Često se govori o sindromu najstarijeg djeteta, u smislu da prvorođena djeca često dobivaju veliku odgovornost, pomažu oko mlađeg brata ili sestre i ponekad im postanu poput roditelja. Od njih se i nekako više očekuje. 

Kad je riječ o najmlađem djetetu u obitelji, čini se da ono nekako uvijek dobiva najviše pažnje, roditelji su često blaži prema njemu, često je obiteljska maza, dok su srednja djeca u prilično nezavidnom položaju jer nisu ni najstarija i najodgovornija, već ni najmlađi i omiljeni.

Psihologinja dr. Mary Ann Little kaže da su srednja djeca dosta samostalna, ali i ona koja pokušavaju izgladiti sve nesporazume u obitelji, opuštena su i dosta se oslanjaju na međuljudske odnose izvan obitelji. No, upozorava ona, ti mališani mogu biti i ljubomorni, buntovni, nesigurni i manipulativni.

Da ne bi bili takvi, važno je kako se roditelji ponašaju prema njima, a između ostalog jako je važno da im ne govore neke stvari.

1. Ne ljuti se na brata i nemoj biti ljubomoran na sestru

Psihologinja upozorava da ova rečenica zanemaruje djetetove osjećaje, a za Purewow.com navodi neke primjere upravo toga: “Nemoj se ljutiti na brata što izlazi van, znaš da to još ne možeš”; „Ne treba se žaliti na svoju sestru, ona ti uvijek u svemu pomaže“; "Nemoj se ljutiti na brata, nije znao da je to posljednja vrećica tvoje omiljene grickalice".

Psihologinja ističe da su srednja djeca često ljubomorna jer su dovoljno velika da se igraju s malom djecom, a mala da se igraju s velikom djecom, zbog čega često imaju osjećaj manje vrijednosti i nedostatnosti.

U tom smislu apelira na roditelje da pokušaju razumjeti osjećaje svog djeteta, koliko god im se činilo bezazlenim i glupim da šestogodišnje dijete plače jer će njegova starija sestra spavati kod prijateljice.

3 stvari koje nikada nemojte govoriti srednjem djetetu
Shutterstock 

2. Ugledaj se na brata/sestru

Problem je što se na taj način, pozivajući se na postignuća najstarijeg djeteta ili njegovo ponašanje, riskira da prvorođeni mališan baci sjenu na razvoj srednjeg djeteta, objašnjava psihologinja.

Podsjeća da je svako dijete individua i da ne treba očekivati ​​da se bilo koji mališan ponaša kao netko drugi.

"Takve izjave mogu natjerati dijete da se osjeća nevažnim ili kao da ne može živjeti prema standardima koje je postavio njegov stariji brat."

3. Pogledaj kako tvoja sestra/brat...

Isticanje nekih postignuća najstarijeg djeteta u smislu usporedbe može loše utjecati na samopouzdanje srednjeg djeteta.
“Vidi brata, on uvijek pobjeđuje. Sigurna sam da i ti možeš tako brzo trčati”, “Vidi kako se tvoja sestra voli igrati u parku s drugom djecom, bit će i tebi lijepo”, nabraja neke primjere.

Psihologinja napominje da sva djeca zaslužuju pohvalu za svoje uspjehe, bilo da su naučila vezati vezice ili riješila zadatak iz matematike.

"Djeca moraju znati da su važna i uspješna po svojim mjerilima, a stalno uspoređivanje sa starijim bratom ili sestrom može loše utjecati na taj proces. Moraju naučiti da postoje različita očekivanja i zahtjevi ovisno o dobi djeteta", zaključila je.