Neke će se žene složiti da je porod najbolnije iskustvo u njihovom životu, dok će neke reći kako je fiziološki porod bio prekrasno iskustvo koje jedva čekaju ponoviti. Žene koje su doživjele i vaginalni porod i carski rez imaju različita mišljenja o tome što je bilo bolnije. Budući da je bol prilično subjektivno iskustvo, nemoguće je reći što je bolnije jer je to za svaku ženu individualno, ali primalja Irene Garzon za BellyBelly piše o faktorima koji utječu na bol kod obje vrste poroda.
Porođajna bol ima važnu misiju
Bol za vrijeme poroda je normalna pojava i on ima svrhu. Kako bi se cerviks otvorio, maternica se kreće grčiti da bi mogla istisnuti dijete kroz cerviks i vaginu. Kako porod napreduje tako i kontrakcije postaju intenzivnije i bolnije.
Porođajna bol ima važnu misiju, a to je natjerati ženu da se namjesti u pravu poziciju kako bi olakšala bebin prolazak kroz zdjelicu.
Poznato je da strah igra veliku ulogu u doživljaju bola. Kada žene u rađaonu ulaze u strahu zbog svog prethodnog lošeg iskustva ili negativnih iskustava svojih prijateljica, javlja se anksioznost i mišićna napetost koja otežava kontrakcije i samim time širenje zdjelice čini bolnijim. U tim je situacijama vaginalni porod bolnija opcija.
Vrijeme oporavka je duže nakon carskog reza
Carski je rez ozbiljna abdominalna operacija i potrebno je više vremena za oporavak od nje nego od fiziološkog vaginalnog poroda koji je protekao bez komplikacija.
Očekivano je da će najveću bol nakon carskog reza osjetiti kad anestezija prestane djelovati, otprilike 18 sati nakon operacije. U tom će trenutku žena dobiti lijekove protiv boli, ali oni neće u potpunosti smanjiti bol.
Koliko će bol potrajati ovisi o raznim faktorima, o načinu operacije, oporavku i lijekovima. Prvi tjedan nakon operacije je najbolniji jer je rana svježa, a onda se počinje smanjivati.
Uloga oksitocina u vaginalnom porodu
Ako uspoređujemo carski rez i vaginalni porod koji su protekli bez komplikacija, stručnjaci se slažu kako je oporavak nakon fiziološkog vaginalnog poroda brži i lakši budući da su naša tijela dizajnirana za porod i oporavak od njega.
Nažalost, razne komplikacije u fiziološkom porodu mogu znatno utjecati na doživljaj bola i otežan oporavak pa se u usporedbi s tim, carski rez može činiti lakšom opcijom.
Prednost fiziološkom porodu svakako daje hormon oksitocin koji olakšava prirodne kontrakcije, a nakon poroda posteljice, smanjuje krvarenje. Najveći porast oksitocina događa se odmah nakon poroda i pomaže vam da se zbližite s bebom.
Bliski kontakt s bebom održava razine oksitocina optimalnima što nije slučaj kod carskog reza. Najveće lučenje se neće dogoditi što može utjecati na povezanost s bebom, posebno ako je rano razdvojena od mame.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće