Kad dođete u rodilište, trebate skinuti sav svoj nakit: ogrlice, naušnice, prstenje, pa čak i satove. No razlog tome nije eventualni gubitak nakita u bolnici.
Oni koji su trenirali neki kontaktni sport znaju da prije početka treninga trener inzistira na skidanju prstenja, narukvica, ogrlica, ukosnica, a jedino što može ostati je gumica ili traka na kosi. Sve to je zbog vaše sigurnosti, da u žaru borbe ne ozlijedite sebe ili protivnika nakitom.
Porod nije trening, ali je fizički zahtjevan, a dok rodilja trpi bolove, može se dogoditi da zapne za nakit i ozlijedi se.
Osim toga, tijekom poroda, pa čak i nakon, možete početi jako oticati. A skidanje prstena tada može biti vrlo problematično.
Još jedna stvar koja je zabranjena u rodilištima su lakirani nokti. Liječnici mogu procijeniti stanje žene i preko noktiju, pa je, primjerice, ako nokti poplave, potrebno hitno poduzeti mjere. Ako žena ima nanešen lak za nokte, liječnici ne mogu vidjeti boju njezinih noktiju. Također, preporučuje se imati kratko odrezane nokte.
Piercing u trudnoći
Iako se čini opasnim, stručnjaci se ipak slažu da se naušnica ne mora skidati ni tijekom trudnoće. “Iako se piercing u pupku može činiti opasnim za zdravlje trudnice dok joj raste trbuh, liječnici tvrde da nema razloga za brigu sve dok se redovito održava higijena", napominju stručnjaci.
Zbog hormonalnih promjena kroz koje žene prolaze tijekom trudnoće pupak se može češće inficirati, upozorava jedan od vodećih njemačkih ginekologa dr. Christian Albring.
Najbolji način da to spriječite je svakodnevna dezinfekcija područja oko probušenog dijela kože jodom.
Nakit koji probija kožu oko pupka ne može uzrokovati 'iskakanje' trbuha, no mama bi mogla razmisliti da široki metalni prsten zamijeni mekom plastikom i savitljivim nakitom koji se prodaje u body art trgovinama i prilagođen je rastu trudničkog trbuščića.
Zbog skupljanja i nakupljanja prljavštine u pupku, ako se ne čisti i ne pere redovito, mogu se razviti infekcije praćene crvenilom, svrbežom, nadraženom kožom i neugodnim mirisom.