Popričali smo s Irenom Borovinom, mamom dvoje djece koja već godinama djeluje u udruzi Vestigium i ovog je ljeta s ostalom ekipom uključila i ideju o šumskom vrtiću.
Odakle ideja da osmislite program šumskog vrtića u Vrbanima?
Djeci se posebno sviđao parkić ispred Vestigiuma - neoblikovana livada-šumarak s puno drveća koja su posadili upravo susjedi, pa smo tako u doba dok se u kvartu rušilo drveće na obližnjoj livadi - mi djecu educirali kako nam je drveće važno, jer čisti i proizvodi zrak koji mi udišemo, pa smo po lišću, kori i plodovima naučili da tu rastu jelka, bor, topola, hrast i trešnja.
Kako je izgledao jedan dan u ovako osmišljenom vrtiću?
Aktivnost je trajala kroz rujan od 8 do 13 sati, tako da bi se oko 8, 9 sati okupili, doručkovali, a zatim krenuli van, bez obzira na vremenske uvijete - jer kažu sjevernjaci - nema lošeg vremena - samo loše odjeće/obuće.
Vanjskim prostorom smatramo šumicu ispred udruge, a također i školski vrt u blizini, koji smo također pokrenuli prije 4 godine zajedno s učenicima i nastavnicima OŠ Vrbani. Za pravi šumski vrtić treba nam šuma, ok, ali mi se vodimo permakulturnim načelom - Napravi što možeš s onime što imaš! Jer ako rješavamo potrebe djece u kvartu, nema smisla svako jutro sjedati u autobus i kroz gužvu se voziti na Sljeme.
Nakon boravka na zraku, prikupljanja prirodnih materijala i proučavanja biljnog i životinjskog svijeta koji nas okružuje, vratili bi se ''kući'' kako djeca kažu, pa bi zajedno s tetom Irenom kuhali - sjeckali lubenice, jabuke, tikve, krumpire, paprike i ostalo voće i povrće koje nabavljamo od naših lokalnih, ekoloških OPG-ova.
Jeste li primijetili neke zanimljive promjene na djeci?
Neka djeca koja kod kuće mrkvicu vade iz tanjura, sama su birala baš mrkvicu, tražila treći tanjur variva ili pokazivala drugima kako samostalno znaju papati. Oni su svoji najbolji učitelji, na nama je samo da im budemo uz put i ponudimo razne mogućnosti.
Koje probleme obično roditelji navode kod standardnih vrtića, a koje ovdje mogu izbjeći?
Po završetku prvog mjeseca rada šumskog vrtića koji je bio eksperiment, otkrili smo potrebe djece i roditelja koje drugi vrtići ne zadovoljavaju:
- prekapacitiranost - velike grupe/malo teta
- nezadovoljavajuća prehrana
- neprimanje necijepljene djece
- neodgovarajuća skrb djece koja imaju teškoće/potrebe
- prestrukturirani programi
- premalo boravka na zraku
Kako su roditelji doznali za ovaj program?
Roditelji koji su se odlučili za naš program naši su članovi i ovim projektom želimo ustvari pokazati kako je moguće organizirati se u skladu s potrebama djece i roditelja, kako je moguće biti aktivan građanin i pridonijeti boljem svijetu koji ostaje upravo našoj djeci, a ne ovisiti o sustavu - osobito ako njime niste zadovoljni.
Koji uzrast djece se može uključiti u vrtić i tko će na njih paziti i s njima raditi?
U našem vrtiću djeca od 3 do 6 godina u maloj grupi od 4 do 8 polaznika borave u neoblikovanom parku - šumi ispred udruge, zajedno prikupljamo prirodne materijale, proučavamo životinjski i biljni svijet, imamo zajedničku pripremu obroka, učimo kroz kreativne oblike izražavanja poput slikanja, pripovijedanja, pokreta i plesa.
Naše tete su Ana i Patricija (odgajateljice) i Irena (mama 2 dječaka, ekonomistica).
Zanima li i vas uključivanje svoje djece u ovakav koncept vrtića, slobodno se javite u Vestigium i provjerite uživo kako se djeca osjećaju boraveći gotovo cijeli dan u prirodi!
Razgovarala: I.T.
Foto: Vestigium
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano