Stiglo je ljeto, završila je nastava i počinje sezona kupanja na moru i bazenima. Osim bazena na javnim kupalištima i u toplicama, popularni su i kućni montažni bazeni na napuhavanje koje mnoge obitelji montiraju u dvorištu kao odlično osvježenje u vrućim ljetnim danima. Nakon dana provedenog na plaži ili u bazenu, većina jedva čeka večernje tuširanje da ispere sa sebe sol ili klor, no je li vam ikad palo na pamet da se klorirana voda računa kao kupka?

Jedna je mama potaknula veliku raspravu na Instagramu nakon što je podijelila viralan video, našalivši se kako kupanje više nije potrebno jer je ljeto u punom jeku. Njezina obitelj koristi bazen kao kadu!

"Sretna sezona 'bazen se računa kao kupanje' za sve koji sudjeluju", napisala je Neely Gracey u tekstu na videu svoje obitelji na bazenu.

“Molim vas, recite mi da nisam jedina mama koja slavi”, napisala je u naslovu sada viralnog videa.

Nakon što je njezin video postao popularan, tisuće korisnika Instagrama komentiralo je video. Neki su se složili s ovim mišljenjem, dok su drugi bili užasnuti što se ona uopće šalila s takvim nečim.

Jedan je korisnik napisao: "Neeeeeeeeeee, čovječe. Dan bazena znači da je to DEFINITIVNO noć kupanja za moju djecu. Pa odvratno, kemikalije, krema za sunčanje, znoj, mokrenje, sol itd."

Drugi je ponovio: "Nikad se više ne želim tuširati nego nakon dugog dana na bazenu ili plaži".

Jedan spasilac je odvagao i primijetio: "Žao mi je, ja sam spasilac jer klor ne čisti dobro našu kožu! Zapravo dezinficira vodu od mokraće i izmeta, ali ostavlja našu kožu gadnom, suhom i odvratnom sa svim kemikalijama i bakterijama na nama."

"Kao instruktor plivanja, savjetujem da nakon plivanja operite tijelo i kosu. Oštećuje vašu kožu i stanice kose gore od svega. Isušuje i svrbi!", napisao je drugi.

"Moj prijatelj ima troje djece u svom kvartovskom plivačkom timu", kaže novinarka Scarymommy.

"Vodi djecu svake večeri na bazen na obiteljsko kupanje, a vraćaju se kući tek oko 19 sati. Djeca idu sljedećeg jutra na trening plivanja u 6 ujutro. Ona ne vidi smisao kupati ih kad će samo ući u vodu 12 sati kasnije."

Opasnosti vode u bazenima

Ovo bi moglo imati smisla, ali što znanost ima za reći o ovoj temi?

Dok se bazeni kloriraju kako bi se ubile klice, tvari poput urina, znoja, šminke i losiona koje plivači unose u bazene mogu reagirati s klorom i smanjiti njegovu sposobnost ubijanja virusa i bakterija, prema Vijeću za kvalitetu vode i zdravlje.

Većina javnih bazena upućuje posjetitelje da se isperu slatkom vodom prije plivanja u bazenu kako bi se smanjio rizik od kontaminacije.

Istraživanje istog vijeća iz 2019. pokazalo je da 51% Amerikanaca koristi bazen kao "zajedničku kupku" u kojoj se ispiru nakon vježbanja, rada u dvorištu i kao zamjenu za tuširanje.

Samo da budemo jasni, tijekom tuširanja ili kupanja obično koristite sapun ili gel za tuširanje. Kada plivate u bazenu, zapravo plutate u ogromnoj kadi s drugim ljudima bez sapuna.

Zapravo, 2019. godine Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) izdao je upozorenje o rastućoj prisutnosti fekalnog parazita kriptosporidioze u javnim bazenima.

Kriptosporidioza je mikroorganizam otporan na klor koji može uzrokovati proljev, mučninu i grčeve. Ti se uzročnici ponekad prenose u vodi putem fekalnih tvari, sline ili povraćenog sadržaja.

I iako je malo vjerojatno da će se vaše dijete razboljeti od bazena, uvijek postoji šansa.

"Epidemije su gotovo uvijek bile kada su razine klora preniske", rekla je za Care.com dr. Amy Baxter, liječnica hitne pedijatrije u Atlanti. "Za dobro održavan bazen, rizici su iznimno niski."

"Međutim, roditelji ne znaju može li dijete imati malu posjekotinu ili ozljedu na koži koja bi mogla biti ulazna točka infekcije tijekom plivanja", nastavila je. "Izloženi ste mogućim infekcijama od drugih koji s vama dijele vodu čak i ako se ta voda redovito prati i tretira."

Ukratko, ako možete oprati svoje dijete i sebe nakon bazena, učinite to!