Svaki roditelj je iskusio da se njegovo dijete najednom drukčije ponaša, vrišti i plače više nego inače. Možda se povlači u sebe ili želi vašu pažnju usred noći. Bez obzira na vrstu ponašanja, teško je odrediti uzrok. Ali kad im posvetite više pažnje tijekom dana, njihovo ponašanje se mijenja i tako saznate da im je trebalo samo više pažnje.
Iako mnoga dječja ponašanja proizlaze iz potrebe za pažnjom, nije jednostavno identificirati te obrasce. Čak i kad ih roditelj prepozna, može biti teško znati što učiniti. Terapeuti su za Parents otkrili kako prepoznati potrebu za pažnje i kako upravljati njome.
Vikanje
Djeca koja trebaju više pažnje često postaju glasna i razdražljiva.
'Ako dijete treba više pažnje, obično će koristiti ponašanja kojima traže pažnju, što uključuje vikanje, cviljenje ili prekidanje', rekao je Jay Serle, bračni i obiteljski terapeut te klinički supervizor u Centru za liječenje ovisnosti Ohana.
Prkos
Jedan od znakova da dijete treba više pozornosti je pobuna, navodi Melissa Legere, klinička direktorica i suosnivačica California Behavioral Health.
'Mogli bi postati prkosniji, odbijati slijediti pravila ili jednostavno se ne ponašati u skladu sa svojim karakterom', objasnila je.
Ponavlja iste stvari
'Još jedan znak da dijete treba dodatnu pažnju je ako više puta ponavljajuju isto pitanje', navodi Emily Groben, certificirana analitičarka ponašanja, trenerica roditelja i osnivačica Blue Bolt Pediatric Care.
'Oni znaju odgovor, ali isto tako žele znati ako vas nešto pitaju da ćete razgovorati s njima', dodala je.
Povlačenje
Možda se čini kontraintuitivno, ali djeca često traže pažnju povlačenjem.
'Ako se dijete počne povlačiti ili izolirati, izbjegavati vrijeme s obitelji, ili se općenito čini nezainteresiranim za sve i svakoga, to može biti njihov način signaliziranja da mu treba više vremena, povezanosti i emocionalne podrške od vas', ističe Legere.
Izljev emocija
Tantrumi i izljevi emocija nisu smiješni, ali su vrlo česti kod vrtičke djece. Obično je to znak da dijete treba više pažnje od vas.
'To može značiti da postaje frustrirano ili preopterećeno, ali mu nedostaju vještine da se nosi sa svojim intenzivnim emocijama', kaže Joy Allovio, terapeut u Therapy with Joy.
Tjelesne tegobe
Još jedan često zanemaran znak potrebe za pažnjom su tjelesne tegobe.
'Neka djeca imaju tjelesne tegobe kad žele pažnju', kaže dr. Serle. To često uključuje bol u trbuhu, glavobolje, a i gubitak apetita.
Regresivna ponašanja
Ovo je ponašanje koje ste sigurno jednom doživjeli. Primjerice, vaše dijete se već nekoliko mjeseci samostalno oblači, ali najednom zahtijeva da ga vi obučete. Isto tako, dijete koje je spavalo cijelu noć moglo bi se opet početi buditi. S vremena na vrijeme regresivna ponašanja mogu biti normalna, ali često su znak da dijete treba više pažnje od vas.
Želi se svađati s vama
Jasan znak da dijete treba više pažnje je ako ne mijenjaju svoje ponašanje ni nakon što ste ga upozorili.
'Ako im kažete da prestanu svaki put kad udare brata ili sestru, to je jasan znak da trebaju pažnju. Jer je negativna pažnja bolja nego nikakva pažnja i naučili su: 'Ako udarim brata, mama će razgovarati sa mnom', navodi Groben.
Ne odvaja se od vas
Ako se vaše dijete ne žele odvajati od vas ni u jednom trenutku, to može biti znak da treba više pažnje nego što mu trenutno pružate. Uobičajeni pokazatelj toga je da imaju prevelike potrebe i poput čička se ne odvajaju od vas, primjećuje dr. Serle.
Zašto roditelji posvećuje manje pažnje svojoj djeci?
Istina je da gotovo niti jedan roditelj namjerno ne skreće pažnju sa svog djeteta. Češće se to događa kao rezultat svega drugog što se događa u njihovim životima. Roditelji se moraju nositi brojnim odgovornostima, obvezama na poslu, kućanskim poslovima te brinuti za svako svoje dijete pa može biti teško pronaći vremena kako bi se posvetili samo jednom. Kad su kod kuće, distrakcije poput mobitela, vijesti i sve dužeg popisa obveza mogu odvući pozornost s djece.
