Hemoroidi su proširene vene oko anusa i dijele se na vanjske i unutarnje. Česte su tijekom trudnoće, osobito u trećem tromjesečju i do mjesec dana nakon rođenja djeteta. Oko 85% trudnica ima hemoroide u zadnjem tromjesečju trudnoće.
Koji su simptomi hemoroida tijekom trudnoće?
- bol tijekom stolice.
- svrbež oko anusa.
- intenzivna bol koja može biti uzrokovana prolapsom hemoroida.
- krvarenje tijekom stolice, obično uzrokovano unutarnjim hemoroidima.
Što uzrokuje hemoroide tijekom trudnoće?
Što se tiče hemoroida u trudnoći, oni se posebno javljaju kada rastući plod vrši pritisak na područje zdjelice i donji dio probavnog trakta (crijeva). Pritisak može biti toliki da su krvne žile u anusu toliko zahvaćene da se šire i tako uzrokuju problem. Među glavnim uzrocima hemoroida u trudnoći su:
- Težina ploda vrši pritisak na vene u anusu, što je sasvim normalno i neizbježno u trudnoći.
- Povećanje volumena krvi - Količina krvi u vašem tijelu povećava se tijekom trudnoće kako bi podržala fetus. To znači da su krvne žile puno opterećenije i dodatni napor koji ih pritišće može dovesti do pojave hemoroida.
- Zatvor - ovo je vrlo čest uzrok hemoroida. Hormonalne promjene u tijelu žene tijekom trudnoće usporavaju proces probave. U ovom slučaju govorimo o redovitom pražnjenju crijeva. Dodatna težina u crijevima može vršiti pritisak na vene u anusu, što otežava protok krvi kroz njih.
Kako se dijagnosticiraju hemoroidi tijekom trudnoće?
Ako postoje simptomi i problem je očit, preporučuje se pregled kod liječnika. Postoje specifične kontrole i postupci koji se provode kada se pojave simptomi hemoroida, a točnu dijagnozu može postaviti samo liječnik specijalist.
Vjerojatno ćete osjećati nelagodu dok se ne pojave ozbiljniji simptomi. Već u ovoj fazi potrebno je zakazati pregled jer se radi o stanju koje se može pogoršati i postati izrazito bolno. Ponekad nagon tijekom poroda pogoršava hemoroide odmah nakon poroda, ali stvari će se vratiti u normalu za nekoliko tjedana.
Zbog hemoroida nema razloga za brigu, pogotovo ako ste na vrijeme poduzeli potrebne mjere i otišli liječniku specijalistu kako na rutinske preglede, tako i pri prvim simptomima. Hemoroidi su neugodni, ali su bezopasni i obično nestanu s vremenom nakon poroda.
3 savjeta poznate edukatorice kako odgojiti uspješno dijete
'Tko nam je kriv kad rađamo takvu djecu?' Ministar: Nije potrebno da uz svako dijete sjedi i pomoćnik u nastavi
10 osobina koje imaju toksični roditelji
3, 2, 1… počinje škola! Kako učiti efikasnije i uz manje utrošenog vremena postići bolje rezultate
Mnoge škole zabranile mobitele: Što biste vi uveli, a što izbacili iz škola?