Što se događalo u toj zemlji proteklih 20 godina, od intervencije SAD-a i saveznika iz NATO-a, kako je cvjetala korupcija, propadali ruralni krajevi, događala se velika pljačka i konačno se dopustio povratak talibana donoseći opet islamski ekstremizam i strahovitu sudbinu u prvome redu za žene.
Uz aktualnu naslovnu temu pogledajte i atraktivni prikaz Sunčeva sustava i što se sve skriva u susjedstvu Zemlje, te još više iza Neptunove orbite; čitajte o tužnoj sudbini geparda koje love krijumčari u Somalilandu; pratite znanstvenike do najviše meteorološke postaje u čileanskim Andama; uživajte u staklenoj menažeriji morskih bića koju su izradili majstori staklari još u 19. stoljeću...
Svoje radove za rubriku "Vaša fotografija" šaljite na info@nationalgeographic.com.hr , a ukoliko se pretplatite na ovaj popularnoznanstveni magazin, uz jedan broj gratis u suradnji s Promopoint.hr darovat ćemo vam prijenosnu bateriju, powerbank od 4000 mAh s ugraviranim logom National Geographica Hrvatska i vašim imenom.
Uživajte u novom broju National Gographica Hrvatska, a u nastavku vam donosimo i riječ glavnog urednika Hrvoja Prćića o rujanskom broju. Kad smo prije pola godine krenuli u pripremu teme o Afganistanu, nismo ni sanjali da će se dogoditi ovakav preokret i krenuti nova talibanizacija, u kojoj su najveće žrtve žene. Ne, neću uopće komentirati zbivanja u Afganistanu, o tome svi pišu, zanima me talibanizam kod nas jer nismo procijepljeni ni protiv njega. Surfam i bilježim. Tamo negdje u 2000-ima saborski zastupnik Anto Kovačević u sabornici javno reče Vesni Pusić: „Bog vas [žene] je stvorio za madraca, a ne mudraca.“ I nikom ništa. Svećenik Ivica Raguž je svojedobno u Glasu Koncila pod naslovom „Marijina poslušnost i žene danas“ objasnio kako se „neposlušnost izriče u traženju svojih prava za jednakošću koja briše razlike, u tome da žena ne želi prihvatiti da je ona od Adama, a ne Adam od nje, da je ona drugotna, a muškarac prvotan“. I onda dođe moj sin pjeneći se... jer neće nitko njegovoj kćeri govoriti da je drugotna! Čude me i žene koje to prihvaćaju, poput Ljilje Vokić, bivše ministrice obrazovanja, koja u intervjuu 1994. reče: “Kod nas je običaj da žene ustanu kad muškarac uđe u prostoriju. Ja to i dan-danas posve nesvjesno činim.” Čitam i o mnoštvu minornih ili oslobađajućih presuda za silovanja uz komentare „a što se nije branila“, „sama je to tražila kad se tako izazovno oblači“... Pa fizičko, psihičko i ekonomsko nasilje nad ženama u braku, vezama i poslije prekida. Pa pobuna protiv Istanbulske konvencije... Treba li uopće sve to komentirati?
Tekst: Promo
Foto: Kiana Hayeri/National Geographic, Nichole Sobecki/National Geographic, Patrick H. Corkery, Lockheed Martin
Trebaju li djevojčice ispod haljine nositi kratke hlačice?
Nova istraživanja otkrila da jedinci imaju bolje mentalno zdravlje, ali zbog jednog specifičnog razloga
Kako princ Louis izgleda na sedmi rođendan: Kate Middleton prekinula važnu tradiciju
6 problematičnih ponašanja kod djece koje roditelji ne smiju ignorirati
Otvorene prijave za Foto natječaj u Knjižnicama grada Zagreba