Još jedan veliki faktor je stres.
'Cijeli dan ste na stresnom radnom mjestu, dolazite kući umorni, a potom ste bombardirani pitanjima', opisuje Groben.
'Vaša djece misle dobro, ali svima je potrebno vrijeme za opuštanje nakon stresnog dana', ističe Groben i naglašava da ako ne dopustite sebi vrijeme za opuštanje i ne pobrinete se za sebe, postaje teže pružiti potpunu pažnju svojoj djeci.
Kako pružiti djeci više pozornosti?
Pružite pozornost tijekom dana
Ne morate svaki dan stvoriti veliki, poseban trenutak u kojem ćete posvetiti više pažnje djetetu. Umjesto toga, usredotočite se na sitnice tijekom dana.
'Redovite razgovarajte jedan na jedan, čak i ako su kratki. Ne trebaju vam velike geste, čak i jednostavne, svakodnevne interakcije mogu napraviti veliku razliku', predlaže Legere.
Možete jesti zajedno, provoditi slobodne trenutke radeći nešto u čemu oni uživaju ili ih povesti dok obavljate nešto sa svog dugog popis obveza kako biste proveli kvalitetno vrijeme.
Pronađite načine da pohvalite svoje dijete
Pozitivna pažnja je dobra za vaše dijete, kao i pohvale. Groben predlaže da pohvalite svoje dijete svaki put kad vidite da radi nešto pozitivno.
'Ako vrati stolicu na svoje mjesto, pohvalite ih za to', ističe ona.
Možete reći nešto poput: 'Sviđa mi se kako si tako pažljivo gurnuo svoju stolicu', predlaže ona, budite što precizniji i imenujte ponašanje zbog kojeg ste ponosni na svoje dijete.
Maknite se od uređaja
Nemojmo se lagati, mnogi od nas provode sate gledajući u mobitel, čak i kad bismo se trebali družiti sa svojom djecom. Naša djeca to mogu osjetiti i možda imaju svoje male 'ispade' zbog toga što satima razgovaramo na telefon. Kad se bavite nekom aktivnošću sa svojim djetetom ili se samo odmarate, pažljivo se odvojite od elektronike, kaže Legere.
'I onda iskoristite ovo vrijeme da ih bolje upoznate i pokažite im da ste ovdje, prisutni i uvijek spremni podržati ih', savjetuje.
Što nikako ne trebate činiti?
Kvalitetno vrijeme s djecom, zajedničke aktivnosti i pohvale su odličan način da svom djetetu pružite više pozornosti. Međutim, postoje stvari koje trebate izbjegavati.
Velika greška je kažnjavati dijete zbog emocionalnih ispada.
'Često roditelji samo kažu djetetu da ode u svoju sobu, da se igra na mobitelu ili ode spavati kako bi se smirilo', navodi Allovio.
'Ovo može funkcionirati u tom trenutku, ali ne daje djetetu nikakve resurse za ono što učiniti kad sljedeći put bude preopterećno ili frustrirano', ističe.
Što biste trebali učiniti umjesto toga?
Prvo provjerite jeste li mirni prije nego što pokušate smiriti svoje dijete, preporučuje Allovio.
'Govorite tiho i nježno. Pričajte što se događa, na primjer, 'Imaš puno suza i glasan si. Vidim da si tako ljut!'', kaže ona.
Nakon ovoga, uputite ih da duboko dišu. Kada su spremni, saslušajte ih sa suosjećanjem dok dijele svoje osjećaje. Kad su u pitanju starija djeca, ključno je poštivati njihove granice i izbjegavati zadiranje u njihovu privatnost, kaže Legere.
'Izbjegavajte pregledavati njihove stvari kako biste pokušali shvatiti što ih muči. To bi stvarno moglo narušiti povjerenje između vas dvoje i smanjiti vjerojatnost da će vam se otvoriti sada i u budućnosti', ističe Legere.
Također biste trebali izbjegavati previše gurati svoje dijete da otvoreno govori o svojim osjećajima jer to može dovesti do toga da se zatvori ili distancira, dodaje ona.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Šest jednostavnih fraza koje će poboljšati vaš odnos s djetetom
'To je pravi način da pomognemo djetetu': Dr. Ranko Rajović objasnio zašto su simboli izazito važni za razvoj mališana
Kad dijete može ostati samo kod kuće? Nije važna samo dob već i ovi čimbenici
Kako pomoći djetetu koje se boji petarda i vatrometa?