Unatoč činjenici da je porođaj carskim rezom postao uobičajen, kako kod nas tako i u svijetu, još uvijek postoje neke zablude vezane uz ovaj način poroda.
Zbog toga je časopis "Rider's Digest" napravio popis sedam najčešćih mitova o carskom rezu u koje još uvijek mnogi vjeruju.
1. Nakon carskog reza nema kontakta koža na kožu
Nakon prirodnog poroda, uobičajena je praksa da se beba položi na majčina prsa, radi kontakta koža na kožu i umiruje dijete. Nije nemoguće da do tog kontakta dođe i nakon carskog reza, pogotovo kada je žena pri svijesti, odnosno da operacija nije obavljena u općoj anesteziji.
2. Dojenje je nemoguće
Mnoge žene još uvijek misle da je nemoguće dojiti svoje dijete ako imaju carski rez. To nije ni blizu istine! Dojenje je također moguće, samo je potrebno malo više strpljenja i vremena da se uspostavi proizvodnja mlijeka u tijelu nego nakon prirodnog poroda.
Što se tiče samog dojenja, nema razlike jeste li rodili vaginalno ili carskim rezom.
3. Nakon carskog reza prirodni porod je nemoguć
Iako nije uobičajena praksa da žene koje su već imale carski rez rađaju prirodnim putem, to svakako nije nemoguće. Ipak, odlučite li se na to, liječnici će vjerojatno morati napraviti neke pretrage kako bi utvrdili je li to sigurno za vas, ali uglavnom sve prolazi dobro.
4. Planirani carski rez sigurniji je od prirodnog poroda
Mnogo je različitih razloga zašto žene planiraju porod carskim rezom. To je uglavnom slučaj kada je beba u takvom položaju da bi prirodni porod bio rizičan ili postoji neki drugi rizik za zdravlje majke ili djeteta.
Ipak, porod carskim rezom samo zato što mislite da je lakše ili se možda bojite prirodnog poroda, možda i nije najbolja opcija. Treba imati na umu da je carski rez još uvijek operacija, pa je popraćen određenim rizicima kao i svaka druga operacija.
5. Oporavak nakon carskog reza je isti kao i nakon prirodnog poroda
Oporavak nakon ove operacije traje do četiri tjedna, dok je prosječno trajanje oporavka nakon prirodnog poroda oko dva tjedna. Osim toga, nakon carskog reza potrebno je suzdržati se od nekih intenzivnijih tjelesnih aktivnosti, ne smijete dizati ništa teško, pa čak i s intimnim odnosima u pravilu treba pričekati dulje nego nakon prirodnog poroda.
6. Ne postoji ograničenje broja carskih rezova za jednu ženu
Stvar je vrlo individualna, a bi li ponovni carski rez bio rizičan ili ne, liječnici obično odlučuju na temelju zdravstvenog stanja žene. Neki smatraju da do tri carska reza nisu rizična, a treba imati na umu da se svakim sljedećim carskim rezom povećavaju rizici od ozljeda crijeva, mjehura, krvarenja...
7. Tijekom carskog reza ne osjećate ništa
Ako se porod odvija u spinalnoj anesteziji, odnosno žena je budna tijekom carskog reza, sigurno neće osjetiti bol, ali će osjetiti blagi pritisak ili izvlačenje djeteta. Međutim, to se prije može nazvati pomalo neugodnim osjećajem nego bolom.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće