Proces odgoja djece vrlo je složen, a mnogi roditelji u želji da što bolje odgoje svoje dijete čine određene greške koje dodatno utječu na razvoj djeteta. Svakom djetetu treba pristupiti na individualan način, a zanimljivo je da ih roditelji krive za ponašanje svoje djece, ne shvaćajući da su i sami odgovorni za ponašanje svog djeteta.

Tijekom cijele svoje prakse dječja psihologinja Milica Novković nastojala je ljudima približiti kako suvremeni način odgoja utječe na dijete, a kasnije i na cijelu obitelj, piše Stil.

Devedesetih godina prošlog stoljeća u svim tranzicijskim zemljama prvo je ustoličena promjena u obrazovanju, kako bi se tradicionalno obrazovanje zamijenilo "plišanim", a do tada su postojala dva odgojna modela - klasična kazna i lijepa riječ.

"Djeca su znala pravila kojih su se morala pridržavati, nekad na milu, nekad na silu. Iako je postojao strah od štapa, djeca su na kraju shvatila da ga čine neizbježnim. U takvoj obitelji bilo je više ljubavi prema djeci i više poštovanja prema roditeljima i odraslima."

Uvijek se zalagala za kreativno obrazovanje.

"Djetetu treba postaviti granice, 21. stoljeće traži dobrotu, religioznost, poštenje, a to se može postići samo ljubavlju. Obitelj koja je uspjela ući u stvaralački odgoj, koja je svoj život temeljila na ljubavi i dobroti, postala je izvorna, nova, uvijek svježa, neponovljiva, slobodna, uvijek u skladu s božanskim načelima", naglasila je Milica Novković.

'Tatin štap i mamina kuhača' - tradicionalni tip odgoja proglasili su nasilnim i okrutnim, ali tada se znalo što se smije, a što ne smije

Godine 1994. Milica je otvorila vlastiti dječji vrtić i na taj način obogatila svoju pedagošku praksu.

"Već smo imali raspad obitelji prije nekoliko godina i novi način obrazovanja. Dobili smo nakazan i otkačen odgoj, koji ja zovem plišani, a Česi i Slovaci "meki". Devedesete su nam to, zajedno s demokracijom, ponudile umjesto tradicionalnog odgoja, za koji ne možemo reći da je bio toliko nasilan, prije je prijetio tatin štap ili mamina kuhača. Ali su nas proglasili nasilnima i okrutnima. Postali smo jako iskompleksirani. U tradicionalnoj obitelji jasno su se znali modeli odgoja - rad, red, što se smije, a što ne smije", rekla je.

Zašto su djeca pohlepna, lijena i nasilna - psihologinja o današnjem odgoju
Shutterstock 

Istaknula je da dijete voli jasnoću kada dođe u svijet koji ne poznaje.

"Mora znati što se od njega očekuje i što se od njega traži, jer svijet i život su jako komplicirani. Devedesetih je obitelj napustila autoritarni obrazovni sustav i prepustila se plišu. Stalno su prijetili i govorili da se štap mora ukinuti, a svjedoci smo da je s novim modelima obrazovanja došlo i puno više nasilja. Umjesto da nam bude bolje, postajemo sve gori. Netko nas je izigrao. Tako smo umjesto štapa dobili mrkvu.

Talijanski psihijatar o modernom odgoju: Roditelji su krivi za većinu problema jer žele biti prijatelji djeci

Dijete počinje dominirati u obitelji kada može sve raditi i govoriti

Nakon svih promjena u odgoju djeteta koje su dolazile od svjetskih stručnjaka iz raznih svjetskih institucija, primijetila je da su mališani postali nepodnošljivi.

"Nakon tri godine u vrtiću shvatila sam da su djeca postala nepodnošljiva, pogotovo otkako smo počeli primjenjivati ​​pozitivno uvjetovanje i blagu prisilu. Pogledajte kako je dizajniran. Vi ste običan roditelj koji vitla štapom i prijeti, a onda nameću neke stručne uvjete. Pa ti sad misli što ti je. A ja vam kažem da nije ništa. Naše generacije radile su iz straha. I sad su ubacili interes između djeteta i posla - ako pokupiš igračke, dobit ćeš... Dijete te s vremenom počne uvjetovati, dok ne okrene volan, ti si izgubio bitku u obrazovanju."

Naglasila je da djeca vrlo lako uočavaju i shvaćaju stvari, a da roditelji niti ne primjećuju kako ih mališani "varaju".

"Tada dijete samo širi granice svoje slobode i tu je kraj. To je početak anarhije, kada dijete počinje dominirati u obitelji, kada može sve raditi i sve govoriti, ali mu nije sve u korist, jer ne zna. Došao je na svijet tražeći da se sve sredi, da ga mama i tata upoznaju sa zakonima života, ali to nije dobio."

Roditelji su postali loše sluge, a djeca još gori gospodari - ništa neće učiniti ako nema interesa

Vjerovala je da “plišano-mekani” odgoj polako urušava tradicionalnu obitelj iznutra.

"Roditelji su naivno vjerovali da je pozitivno uvjetovanje, ta prastara “mrkva” zaista nešto novo, da je to ljubav. Roditelji su danas postali loše sluge svojoj djeci, a djeca još gori gospodari. Riječ je o novim ulogama u obiteljima našeg vremena koje su samo logična posljedica plišanog odgoja, a ujedno i zakonom zabranjenog štapa, istaknula je profesorica i objasnila:

"Kada pozitivno uvjetujete dijete govoreći: "Ako jedeš, ako uzimaš igračke, ako sjediš na kahlici, ako se brzo spremaš za vrtić... Dat ću ti telefon na dodir, slatkiše, crtiće, igre, nova igračka, lažna isprika“... Onda je sasvim normalno da dobijete pohlepno dijete, koje neće ništa učiniti ako nema interesa. Dakle, mrkva koju svaki roditelj, a posebno majka, stavlja između djeteta i posla potiče mito i korupciju, a ne ljubav. Gdje ima interesa, nema ljubavi."

Prvi put kad mu nešto ne dopustite, uzvratit će vam klasičnom kaznom, što je roditelju zabranjeno.

Zašto su djeca pohlepna, lijena i nasilna - psihologinja o današnjem odgoju
Shutterstock 

"Pohlepno dijete postaje agresivno jer kad mu prvi put kažete "Ne, ne može, ne, ne dam, nemam..." Dijete uzvraća onom klasičnom kaznom, što je roditelju zakonom zabranjeno. Može, jer dijete zna da je prezaštićeno od društva, od dječjih prava, da nitko ne smije vikati, a kamoli ga udariti. U tom trenutku uloge se mijenjaju, dijete postaje diktator, roditelj poslušni sluga. Pohlepno i agresivno dijete je i lijeno. Neće ništa raditi po kući, neće ići u vrtić, neće učiti, neće ispunjavati normalne obiteljske obveze.

Roditelju ne preostaje ništa drugo nego glumiti da je sve normalno, da mu je dijete centar života, centar svijeta, a malog diktatora možete umiriti samo podmićivanjem kojim ga uspijete kontrolirati tako da radi ili se pokorava bilo čemu. Ta kontrola s vremenom opada, jer vršnjaci i društvo već u pubertetu preuzimaju kontrolu.

Rat u obitelji je počeo kad su djeca dobila broj da prijave roditelje

"Kao što vidite, nije sve onako kako se čini. Mame i tate nisu svojevoljno postavili dijete na vrh nepostojeće obiteljske piramide. Samo su nekritički prihvatili nametnuti plišani odgoj i dobili sve čemu su se najmanje nadali. Sve ostalo dogodilo se i događa se bez njihove volje. Rezultati? Roditelji pate, djeca također, "mrkva" luduje, a društvo prolazi kroz buru."

Otkrila je jednom prilikom da je tada počeo rat u obitelji, otkako su djeca dobila brojeve da prijave roditelje ako dobiju batine ili im upute ružnu riječ. Kada je donesen taj zakon u Sloveniji je oduzeto preko 1450 djece.

"A tko nam smije oduzeti djecu, osim ako su ugrožena i zapuštena? Gdje ih vode, ima li netko tko ih bolje educira? Ne. Prije će nam centri za socijalni rad oduzeti djecu i poslati ih u udomiteljske obitelji ili domove, proglašavajući roditelje nepodobnima, jer su nam djeca agresivna, pohlepna, lijena, tvrdoglava. Prezaštićivanje djeteta donijelo je možda i najviše zla", zaključila je psihologinja Novković.

Gdje nema ljubavi, pažnje, iskrenosti i razumijevanja, glad za materijalnim, dokazivanjem i prihvaćanjem je neiscrpna, imajte to na umu.

 Izvor: Stil