Ljudi na Tibetu su poznati kao strpljivi, mudri i imaju jedinstven pogled na sve aspekte ljudskog života. Tibetanskim odgojem djeca odrastaju u samostalne osobe koje donose promišljene odluke i poštuju svoje roditelje.
U knjizi "The Tibetan Art of Parenting: From Before Conception Through Early Childhood" autori Anne Maiden Brown, Edie Farwell i Dr. Dickey Nyerongsh objasnili su kako Tibetanci odgajaju svoju djecu. Pogledajte koje su to četiri faze u odgoju djece od rođenja do 15. godine, prema tibetskim mudracima, piše Stil.
Prva faza: prije 5. godine
Prema tibetanskom obrazovnom sustavu, u tom razdoblju roditelji trebaju razgovarati s djetetom kao s "kraljem ili kraljicom". Ne smiju mu zabranjivati niti ga kazniti. U ovoj dobi djeca su znatiželjna, aktivna i spremna istraživati svijet. Međutim, nemaju prethodnih iskustava iz kojih bi mogli učiti i još uvijek ne mogu doći do logičnih zaključaka. Dakle, ako rade nešto pogrešno ili opasno, trebali biste izgledati i ponašati se uplašeno te pokušati preusmjeriti njihovu pozornost na nešto drugo.
Emocije su jezik koji djeca u ovom razdoblju dobro razumiju. Ako ste prema djetetu previše zaštitnički nastrojeni i sprječavate ga u mnogim stvarima, postoji rizik da ćete potisnuti njegovu mentalnu oštrinu i naučiti ga da stvari radi bez razmišljanja.
Druga faza: od 5 do 10 godina
U tom razdoblju roditelji bi s djecom trebali razgovarati kao s „robovima“. Ipak, pazite da ne postanete okrutni. U tom razdoblju njihova života razvijaju se inteligencija i logično razmišljanje te se stvara temelj njihove buduće osobnosti.
Sada je važno djetetu postaviti različite ciljeve, kontrolirati kako ih postiže i učiti dijete da bude spremno na posljedice koje izazivaju neuspješni pokušaji da se ciljevi postignu. Stoga dijete mora naučiti biti odgovorno za svoje postupke. Nemojte se bojati dati djetetu mnogo zadataka u ovom razdoblju, jer ono se s njima može nositi i spremno je učiti.
Ako u tom razdoblju ne prijeđete iz faze "kralj" u fazu "rob", vaše dijete će odrasti razmaženo, djetinjasto i nesposobno preuzeti odgovornost za svoje postupke.
Treća faza: od 10 do 15 godina
U ovom razdoblju važno je s djetetom razgovarati kao s ravnopravnim. Znate da imate više životnog iskustva i znanja, ali dijete vam mora moći reći što misli i podijeliti svoje viđenje stvari. Pomozite im u tome: pitajte ih za savjet i potaknite samostalnost. Bitno je davati savjete, a ne naredbe ili zabrane, jer ovo je dob kada se stvara neovisno mišljenje.
Zabranjujete li puno toga, pogoršat ćete odnos s djetetom i dijete bi se moglo dovesti u opasnu situaciju. Ako ste previše zaštitnički nastrojeni, dijete će biti nesigurno i ovisno o tuđem mišljenju.
Četvrta faza: nakon 15. godine
U tom se razdoblju osobnost djeteta u potpunosti formira. Poštovanje je sada važno. Možete savjetovati, ali je prekasno da ga naučite. Vidjet ćete rezultate svojih postupaka: dijete je neovisno, samostalno i poštuje roditelje i sve ostale.
Izvor: Stil