Leandro De Niro Rodriguez, unuk glumačke legende Roberta De Nira, imao je samo 18 godina kada je njegovo beživotno tijelo pronađeno u njegovom stanu u New Yorku. Tinejdžer je navodno preminuo dok je sjedio na stolici, a kraj njega je pronađen bijeli prah. Njegova majka Drena, kćer slavnog Oskarovca, je otkrila da je njezin sin preminuo zbog predoziranja fentanilom. 'Poruka svim ljudima koji još uvijek j... prodaju i kupuju ovo s..., moj sin je zauvijek otišao!. Netko mu je prodao tablete s fentanilom, ta je osoba znala da je fentanil unutra, ali mu ih je svejedno prodala“, napisala je na Instagramu.
ŠTO JE FENTANIL?
Jak sintetsko opioidni analgetik koji je po djelovanju sličan morfiju, ali je oko sto puta jači. On se više od 40 godina izdaje na recept za ublažavanje jakih bolova u teškim stadijima maligne bolesti. Problem je u tome što ga je teško dozirati pa i male kloličine mogu biti kobne. A dileri ga često znaju pomiješati s heroinom, ali i s kokainom. Kao lijek u slučaju predoziranja opioidima poput fentanila, heroina i morfija upotrebljava se nalokson, odnedavno dostupan i u obliku nazalnog spreja. Ministarstvo zdravstva i HZJZ osnovali su radnu skupinu koja razmatra mogućnost dostave ovoga lijeka ovisnicima i njihovim obiteljima jer on može spriječiti smrt od predoziranja prije dolaska Hitne pomoći.
KAKVA JE SITUACIJA U HRVATSKOJ?
Ured Ujedinjenih naroda za droge i kriminal (UNODC) je u lipnju objavio Svjetsko izvješće o drogama 2023., prema kojem opioidna kriza najgora u Sjevernoj Americi gdje ne jenjava. Bilježi se iznimno veliki broj smrti od predoziranja sintetskim opioidima, uglavnom fentanilima. Primjerice, u SAD-u je 2021. zabilježeno više od 80 tisuća smrtnih slučajeva od predoziranja opioidima, dok je u Kanadi zabilježeno gotovo 8 tisuća smrtnih slučajeva uzrokovanih opioidima. Fentanil je pronađen u 86 % uzoraka ljudi koji su umrli od posljedica predoziranja opioidima. Prema podacima Registra liječenih zbog zlouporabe psihoaktivnih droga koji se vodi pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, tijekom 2022. je u odnosu na 2020. i 2021. u Hrvatskoj porastao ukupan broj liječenih osoba, kao i onih koji su se prvi put javili na liječenje zbog ovisnosti o psihoaktivnim drogama i opijatima. Na liječenju zbog zlouporabe psihoaktivnih droga bilo je 82,5% muških te 17,5% ženskih osoba. Eksperimentiranje počinje u dobi oko 16,3 godina, dok prosječna dob osoba koje dolaze prvi put na liječenje je 29,8 godina. U 2022. godini na liječenju je bilo ukupno 132 maloljetnika. Prema broju pojedinačnih zapljena značajnih vrsta droga (heroin, hašiš, marihuana, kokain, amfetamini, metadon, MDM i derivati, LSD), u 2022. bilježi se porast zapljena svih navedenih vrsta droga. Po broju zapljena, na prvom je mjestu marihuana, zatim slijede amfetamini, dok je na trećem mjestu kokain.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti