Trudni ste i jedino što želite da trudnoća prođe uredu i da vam dijete bude zdravo. Razmišljate o tome kojeg ginekologa odabrati za praćenje trudnoće, u kojoj bolnici roditi. Svaki pregled iščekujete sa strepnjom i nadom da će liječnici potvrditi da se bebica normalno razvija. U konačnici, nije važna niti bolnica u kojoj rađate niti liječnik koji vas prati, kad rodite zdravo I živo dijete, vi ste najsretnija osoba na svijetu.
No što kada s trudnoćom nije baš sve normalno, kada vam daju crne prognoze, kao onu da je beba toliko bolesna da neće preživjeti do termina, da joj se nije razvila mozak, da je prestalo kucati srce, a vi ste već ušli u drugo tromjesečje i pobačaj se u Hrvatskoj ne može izvesti na legalan način, u bolnici.
Pošalju vas kući da čekate da beba umre pa da se vratite i ‘rodite’ mrtvorođenče. Nedavno je novinarka i televizijska voditeljica Ivana Paradžiković na Instagramu objavila priču svoje trudne prijateljice Mirele čija je nerođena beba oboljela od agresivnog tumora, za koju su liječnici rekli da neće preživjeti, a zagrebačke bolnice su je odbile kada je zatražila prekid trudnoće.
'Ovo je moja prijateljica. U šestom mjesecu trudnoće. 25 tjedana sreće, uzbuđenja i iščekivanja prekinuo je uobičajeni utorak, redovan pregled kod ginekologa.
Mirelina beba ima tumor. Jako velik tumor. U otpusnom pismu piše maligan. Posljednja 4 tjedna toliko uznapredovao da su bebine šanse da preživi... nikakve. Ako kojim slučajem preživi, bit će s teškim prirođenim tjelesnim ili duševnim manama. Tumor je u glavi, pritišće mu mali mozak. Veći praktički od njega samoga.
Takvu ranjenu i slomljenu s prognozom, koju niti jedna majka ne može ni čuti niti prihvatiti, poslali su doma da čeka da beba u njoj umre! Druga opcija koju joj je liječnica šapnula ispod glasa je: neka ide u Sloveniju da joj tamo pomognu', napisala je Ivana u objavi.
No Mirela nije jedina, istu su tragediju i traumu prije nešto više od godinu dana proživjeli Zorica i Vedran, bračni par iz Rijeke, a o svome su slučaju javno progovorili u emisiji Provjereno.
Nakon što su ih u zaprimili u bolnici, saopćavaju im strašnu vijest, da dijete ima anomaliju, da mu nedostaju dijelovi mozga i lubanje te da ga čeka smrtni ishod. No liječnici u bolnici nisu im ponudili nikakvo rješenje osim usmenog 'savjeta' da u Hrvatskoj ne mogu obaviti pobačaj nakon 10. tjedna trudnoće niti inducirani porod, nego da odu u Sloveniju, gdje će to obaviti bez ikakvih problema. No, u Sloveniji hrvatski državljani takav zahvat plaćaju 5000 eura.
Nažalost, ova dva slučaja su izašla u javnost unatrag dvije godine, ali vjerojatno ima i onih mama koje su otišle u Sloveniju i potražile pomoć u susjednoj državi, pokušavajući samo što preboljeti svoju traumu i krenuti dalje.
'U Hrvatskoj je na snazi zakon iz 1978. Nejasan, nedorečen. Pitanje kojim se nitko neće baviti. Jedno od onih zbog kojih se gube glasovi, nestaje podrška. Ali, pitam se taj netko koji odlučuje o tuđem životu, je li kada pogledao u oči trudnicu koja treba čekati mjesecima da joj dijete premine u trbuhu?! Pogledajte je. Iznutra je slomljena, a toliko je snažna i hrabra... da je stala pred kameru. Željela je da vidite njezinu tugu i da se pitate koju će jos država osuditi na ovakvu agoniju?
Vašu suprugu, sestru ili mozda kćer? Koja od nas je sljedeća? Molim vas pomozite! Sherajte. Nemojte da ostane sama!', završila je Ivana svoj post ovim riječima.
Dakle, još jedan od paradoksa našega zakona, o kojem se ne bi trebalo šutjeti jer ranjava osobu koja je ionako bolna i ranjena spoznajom da su njezini snovi ugašeni u trenutku kada je čula najgoru dijagnozu. Zakon koji udara na dostojanstvo žene, na dostojanstvo čovjeka.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti