Prije rođenja djeteta svi očekivani troškovi mogu izgledati poprilično zastrašujuće, međutim na samo uređenje dječje sobe, uz izuzetak nekoliko neizostavnih komada namještaja, zaista ne trebate potrošiti bogatstvo. Prebogat je izbor opreme za dječje sobe pa uz malo mašte, kombiniranja i planiranja možete urediti savršeni kutak za svoju bebicu i pri tome ostati unutar planiranog budžeta.

Uvijek je dobra opcija potražiti ideje i inspiraciju na internetu, ali i provjeriti ponude namještaja i opreme za dječje sobe i u brojnim web trgovinama specijaliziranim upravo za dječju opremu. Svakako iskoristite sve prednosti portala poput Jeftinije.hr na kojem istovremeno možete pregledati i usporediti sve što će vam zatrebati za uređenje dječje sobe – od ukrasnih zidnih naljepnica do različitih dječjih krevetića, kutija za igračke, stolova za prematanje pa sve do udobnih fotelja i počivaljki u kojima ćete bebu uspavljivati ili podojiti. Na istom portalu u svakom trenutku možete prelistati aktualne kataloge vaših omiljenih trgovina i tako pronaći povoljne cijene proizvoda koje želite kupiti.

Pročešljali smo internet u potrazi za savjetima kod uređenja dječje sobe i odabira namještaja te ponudu u domaćim web trgovinama. Provjerite što smo otkrili!

Osnovni namještaj u sobi za bebe

Prije samog uređenja sobe za bebe trebate razmisliti što sve u sobi želite raditi s bebom i trebate razmišljati na duge staze. Odabrani namještaj te konačni raspored i uređenje dječje sobe treba vam poslužiti na duži vremenski rok, barem godinu dana, ako ne i više. Za početak nemojte se toliko opterećivati ukrasima i raznim ukrasnim dodacima za sobicu, koliko god slatki bili.

Osnovni namještaj kojeg ćete trebati su: dječji krevetić, stolić za prematanje i komoda ili ladičar za organizaciju svih potrepština za njegu  djeteta, posteljine za dječji krevetić, robice i pelena. Kada razmišljate kako taj osnovni namještaj rasporediti u prostoru, imajte na umu da vam stvari poput pelena, robice, ručnika, kremica i maramica moraju biti nadohvat ruke.

Mame se slažu u tome da je u dječjoj sobi vrlo praktično imati i udobnu fotelju ili malu sofu na kojoj se mogu sa bebom maziti, čitati joj priče, podojiti ju i slično. Ako se odlučite za sofu umjesto fotelje, dodatni plus će biti što može poslužiti kao dodatni ležaj kada vam bake dođu u goste ili u trenutcima kada želite provesti duže vremena uz dijete a ne želite ga donijeti u svoj krevet.

dolazi-beba-kako-urediti-djecju-sobu

Najskuplja stavka sa popisa osnovnih komada namještaja za bebinu sobu je definitivno dječji krevetić. Možete se odlučiti za klasičan dječji krevetić ili za kolijevku za koju ipak trebate imati na umu da će je beba brzo prerasti. Razni su modeli krevetića dostupni u web trgovinama, neki modeli su praktičniji jer imaju pomične stranice koje se mogu spustiti ispod krevetića a krevetić se onda može spojiti s roditeljskim krevetom. Neki od modela imaju ugrađene ladice i police za pohranu raznih potrepština, podnicu podesivu po visini, a neki krevetići mogu rasti sa vašim djetetom, odnosno uz kupnju dodatnih nastavaka mogu se produživati i pratiti djetetov rast.

Uz odabir krevetića potrebno je odabrati i madrac pravilne veličine, a na raspolaganju su vam i razni dodaci za krevetiće poput baldahina (koji može biti praktičan ljeti zbog veće dnevne svjetlosti i dosadnih komaraca), tekstilni setovi za krevetić koji prikrivaju stranice krevetića i setovi posteljine.

Dodatna dječja oprema u bebinoj sobi

Kada nabavite gore spomenute osnovne komade namještaja za bebinu sobu, treba razmisliti i o malim detaljima kojima ćete urediti sobu, dati joj dašak originalnost i udobnosti, ali i o svim drugim potrepštinama i dječjoj opremi koja će vam trebati od samih početaka.

dolazi-beba-kako-urediti-djecju-sobu

Nakon što odredite raspored u sobi, razmislite želite li obojati zidove, nešto na njima nacrtati ili ih ukrasiti predivnim zidnim naljepnicama. Provjerite u kakvom je stanju pod, želite li ga prekriti tepisonom ili mekanim tepihom. Beba će za čas početi puzati, svakako savjetujemo da na samom početku osigurate utičnice sigurnosnim nastavcima, da kablove odignete od poda i da osigurate sav namještaj koji bi se mogao prevaliti na bebu.

Bebe u prvim mjesecima svoga života vide mutno i jedino što mogu razlikovati su jaki kontrasti. Imajte i to na umu kod uređenja dječje sobe – razmislite o tamnim zavjesama ili tepihu u kontrastnoj boji, ali i kod odabira dodatne opreme poput mobila za krevetić koji može imate detalje u jarkim bojama kako bi i bebi bio zanimljiv.

dolazi-beba-kako-urediti-djecju-sobu

Posvetite važnosti i odabiru rasvjetnih tijela – upečatljiva zidna ili stropna lampa, podna lampa s funkcijom prigušivanja svjetla ili zgodna dječja noćna lampa učinit će ogromnu razliku u finalnom uređenju dječje sobice. Razmišljajte praktično i pobrinite se da dobro budu osvjetljena ona mjesta na kojima vam treba više svjetlosti na primjer iznad stola za previjanje ili uz fotelju za čitanje priča za laku noć.

Kako beba bude rasla trebat ćete sve više mjesta za pohranu i skladištenje dječje robice, razne dječje opreme i igračaka, svakako imajte i to na umu pa nađite mjesta za ukrasne vreće za igračke, ili praktične kutije, za još pokoji ladičar ili možda police.

Nekoliko savjeta kod uređenja sobe za bebe

Prihvatite rabljenu dječju opremu

Uzmite u obzir rabljenu dječju opremu koju vam nude prijateljice. Ne mora sve biti potpuno novo, posebno kada je riječ o namještaju. Zašto ne biste prihvatili kvalitetan okvir dječjeg krevetića i dokupili novi madrac i posteljinu? Bebe će ga ionako prebrzo prerasti.

Birajte prirodne materijale kad god je to moguće

Kod odabira bilo kakve tekstilne opreme – od odjeće za bebe, ručnika, dekice ili plahte za krevetić pa sve do odabira boje za zidove ili komodu, pripazite da to budu eco friendly, prirodni i neškodljivi materijali i boje.

Dvaput razmislite o rasporedu namještaja u prostoriji

Bebe ne bi trebale biti na propuhu, u blizini radijatora, pored prozora i slično pa definitivno vrijedi razmisliti o položaju krevetića, prematalice i fotelje u kojoj ćete zajedno sjediti. Održavajte istu ugodnu temperaturu u dječjoj sobi, nemojte koristiti nikakve dodatne mirise ili osvježivače i razmislite o nabavci ovlaživača zraka koji će vam itekako poslužiti u zimskim mjesecima.

Jednostavno uredite krevetić

Pedijatri se slažu da su u krevetiću potrebni jedino nepropusna navlaka za madrac i odgovarajuća pamučna plahta kako bi vašoj bebici bilo udobno i ugodno. Dodatni jastučići, dekice, zaštite za stranice krevetića i slični dodaci su nepotrebni, a mogu biti i štetni za bebu.

Ne pretjerujte sa sitnicama

Koliko god bilo teško odoljeti preslatkoj opremi za bebe, posebno ako vam je prva, pokušajte biti racionalni i praktični i birajte one stvari za koje ste sigurni da vam trebaju i da ćete ih dugo koristiti. One neka budu kvalitetne i izdržljive.

Tekst: promo

Foto: Jeftinije.hr/Bigstock