Tijekom trudnoće, neke žene mogu se pohvaliti još gušćom kosom i blistavijim tenom. To se događa zbog povećane razine hormona estrogena i progesterona. Međutim, razdoblje nakon trudnoće, može dovesti do raznih fizičkih promjena, uključujući gubitak kose.

Gubitak kose nakon trudnoće, oblik je telogenog efluvija, privremenoga gubitka kose. Ovo je stanje potaknuto naglim padom razine estrogena, što je normalno nakon poroda. Takav gubitak kose obično je privremen i rijetko zahtijeva liječenje.

Kada počinje opadanje kose nakon poroda?

Postporođajni gubitak kose obično se pojavljuje tri do četiri mjeseca nakon poroda i može trajati 12 mjeseci. Oko 60% kose tijekom tog razdoblja prelazi u fazu opadanja ili telogena.

Što uzrokuje gubitak kose nakon poroda?

Ciklus rasta kose odvija se u tri faze: faza rasta ili anagena (2-6 godina), prijelazna ili katagen faza (2-3 tjedna) i faza opadanja ili telogena (3 mjeseca). Tijekom trudnoće, razina progesterona i estrogena se povećava za devet, odnosno osam puta. Ovaj skok u razini hormona uzrokuje da ciklus ostane dulje u fazi rasta, a time dolaze deblje vlasi i bujnija kosa.

Međutim, uklanjanjem posteljice nakon poroda, razina hormona počinje se vraćati u normalu. Ovo naglo smanjenje uzrokuje da sav višak vlasi u fazi rasta opada nevjerovatnom brzinom. Brzi gubitak volumena kose može uzrokovati tjeskobu, ali je privremen i vaša će se kosa najvjerojatnije vratiti u svoje normalno stanje u roku od godinu dana.

Kako se nositi s opadanjem kose nakon poroda?

Postporođajna alopecija, kao prirodna i česta pojava, obično ne zahtijeva liječenje. Ako se gubitak kose čini zabrinjavajućim ili traje nenormalno dugo, dermatolog može preporučiti krvni test za provjeru razine hormona štitnjače ili anemije.

Kako njegovati kosu?

Promjena šampona: Koristite šampon za povećanje volumena i lagani regenerator. Nemojte koristiti šampone s intenzivnim regeneracijskim svojstvima, zbog kojih kosa može izgledati tanja i beživotna. Perite i češljate kosu nježnim pokretima.

Stiliziranje: Nemojte vezati kosu u rep. Čvrste pletenice ili repovi, mogli bi pojačati opadanje i uzrokovati pucanje. Također, tijekom tog razdoblja, razmislite o kraćoj frizuri kako biste dobili izgled punije kose i smanjili težinu vlasišta.

Kućni recepti za poticanje rasta kose?

Pravilna prehrana: Osim hormona, opadanje kose može uzrokovati i nedostatak vitamina D, niacina, cinka, esencijalnih masnih kiselina, ili željeza.

Konzumirajte zdravu hranu bogatu hranjivim tvarima, kao što su lisnato povrće, soja, klice, skuta, grašak i naranče. Dostupni su i različiti multivitaminski dodaci koji se mogu konzumirati nakon savjetovanja s liječnikom.

Maska od bjelanjaka: Ovaj klasični lijek protiv opadanja kose može se pripremiti s jednom žlicom meda i maslinovog ulja pomiješanog s bjelanjkom. Ostavite da djeluje 30 minuta i temeljito isperite. Vitamini i bjelanjak iz jaja pomažu obnoviti oštećenu kosu, dok med i maslinovo ulje čine kosu sjajnijom i zdravijom.

Ricinusovo ulje: Ricinusovo ulje sadrži ricinoleinsku kiselinu, koja potiče dotok krvi u vlasište, čime se povećava rast kose i sprječava njezino opadanje. Ricinusovo ulje se može koristiti s kokosovim uljem, poznatim po svojim antibakterijskim svojstvima, kao maska za kosu. Ostavite masku na kosi 3 sata, a zatim je temeljito isperite vodom.

Skuta: Jedan je od najpopularnijih sastojaka za sprječavanje opadanja kose, a istovremeno potiče zdrav rast kose. Skuta, između ostalih hranjivih tvari, sadrži vitamin B3, kalcij, mliječnu kiselinu i masnu kiselinu. Pomiješajte dvije do tri žlice skute i jednu žlicu limunova soka te nanesite na kosu oko 30 minuta prije ispiranja.

Sjemenke piskavice: namočite sjemenke u vodi preko noći, napravite pastu od njih i nanesite je na vlasište. Nakon 30 minuta, isperite kosu u vodi u kojoj su se sjemenke namakale, a zatim u običnoj vodi.

Masaža: Masaža vlasišta prije pranja kose, povećava cirkulaciju krvi u vlasištu i jača korijen, a opušta um. Također povećava unos hranjivih tvari. Masirajte vlasište oko pet do deset minuta prirodnim uljima, poput kokosa ili badema, a potom temeljito isperite.

Dodaci biotina: Nedostatak keratina može dovesti do gubitka i lomljenja kose. Vitamin H ili B7, koji se također naziva biotin, olakšava sintezu keratina. Pokušajte u prehranu uključiti namirnice bogate biotinom, kao što su žumanjci, meso, mlijeko, orašasti plodovi i povrće. Nakon savjetovanja s liječnikom, možete uzimati i suplemente biotina.

Uzrokuje li dojenje gubitak kose?

Ne, gubitak kose nakon poroda nije rezultat dojenja i ne biste trebali brinuti da će zbog dojenja doći do povećanog gubitka kose.

Gubitak kose nakon trudnoće je čest i nije razlog za zabrinutost. Iako može biti stresan, vaša će kosa s vremenom početi rasti u svome normalnom ciklusu.