se čini da trbuh vašeg djeteta raste brže od ostalih, važno je rano djelovanje. Ova studija otkriva da se zdravstveni rizici mogu razviti tiho i rano, često bez očitih znakova. 

Koristeći jednostavan omjer struka i visine, liječnici i roditelji mogu rano uočiti probleme i potencijalno preoblikovati buduće zdravlje djeteta prije nego što uopće počne.