Podijeliti tanjur savršeno skuhanog i serviranog jela na društvenim mrežama nije isto što i podijeliti fotografiju prvog osmijeha svoje bebe. Prije roditeljstva, društvene su mreže služile za objavljivanje svega i svačega, no s dolaskom bebe, roditelji bi trebali dobro razmisliti u kojoj mjeri žele dijeliti svoju i bebinu privatnost online.
Pazite čije savjete slušate
Razmislite o sigurnosnim postavkama na društvenim mrežama, ako planirate objavljivati slike djeteta. Možete odabrati opciju da samo određeni broj pratitelja može vidjeti neke fotografije. Osim toga, razmislite i o ljudima koji vas prate. Ima li među njima vaših poznanika ili prijatelja koji se bore s neplodnošću i tuguju za djetetom koje ne mogu imati? Možda im vaš sadržaj može dodavati sol na ranu.
Kao novopečeni roditelj vjerojatno ćete doživjeti periode veće zabrinutosti i preplavljenosti različitim emocijama, a društvene će se mreže činiti kao odličan izvor pomoći. Budite oprezni i kritički pristupajte svim savjetima, a za sva najvažnija pitanja vezana uz odgoj, obratite se provjerenim stručnjacima.
Mudro koristite društvene mreže
Pripazite što sve dijelite na društvenim mrežama i odlazite li u krajnosti. Fotografije bebine nužde, video svakog osmijeha, gugutanja, pokreta i hvaljenje bebinim uspjesima, može drugim roditeljima izgledati kao da ste opsjednuti djetetom te da se imate pretjeranu potrebu hvaliti svim i svačim.
Izbjegavajte objavljivati gole fotografije svojih beba, ma koliko vam slatke bile, kao i ostale situacije koje djeci za desetak godina mogu biti izrazito nelagodne. Sa svakom svojom objavom ostavljate digitalni otisak kojem se lako može ući u trag.
Mladi roditelji na društvenim mrežama mogu pronaći svoju zajednicu i podršku drugih roditelja, mogu doći do korisnih informacija te se inspirirati zanimljivim ljudima diljem svijeta. No, važno je ostati svjestan da je rano roditeljstvo, a posebno babinje, izrazito osjetljiv period u kojem nam naizgled savršeni životi s društvenih mreža mogu stvoriti još veću frustraciju i osjećaj nedovoljnosti.
Recenzija filma za djecu: 'Transformers Početak' potiče na razgovor s djecom o nasilju
Majčino mlijeko može biti crveno, žuto, zeleno, plavo, crno: Zašto se boja mijenja i kada se javiti liječniku
Moćni citati slavnih žena koje svaka djevojčica treba čuti
Djeca su postala pohlepna, lijena i agresivna: Ugledna psihologinja Milica Novković o greškama 'nježnog' roditeljstva
Logopedinja o disleksiji i disgrafiji: Mogu se predvidjeti u predškolsko doba, a neka djeca ih prikrivaju do 5. razreda