Kad roditelji primijete da dijete ne gleda u oči druge dok komunicira s njima, neki tome ne pridaju važnost, a drugi odmah pomisle da je u pitanju autizam. Izbjegavanje kontakta očima zaista može biti znak nekog problema u razvoju, ali ne treba brzo donositi zaključke već prvo pažljivo analizirati ponašanje mališana. 

Logopedinja i defektologinja Elena Mamurovna Melnikova objasnila je kad roditelji trebaju potražiti pomoć stručnjaka. 

Zašto dijete izbjegava kontakt očima? 

Iako se mame i tate obično vrlo zabrinu ako kod djeteta izostaje kontakt očima, to ne mora nužno biti znak autizma. Autizam je inače poremećaj u razvoju uslijed kojeg osobe, u ovom slučaju djeca, imaju problema sa socijalnim interakcijama, komunikacijom, imaju ograničen spektar interesa, često se javljaju repetitivne akcije, izbjegavaju vizualne i taktilne kontakte. Ovi simptomi pojavljuju se prije treće godine života. 

Zašto dijete ne uspostavlja kontakt očima?
Shutterstock 

Treba li vas izostanak kontakta očima kod djece uvijek zabrinuti? Uzrok toga može biti: 

  • Karakter djeteta - neki mališani su prirodno povučeniji i treba im više vremena da uspostave emocionalni kontakt. 
  • Dob - u prvim mjesecima života beba tek uče fokusirati svoj pogled i pratiti lice odrasle osobe. 
  • Zdravstvena stanja - problemi s vidom, sluhom i brojne virusne bolesti mogu utjecati na sposobnost djeteta da uspostavi kontakt očima. 

Razlog ponekad može biti i to što je dijete nemirno, trči po sobi i udubljeno je u svoju igru pa gotovo da nema vremena pogledati vas u oči. Sve to ne znači da nešto nije u redu s djetetom, kaže Mamurovna Melnikova. Djeca u dobi od dvije do tri godine su vrlo aktivna i impluzivna, a kako rastu i razvijaju se uče bolje kontrolirati svoje ponašanje i obraćati više pažnje na druge. 

Još jedan od mogućih razloga za izostanak kontakta očima je, prema riječima stručnjaka, pogrešno ponašanje odraslih. Primjerice, ako dijete razgovara dok stoji, puno ste viši od njega i djetetu je teško uspostaviti kontakt očima. Umjesto toga, kako biste uspostavili emocionalni kontakt, sjedite pored mališana, spustite se fizički do njegove razine. Tako ćete stvoriti puno ugodniju atmosferu za razgovor i stvorit ćete priliku za lakše uspostavljanje kontakta očima. 

Ipak, savjet logopedinje-defektologinje je da ako primijetite da dijete ne uspostavlja kontakt očima svakako potražite pomoć stručnjaka kako bi utvrdio točan uzrok. Ona dalje objašnjava da ako dijete od godinu i pol dana ne uspostavlja kontakt očima kad mu se obratite, to ne treba ignorirati jer može ukazati na problem u razvoju. 

Ako primijetite takvo ponašanje kod trogodišnjeg djeteta, bez odgađanja potrebno je obratiti se stručnjaku jer odgađanje može stvoriti dodatne, ponekad neispravljive posljedice u govoru, komunikaciji i socijalnom razvoju djeteta. 

Izvor: Yumama