Nasljeđivanje roditeljskih osobina ide mnogo dalje od boje očiju i kose: geni čak mogu oblikovati neke karakterne crte, poput vodstva i duhovnosti. Unatoč zapanjujućem napretku u genetici, naše razumijevanje interakcije gena i okruženja ili odgoja daleko je od savršenog. 'Mnoge osobine imaju veliku nasljednu komponentu, ali genetika nije sudbina - geni su samo jedan od čimbenika u cijeloj formuli', tvrdi Joann Bodurtha, profesorica genetike na Sveučilištu Virginia Commonwealth u Richmondu.
Ne samo boja očiju već i izrazi lica
Smeđe oči smatraju se dominantnom osobinom, pa ako jedan roditelj ima gen za smeđu boju, a drugi za plavu, smeđa obično pobjeđuje. Unatoč tomu, nitko ne može sa sigurnošću predvidjeti boju očiju: u nekim slučajevima oba roditelja imaju plave oči, ali njihovo dijete ima smeđe oči, što je neobično.
'Većinu osobina zapravo određuje mnogo gena koji rade u sinergiji', kaže Kate Garber, sa Sveučilišta Emory u Atlanti. Uzmimo, na primjer, boju kose. Ako je otac nositelj dominantnog gena za smeđu kosu, a majka za plavu kosu, sva bi njihova djeca trebala imati smeđu kosu, ali će neki od njihovih unuka vjerojatno biti plavi.
Zašto? Djeca nasljeđuju oba skupa gena, koji se mogu kombinirati s plavokosim genima njihovih budućih partnera pa njihovi potomci mogu biti svjetlokosi.
Jedno je istraživanje pokazalo da članovi obitelji obično imaju slične izraze lica, ali djeca ne 'hvataju' ove reakcije samo gledajući roditelje. Na primjer, slijepi članovi 21 obitelji također su radili grimase, smiješili se i mrštili poput onih članova obitelji koji vide 80 posto vremena.
Znanstvenici ne sumnjaju da geni utječu i na djetetovo ponašanje, ali kako točno genetika i odgoj zajedno funkcioniraju, još uvijek je misterij. Nedavna studija zaključila je da su gotovo sve psihološke osobine barem donekle genetske. Istraživanje je također pokazalo da blizanci često imaju slične osobnosti čak i kada su odgajani u odvojenim obiteljima.
Međutim, gotovo uvijek postoji veza između genetike i okruženja. Na primjer, kod osoba kod kojih je izražen glazbeni talent, prije svega je riječ o genetici. Ali, većina onih koji dobro sviraju neki instrument, počeli su ga svirati u ranome djetinjstvu. Dakle, na njihov je razvoj talenta utjecalo vježbanje i poticajna okolina.
Prebanalno je reći da su umjetničke i kognitivne osobine određene genetikom jer čak i darovito dijete treba pravo okruženje da bi napredovalo.
Osobine koje se nasljeđuju isključivo preko gena
- visina
- postotak tjelesne masnoće
- broj godova na otiscima prstiju
- depresija
- epilepsija (neki oblici)
- cistična fibroza
- dijabetes tipa 2
Osobine koje se nasljeđuju djelomično genetski
- krvni tlak
- maksimalni broj otkucaja srca
- rascjep usne/nepca
- kvocijent inteligencije
- sramežljivost
- temperament
- memorija
- preferencije u prehrani
- dijabetes tipa 1
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti