Dravet sindrom, poznat i kao teška mioklona epilepsija dječje dobi, rijedak oblik teško kontrolirajuće epilepsije koja počinje u ranom djetinjstvu. Početni napadaji su najčešće produženog trajanja u obliku generaliziranih toničko-kloničkih napadaja, a u dobi od dvije godine pojavljuju se i druge vrste napadaja. U početku razvoj teče nesmetano, no u drugoj godini se kod djeteta primjećuju razvojna odstupanja. Oboljeli od Dravet sindroma imaju veći rizik od javljanja SUDEP-a (iznenadne neobjašnjive smrti u epilepsiji) i imaju pridružene teškoće koje se također moraju liječiti.
Ove teškoće uključuju:
- Usporen psihomotorni razvoj (usporen razvoj i problemi ponašanja)
- Teškoće kretanja i ravnoteže
- Ortopedske teškoće
- Usporen razvoj govora
- Zaostajanje u rastu
- Teškoće spavanja
- Kronične infekcije
- Poremećaj senzorne integracije
- Poremećaj autonomnog živčanog sustava–poremećaji termoregulacije (tjelesna temperatura, znojenje, bol….)
Djeca s Dravet sindromom ne mogu prerasti ovaj sindrom i on na njih utječe svakog dana njihovog života. Ukoliko se ne pronađe lijek za Dravet sindrom i povezane epilepsije, oboljeli se moraju suočiti s ograničenom kvalitetom života. Trenutni tretmani za liječenje su vrlo ograničeni i prognoza je veoma loša za ovu djecu. Stalna briga i nadzor ove djece sa posebnim potrebama, emocionalno i financijski crpe članove obitelji njihove skrbnike.
Kako je Dravet sindrom rijetka bolest, a zbog nedostatka znanja o Dravet sindromu u javnosti i među stručnim djelatnicima, roditelji su odlučili uzeti u svoje ruke podizanje svijesti i edukaciju o Dravet sindromu kroz multimedijalni projekt. Multimedijalni projekt održava se pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske gđe Kolinde Grabar - Kitarović. Dobivena je i podrška Hrvatskog sabora kuture koji je svoj prostor ustupio za probe kazališne predstave, Splitsko-dalmatinske županije koja je projekt podržala financijski, HBOR, Plinacro kao i drugi donatori manji donatori projekta.
Glavna ideja multimedijalnog projekta „Dravet sindrom 2016“ je podignuti svijest o Dravet sindromu u svakom gradu u Republici Hrvatskoj u kojemu živi dijete oboljelo od Dravet sindroma. Multimedijalni projekt se sastoji od kazališne predstave, snimanja dokumentarnog filma, okruglih stolova za zdravstvene i stručne djelatnike koji se u svom radu susreću s oboljelima od Dravet sindroma i tiskanja publikacije o Dravet sindromu.
Kazališna predstava "Hura, Nosferatu" dio je multimedijalnog projekta "Dravet sindrom 2016" kojim se pokušava podići svijest o Dravet sindromu i senzibilizirati javnost. Premijera će će se održati
Molimo Vas da potvrdite svoj dolazak s brojem potrebnih ulaznica (ulaznice su besplatne) kako bi Vam osigurali rezervaciju i dogovorili preuzimanje ulaznica, na email: dravetsindrom.hr@mail.inet.com ili broj 095/ 908 04 28.
Nakon premijere održava se predstavljanje projekta i domjenak za prisutne.
Link na video predstavljanja multimedijalnog projekta:
I vi možete pomoći!
Udruga roditelja i djece Dravet sindroma Hrvatska
Svetog Križa 23, 21000 Split
Tel: 021/607 120 / 095 908 04 28
OIB: 46579797492
MB: 4299086
RMO: 0288446
IBAN: HR9024020061100719876
Tekst: promo Foto: Udruga roditelja i djece Dravet sindroma Hrvatska
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano