Nije ni čudo što ljudi stoljećima prenose ovo vjerovanje jer su boginje plodnosti uvijek prikazivane kao žene sa širokim bokovima, a i nekad, dok su se dogovarali brakovi, najtraženije mladenke bile su one raskošnih oblina. Evo što stručnjaci kažu o tome.
Kod poroda, vanjska širina bokova uopće nije važna. Trudnica sitne građe ne mora nužno imati težak porod niti završiti na carskome rezu, a niti žene krupnije građe nemaju uvijek lakši porod. Drugi su pokazatelji mnogo važniji. Prije svega, unutarnji promjer zdjelice, a on se ne procjenjuje golim okom.
Kada žena dođe u rodilište, ginekolog procjenjuje četiri glavne točke zdjelice. Tada se čak i krupnije žene mogu iznenaditi činjenicom da je promjer njihove unutarnje zdjelice uzak.
Samo specijalist može predvidjeti tijek poroda, a nekad se može dogoditi da sve krene u posve drugom smjeru pa rodilja završi na carskom rezu.
Što je presudno za lakši porod?
Fizionomija tijela nije nužno povezana s onim što vas očekuje, ali nešto ipak možete učiniti za lakši porod.
Naime, žene s viškom kilograma obično imaju metabolički poremećaj, a tonus mišića im je smanjen. Dakle, žena u dobroj fizičkoj kondiciji porađa se lakše od one koja ima višak kilograma i nije tjelesno aktivna. Stoga, ako planirate bebu, važna je tjelesna kondicija prije trudnoće, životne navike prije i tijekom trudnoće.
Tijekom trudnoće, u dogovoru s liječnikom, važno je održavati primjerenu razinu tjelesne aktivnosti, ali u skladu s fazama i trudničkim tegobama koje se pojavljuju.
8 znakova da ste dobar roditelj: Ako se vaše dijete ponaša ovako, znači da radite dobar posao
10 aktivnosti koje bi djeca vrtićke dobi trebala raditi svaki dan
Treba li djecu voditi na groblje i sprovode?
Dr. Rajović o roditeljskim greškama: Ova 3 uvjeta moraju biti ispunjena da dijete progovori na vrijeme
Marijana Mikulić: 'Meni se čini da Jakov prvi razred neće vidjeti još barem 3 godine'