1.Vodene kozice
Gdje se pojavljuju: Često se pojavljuju prvo na glavi, licu ili trupu, da bi se proširile po cijelom tijelu.
Kako izgledaju: Isprva se pojavljuju kao male crvene kvržice, da bi se brzo pretvorile u prozirne mjehuriće, ispunjene tekućinom, ružičaste boje; koje s vremenom postaju suhe smeđe kraste. Kako bolest napreduje, pojavljuje se novi val mjehurića koji svrbe. Djeca obično dobiju između 250 i 500 mjehurića, iako je moguće dobiti i samo par, pogotovo ako je dijete primilo cjepivo. Osim žuljeva, dijete može imati i nisku temperaturu. Vodene kozice se obično ne dobiju prije prvog rođendana.
2. Herpes
Gdje se pojavljuje: Na ili blizu usana.
Kako to izgleda: Mali mjehurići ispunjeni tekućinom, koji mogu narasti, popucati ili izrasti. Mogu se pojaviti pojedinačno ili u skupinama. Nije rijetkost da dijete dobije herpes prije druge godine.
3. Tjemenica
Gdje se pojavljuje: Na dlakavom dijelu glave, oko očiju, obrva, pazuha i na naborima na vratu.
Kako izgleda: Ljuskava, suha koža ili žute kraste; Gubitak kose može uzrokovati gubitak kose. Obično se očisti do prve godine.
4. Pelenski osip
Gdje se pojavljuje: Na području gdje je pelena i na kožnim naborima kod dječaka i djevojčica.
Kako to izgleda: Nadražena crvena koža; osip može biti ravan i ispupčen. Uzrokuje nelagodu prilikom mijenjanja pelena. Najčešće se javlja kod beba do prve godine.
5. Ekcem
Gdje se pojavljuje: Obično na pregibima kapaka ili koljena, kao i na obrazima, bradi, tjemenu, prsima i leđima.
Kako izgleda: Suha, ljuskava crvena koža ili male crvene kvržice koje mogu curiti ili stvarati kraste. Jako svrbi. Najčešći je u obiteljima s poviješću alergija ili astme. Ekcem se obično javlja tijekom prve godine i povlači se do druge, ali može biti uporan i javlja se tijekom cijelog života.
6. Toksični eritem
Gdje se javlja: Može se pojaviti na bilo kojem dijelu tijela.
Kako izgleda: Male žute ili bijele kvržice okružene crvenom kožom. Vrlo je česta kod novorođenčadi, obično se javlja između drugog i petog dana nakon rođenja. Obično se povlači tek nakon dva tjedna, ali može trajati i nekoliko mjeseci.
7. Infektivni eritem
Gdje se pojavljuje: Obrazi, trup i stopala.
Kako to izgleda: Jarko crveni obrazi i crveni osip nalik čipki koji može jako svrbjeti kada ga prate niska temperatura, bol i simptomi prehlade. Najčešći je kod djece predškolske dobi i djece nižih razreda osnovne škole.
8. Folikulitis
Gdje se pojavljuje: Vrat, pazuh, prepone.
Kako to izgleda: Bijeli prištići ili više oko folikula dlake, oko kojih se može uhvatiti šuga. Nije rijetkost da se pojavi prije druge godine.
9. Koprivnjača
Gdje se pojavljuje: Tijelo, lice i ruke.
Kako izgleda: Konveksne crvene mrlje na koži koje često svrbe. Mogu se sami povući. Obično traju od nekoliko sati do nekoliko dana, ali mogu trajati i do nekoliko tjedana ili čak mjeseci. Koprivnjača se može pojaviti u bilo kojoj dobi.
10. Impetigo (gnojni ekcem)
Gdje se javlja: Obično se razvija oko nosa i usta, a može se proširiti i na druge dijelove tijela.
Kako izgleda: Male crvene kvržice koje mogu svrbeti. Izbočine postaju gnojni prištići, koji mogu prsnuti i stvoriti meku žuto-smeđu krastu. Dijete također može dobiti temperaturu i natečene limfne čvorove na vratu. Najčešći je kod djece u dobi od dvije do šest godina.
11. Žutica
Gdje se pojavljuje: Na cijelom tijelu.
Kako izgleda: Koža je obojena žuto. Kod beba tamnije kože, žutica se može vidjeti u bjeloočnicama, dlanovima i tabanima. Od žutice bebe često obolijevaju u prvom ili drugom tjednu života, a najčešće se javlja kod prijevremeno rođenih beba.
12. Rubeola
Gdje se pojavljuje: Na cijelom tijelu.
Kako to izgleda: Crvene kvržice s malim bijelim točkicama na unutarnjoj strani obraza nekoliko dana nakon pojave groznice i nakon što nos počne curiti. Zatim se osip pojavljuje na licu, zatim se širi na leđa i trup, zatim na ruke i šake i na kraju na noge i stopala. Osip se pojavljuje na crvenom ravnom mjestu, ali s vremenom na njemu nastaju kvržice koje mogu svrbeti. Traje oko pet dana, a zatim postupno blijedi u svijetlosmeđu boju, stvarajući suhu kožu koja se ljušti na tom području. Rijetki su kod cijepljene djece, uglavnom djece koja nisu cijepljena.
13. Milje ili mliječne točkice
Gdje se pojavljuju: nos, brada i obrazi.
Kako to izgleda: Mali bijeli ili žuti čvorići. Često u novorođenčadi. Oni su bezopasni i nestaju nakon nekoliko tjedana.
14. Bradavice moluske
Gdje se pojavljuju: Uglavnom na licu, vratu i rukama, iako se mogu pojaviti na bilo kojem dijelu tijela.
Kako izgleda: kupolasta oštrica koji može imati kruškoliki oblik i konkavni vrh. Ove bradavice mogu svrbjeti. Nije rijetkost da ih djeca dobiju prije prvog rođendana.
15. Papularna urtikarija – ugrizi insekata
Gdje se pojavljuje: U skupinama na licu, vratu, rukama i nogama.
Kako to izgleda: Mali izbočeni dijelovi kože koji s vremenom postaju tvrde crvenkasto-smeđe kvržice na mjestu uboda kukca koji općenito jako svrbe. Može se pojaviti u bilo kojoj dobi.
16. Osip od otrovnog bršljana
Gdje se pojavljuje: Gdje god je koža došla u dodir s biljkom; uglavnom ruke / ruke, noge / stopala.
Kako to izgleda: natečeni crveni dijelovi kože koji se najprije mogu pojaviti kao linije ili pruge. Obično se pojavljuju nakon 12 do 48 sati nakon kontakta, ali se mogu pojaviti i nakon tjedan dana. Osip svrbi, mjehurići s vremenom pucaju i nakon nekoliko dana nastaju kraste. Prije prve godine nije uobičajeno.
17. Lišaj
Gdje se pojavljuje: Na tijelu ili tjemenu.
Kako to izgleda: Jedan ili više crvenih prstenova, veličine do nekoliko centimetara. Obično izgleda kao krasta ili ljuskica na vanjskom rubu, progutana u sredini; može se povećati tijekom vremena. Na dlakavom dijelu glave može se pojaviti kao perut ili kao dijelovi bez dlaka. Uglavnom pogađa djecu mlađu od dvije godine.
18. Roseola ili trodnevna groznica
Gdje se pojavljuje: Na torzu i vratu; može se proširiti na ruke, noge i lice.
Kako to izgleda: Ružičasti osip na torzu ili vratu obično prati visoka temperatura koja traje tri do pet dana, a koja je viša od 39,5 stupnjeva Celzija. Može se proširiti na ruke, noge i lice. Djeca mogu biti nervozna i mogu imati proljev ili povraćanje. Najčešće se javlja kod djece od šest mjeseci do treće godine života.
19. Šuga
Gdje se pojavljuje: Između prstiju, oko zglobova i laktova, pazuha i područja gdje je pelena. Može se pojaviti na čašicama koljena, tjemenu, licu, rukama i stopalima.
Kako to izgleda: Raštrkane crvene kvržice koje jako svrbe. Na okolnoj koži mogu se pojaviti bijele vijugave linije ili male crvene crte ili čak mali mjehurići. Svrab je najintenzivniji nakon tuširanja toplom vodom i tijekom noći, što može uzrokovati nesanicu. Može se pojaviti u bilo kojoj dobi.
20. Šarlah
Gdje se pojavljuje: pazusi, vrat, prsa i prepone; vrlo se brzo širi po cijelom tijelu.
Kako izgleda: Počinje kao mnoštvo malih crvenih kvržica koje, kada pređete rukom po njima, daju osjećaj finog sitnog pijeska, može svrbeti. Dijete može dobiti temperaturu i upalu grla. Na početku, jezik može biti prekriven žutim ili bijelim slojem, koji kasnije postaje crven. Kvržice na jeziku mogu se povećati više nego inače. Tonzile mogu biti crvene i natečene. Kako osip blijedi i prolazi, koža se može ljuštiti, osobito na rukama, stopalima i preponama. Prije druge godine nije uobičajeno.
21. Bradavice
Gdje se pojavljuju: Uglavnom na rukama, ali se mogu naći na bilo kojem dijelu tijela.
Kako to izgleda: Obično kao nakupina malih kvržica. Uglavnom iste boje kao i dio tijela na kojem se nalaze, ali ponekad mogu biti malo svjetlije ili tamnije, pa čak imaju i crne točkice. Ravne bradavice, koje su mekše i manje, također se mogu naći bilo gdje na tijelu, no kod djece se najčešće pojavljuju na licu. Na tabanima se pojavljuju bradavice na stopalima. Većina bradavica nestane sama od sebe za nekoliko mjeseci ili godina. Nije rijetkost da ih dobijete prije druge godine.
3 savjeta poznate edukatorice kako odgojiti uspješno dijete
'Tko nam je kriv kad rađamo takvu djecu?' Ministar: Nije potrebno da uz svako dijete sjedi i pomoćnik u nastavi
10 osobina koje imaju toksični roditelji
3, 2, 1… počinje škola! Kako učiti efikasnije i uz manje utrošenog vremena postići bolje rezultate
Mnoge škole zabranile mobitele: Što biste vi uveli, a što izbacili iz škola?