AKO STE TRUDNI, OVE NAMIRNICE OBAVEZNO UVRSTITE U SVOJ JELOVNIK: Prehrana ima utjecaj na trudnoću, na majku i na dijete

Obratite pozornost na određene namirnice i pokušajte ih uvrstiti na svoj jelovnik.

Shutterstock

Trudnoća se naziva i "posebno stanje", i to ne bez razloga. Tijekom trudnoće u tijelu žene događaju se različite promjene pa su i potrebe organizma za određenim nutrijentima pojačane. Obratite pozornost na ove namirnice i pokušajte ih što češće uvrstiti na svoj jelovnik.

Voda, voda i još vode

OK, voda i nije baš hrana, ali pijte je često i puno! Ako ste dobro hidrirani, bit će vam bolja cirkulacija, mozak i tijelo će bolje funkcionirati, glavobolje će vam biti rjeđe, a i kontrakcije maternice. Tijekom trudnoće pijte 1,5 do 2 l vode dnevno!

Đumbir

Posebno na početku trudnoće đumbir pomaže ublažavanju mučnina i potiče probavu. Možete ga stavljati u čaj, jesti kandirani đumbir, koristiti ga kao dodatak jelu, stavljati u smootieje. Savjetujemo da za opuštanje pijete čaj od đumbira: očistite svježi đumbir, dovoljna vam je kockica veličine 1 cm, prelijte ga s 2 dcl vruće vode i ostavite da stoji oko 5 minuta. Ocijedite, dodajte meda i… opustite se.

Batat

Batat je bogat beta-karotenom, kojeg vaše tijelo pretvara u vitamin A, a koji je važan za obnovu svih stanica u tijelu. Trudnice često imaju manjak ovoga vitamina, jer dio odlazi na razvoj djeteta, a batat mu je idealan izvor. Ova je namirnica također bogata hranjivim vlaknima koja potiču probavu.

Shutterstock  zdrava prehrana može pomoći u začeću

Voćni smootieji

Svako voće sadrži obilje vitamina C i korisna vlakna, što su vrlo važni nutrijenti za jednu trudnicu kojoj je potrebno čak 85 mg vitamin C i 25 do 30 g vlakana na dnevnoj razini. Stoga, smootieji su najbolji način da unesete u svoj organizam dovoljnu količinu voća i povrća.

Cjelovite žitarice

Da biste imali dovoljno energije kroz dan, u svoj organizam morate unositi dovoljnu količinu složenih ugljikohidrata, a njihov izvor su cjelovite žitarice. Kruh od cjelovitih žitarica posebno se preporučuje u ranoj trudnoći kada je brzo umaranje čest problem. Cjelovite žitarice također obiluju vitaminom B i željezom. Dakle, u svoju prehranu obavezno uvrstite: kruh od cjelovitih žitarica, kvinoju, ječam, proso, smeđu rižu i zob.

Meso, piletina i puretina, riba, jaja i mahunarke

Sve navedene namirnice su bogat izvor proteina, B kompleksa i željeza, koji su u trudnoći prijekopotrebni. Vaša beba treba 60 g proteina dnevno, pogotovo u drugom i trećem tromjesečju, kada se razvijaju udovi i kosti. Željezo djetetu prenosi potrebni kisik, ali I ublažava oticanje nogu i ruku kao simptoma trudnoće.

Zeleno povrće

Špinat, blitva, kelj i rikula sadrže folnu kiselinu koja pomaže razvoju bebinog živčanog sustava, ali su i izvrstan izvor proteina. Prosječna bi trudnica u svoj organizam trebala unositi 400 do 1000 mikrograma folne kiseline.

Mliječni proizvodi

Pasterizirano je mlijeko važno za izgradnju djetetovih kostiju, mišića i živčanog sustava zbog kalcija koji sadrži. Ako beba ne dobiva kalcij u dovoljnoj količini, “povlačit” će ga od majke, što može utjecati na slabljenje kostiju i zuba kod trudnice. Za osobe u životnoj dobi od 19 do 50 godina, dnevna potreba za kalcijem iznosi 1000 mg. Mliječni proizvodi koji se preporučuju: mlijeko, nemasni jogurt, svježi kravlji sir.

Hrana bogata glicinom

Glicin je esencijalna aminokiselina koja pomaže tijelu da stvara vezivno tkivo. Kod trudnica pomaže ratezanju kože i tkiva maternice. Ova je aminokiselina od temeljnog značaja za pravilno djelovanje brojnih funkcija u tijelu. Sudjeluje u razgradnji i prijenosu hranjivih tvari, kao što je glikogen kojeg tjelesne stanice koriste kao izvor energije, a ujedno podupire i imunološki, probavni i živčani sustav. Glicin se nalazi u hrani bogatoj proteinima, poput ribe, mesa, grahorica, mlijeka i sireva.

Nezasićene masti i ulja

Orašasti plodovi, avocado, maslinovo ulje i riba odlični su izvori nezasićenih masnih kiselina. Za dobro zdravlje trudnice jako je važan povoljan omjer između omega-3 i omega-6 masnih kiselina u prehrani jer svaka masna kiselina ima različito ponašanje u organizmu. Organizam za normalno funkcioniranje treba sve masne kiseline, i omega-3 i omega-6 masne kiseline, međutim, važno je da njihov omjer u prehrani bude između 1:3 do 1:5.