3 REČENICE KOJE ČESTO IZGOVARAJU TOKSIČNI OČEVI: Mogu imati negativne posljedice na psihičko i fizičko zdravlje djeteta

Djeca najčešće do punoljetnosti i potpunog sazrijevanja ne mogu uočiti znakove koji ukazuju na to da je njihov otac toksična osoba. No, postoje neke stvari koje gotovo svaki toksični otac izgovara, ove 3 su najčešće

Shutterstock Toksične očeve možete prepoznati po tome što često izgovaraju 3 negativne rečenice

Toksični otac je, kako donosi portal Parenting for Brain, prvenstveno zaokupljen samim sobom, smatra da je superiorniji, bolji i važniji od ostalih članova obitelji. Pokušava kontrolirati većinu stvari unutar obitelji, samim time i svoju djecu. Negativne rečenice koje najčešće možete čuti od takvih očeva su:

Shutterstock  Ako dijete napravi nešto što mu se ne sviđa iskoristit će svaku priliku da prebaci krivnju na dijete

1. BIT ĆE KAKO JA KAŽEM!
Ono što on kaže je zakon i mora se poštovati. Iako je razumljivo i poželjno da roditelji postavljaju određene granice djeci, toksični otac uvijek svoje želje, potrebe i zahtijeve stavlja u prvi plan. Takav otac uvijek inzistira na tome da stvari idu njegovim tokom, a sve manje od toga je jednostavno neprihvatljivo.

Isto tako, najčešće postavlja visoke zahtijeve djeci i očekuje trenutačno i precizno zadovoljenje svojih potreba. Očekuje da mu svi čitaju misli i ponašaju se u skladu s tim. Toksični otac rijetko ili gotovo nikada ne misli na druge, na njihove potrebe ili želje. On je jedini i glavni autoritet, a djeca su ta koja moraju ispuniti njegova očekivanja. U suprotnom će se suočiti s njegovim bijesom. 

2. VIDI KAKO SE OSJEĆAM ZBOG TEBE!
Sklon je emotivnim manipulacijama. Ako dijete napravi nešto što mu se ne sviđa iskoristit će svaku priliku da prebaci krivnju na dijete, a pritom neće niti pomisliti na njegove osjećaje. Psiholozi napominju da su emocionalne manipulacije način emocionalnog zlostavljanja i mogu imati štetne posljedice na dijete.

3. ZAŠTO NE MOŽEŠ BITI KAO ON/ONA?
Gotovo svi toksični očevi uspoređuju svoje dijete s drugom djecom, bez obzira na to jesu li oni njegovi vršnjaci, braća ili susjedi. Toksični otac će uvijek kriviti dijete za svoje nedostatke. Istraživanja su pokazala da uspoređivanje djeteta s drugom djecom dovodi do nedostatka samopouzdanja, povećanog rizika od razvoja depresije, ali i problema u međuljudskim odnosima.

Shutterstock  Toksični otac rijetko ili gotovo nikada ne misli na druge, na njihove potrebe ili želje