Roditeljima se neke svakodnevne situacije mogu činiti bezopasnima ili čak nevažnima, ali djeca ih često tumače kao znakove nepovjerenja, odbacivanja ili čak izdaje.
Za The Times of India, psiholozi su izdvojili sedam specifičnih situacija koje se roditeljima čine beznačajnima, ali djecu mogu razočarati i ona na njih mogu gledati kao da su ih njihovi roditelji iznevjerili.
1. Gledanje u telefon dok vam dijete govori
Kada odrasli gledaju u svoj telefon ili neki drugi ekran tijekom razgovora s djetetom, dijete može pomisliti da njihove riječi nisu vrijedne pažnje. Čak i kratak pogled može poslati poruku da je nešto drugo važnije od onoga što on ima za reći.
2. Nazivanje dječjih osjećaja "dramatičnima"
Kada djetetu kažemo da pretjeruje ili je preosjetljivo, nesvjesno mu šaljemo poruku da su njegovi osjećaji nevažni ili pogrešni. To može dovesti do povlačenja i suzdržavanja od izražavanja emocija u budućnosti.
3. Kršenje čak i najmanjih obećanja
Djeca se sjećaju. Propušteni raspored filmova ili zaboravljena priča za laku noć mogu se činiti sitnicama, ali mališani ih shvaćaju ozbiljno, pogotovo ako se dogode više puta. Takve „male“ izdaje postupno narušavaju povjerenje koje djeca imaju prema odraslima.
4. Otkrivanje djetetovih problema drugima bez pristanka
Kada odrasli, čak i s dobrim namjerama, komuniciraju djetetove brige ili probleme drugima bez djetetova znanja ili pristanka, dijete se može osjećati izloženo i posramljeno. Povjerenje se tada lako narušava.
5. Izbjegavanje isprika nakon pogreške
Djeca najbolje uče kada su vođena primjerom. Kad odrasli pogriješe i ne ispričaju se, dijete može zaključiti da se njihovi osjećaji ne isplati priznavati ili da se isprike odnose samo na njih, a ne na odrasle.
6. Ljutnja zbog iskrenosti
Ako dijete govori istinu, a odrasla osoba reagira ljutnjom, dijete može razviti uvjerenje da iskrenost donosi probleme. Umjesto razvijanja otvorenog odnosa, dijete može naučiti da je bolje šutjeti i skrivati svoje misli.
7. Odsutnost reakcije na nepravdu
Kada dijete doživi nepravdu, bilo kod kuće ili vani, a odrasli ga ignoriraju, ono može misliti da njegov glas nije važan. Osjećaj da nema nikoga tko bi ga mogao braniti može imati dubok utjecaj na njegovo samopouzdanje i osjećaj sigurnosti.
Izvor: Yumama