Mala su djeca poznata po nestašlucima, zbog čega ih roditelji ni na trenutak ne smiju ostaviti same. Dovoljan je trenutak da mali predmet završi u djetetovim ustima, uhu ili nosu, a liječnik opće prakse Tim Jones prisjetio se za ABC News situacije kada je četvorici izvadio grašak, sa svim listovima i korijenjem, iz nosa 4 i pol godišnjeg djeteta.
“To dijete se počelo žaliti na glavobolje, da ne osjeća mirise, a u desnoj nosnici mu se počeo pojavljivati krvavi sekret”, prisjetila se ova liječnica i dodala da su roditelji znali da nešto nije u redu, ali nisu očekivali da se radi o grašku.
Guranje stvari u nos toliko je uobičajeno među djecom da je Dječja bolnica Queenslanda sastavila popis od deset stvari zbog kojih mališani najčešće guraju u nos, zbog čega završe na hitnoj.
Evo 10 najčešćih stvari koje djeca stavljaju u nos:
- perle
- Lego kocke
- lopte
- sjemenke
- orasi
- igračke
- gumbi
- bojice
- magneti
- baterije
“Djeca me ne prestaju oduševljavati svojom sposobnošću stavljanja potpuno neočekivanih stvari u nos”, rekao je liječnik hitne pomoći dr. Aaron Johnston, dodajući kako je savršen primjer djevojčica koja je stavila privjeske s leptirima u nos - po jedan u svaku nosnicu.
Metoda 'mamin ili tatin poljubac'
Jedna od metoda koja može pomoći kada dijete stavi neki predmet u nos je takozvani mamin (ili tatin) poljubac, gdje roditelj zapravo daje djetetu umjetno disanje usta na usta, istovremeno začepljujući nosnicu koja je prazna, tj. u kojem nije objekt.
Dr. Johnson kaže da ova tehnika u nekim slučajevima može pomoći da predmet ispadne iz nosa.
Je li Uskrs postao Božić broj 2? Roditelji se pitaju trebaju li kupovati poklone i za ovaj blagdan
5 suptilnih znakova da vršite preveliki pritisak na dijete
Djeca odrastaju s manje bratića i sestrični: Jesu li milenijalci posljednja generacija koja ima puno rođaka?
Bogat program u zagrebačkom ZOO vrtu: Djeca postaju rendžeri, dijele pisanice životinjama, uz kvizove i nagrade
Pobjednik 'The Voice Kids Hrvatska' Marino Vrgoč na Dječjoj pjesmi Eurovizije