Povodom današnjeg Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Platforma za reproduktivnu pravdu održala je konferenciju za novinare ispred zgrade Hrvatskog sabora na kojoj je najavila kampanju “10 dana akcije protiv urušavanja reproduktivnih prava”, čija je namjera potaknuti u javnom prostoru razgovor o dostupnosti pobačaja i stanju reproduktivnih prava u Hrvatskoj. Kada žene nemaju pristup kvalitetnim informacijama o svom reproduktivnom zdravlju, kada nemaju dovoljan broj ginekolog, kada proživljavaju ponižavajuće postupke u bolnicama i odbijaju im se zdravstvene usluge, to – upozorila je Petra Karmelić iz Platforme za reproduktivnu pravdu – nisu manjkavosti sistema, već reproduktivno nasilje koje država vrši nad ženama.
"Svjedočimo kako se reproduktivna prava u ovom društvu urušavaju i upozoravamo na potencijalno daljnje urušavanje ukoliko novi Zakon o pobačaju ne bude zakon koji će u središtu imati potrebe i dostojanstvo pacijentica. Ponovno upozoravamo da u Hrvatskoj oko polovice liječnika ne vrši uslugu za koju su se školovali i za koju ih plaćamo. Prosječna cijena pobačaja je oko 2500 tisuće kuna i konstantno je u porastu, što medicinsku uslugu pretvara u klasnu privilegiju, a ne zaboravimo ni na posljedice pandemije na materijalne i socijalne uvjete. Obavezna savjetovanja i periodi čekanja štetne su prakse, to su manipulacije kojima se ženama oduzima autonomija”, rekla je Karmelić te podsjetila na rezultate istraživanja iz veljače prema kojem 81% građana podržava pravo na izbor, a preko 60% ih misli da pobačaj treba biti besplatan i da se vjerske zajednice ne trebaju miješati u donošenje novog zakona.
Ispred kluba lijevo-zelenog bloka podršku kampanji su dale saborske zastupnice Rada Borić (Nova ljevica) i Sandra Benčić (Možemo!). Upozorile su na prejudiciranje ministra zdravstva Vilija Beroša kada je riječ o novom Zakonu o pobačaju koji je najavio da institut priziva savjesti ne vidi problematičnim, ističući da je isti dozvoljen i u drugim europskim zemljama te da se osim u kontekstu prekida neželjene trudnoće javlja i u drugim kontekstima.
“Podsjetile bismo ministra da u Hrvatskoj 60% ginekologa koristi institut priziva savjesti za razliku od svega 3% slovenskih kolega. Postavlja se pitanje na čemu se temelji 20 puta veća 'savjesnost' hrvatskih ginekologa? Čini se da je zlouporaba prava na prigovor savjesti rezultat višedesetljetnog procesa klerikalizacije ginekologije”, rekla je Rada Borić. Sandra Benčić je posebno upozorila na nedopustivost najavljivanog instituta obaveznog savjetovanja odnosno razdoblja čekanja te najavila borbu za adekvatan zakon u Saboru, a ako bude potrebno i na ulici.
Platforma za reproduktivnu pravdu je ponovila svoje temeljne zahtjeve prema donositeljima političkih odluka: besplatan, dostupan i siguran pobačaj uključujući i medikamentozni pobačaj u svim javno-zdravstvenim ustanovama koje imaju dozvolu za izvođenje ovog zahvata bez nametanja obaveznih savjetovanja i perioda čekanja; ukidanje tzv. priziva savjesti koji je uskrata zdravstvene skrbi; dovoljan broj ginekoloških timova u primarnoj zdravstvenoj skrbi kako bi sve žene imale pristup zdravstvenoj zaštiti, kao i dovoljan broj ginekoloških ambulanti opremljenih za pregled žena s invaliditetom; besplatnu kontracepciji i pilulu za dan poslije te zdravstveni odgoj temeljen na znanstvenim činjenicama i rodnoj ravnopravnosti.
Najavljene su i ostale akcije u okviru desetodnevne kampanje: 26. 9. (Svjetski dan kontracepcije), 28. 9. (Globalni dan akcije za siguran i legalan pobačaj) te 2. 10. (Međunarodni dan nenasilja), a zastupnicima i zastupnicama su uručene simbolične razglednice kojima se zahtijeva zakon o prekidu trudnoće u skladu s preporukama UN-ovog Odbora za uklanjanje svih oblika diskriminacije žena.
Tekst: press
Fotografija: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano