Kognitivna fleksibilnost ili fleksibilan način razmišljanja odnosi se na sposobnost prilagođavanja razmišljanja i ponašanja na okolnosti koje nas okružuju. Kada se od djece traži da promijene svoj pristup rješavanju problema ili razmišljaju o više koncepata istovremeno, moraju pokazati kognitivnu fleksibilnost. Riječ je o važnom aspektu izvršnog funkcioniranja koji uključuje mentalne procese koji pak omogućuju usmjeravanje pažnje, planiranje i pamćenje uputa uz istovremeno obavljanje više zadataka.
Zvuči komplicirano? Fleksibilan način razmišljanja omogućuje djetetu da razmišlja na licu mjesta i pogleda trenutnu situaciju iz drukčije perspektive. Omogućuje 'odstupanje' od poznatog načina rada, otvarajući prostor za nove načine, uvelike doprinosi boljim rezultatima u učenju, kako u akademskom tako i u običnom životu.
Zašto je kognitivna fleksibilnost važna za dijete?
Fleksibilan način razmišljanja ima važnu ulogu u djetetovoj sposobnosti učenja, pomaže i u prilagodbi kod primanja novih informacija, a fleksibilnost ne smijemo zanemariti niti u društvenim situacijama i ophođenju s vršnjacima. Razvijena kognitivna fleksiblnost pomaže djetetu nositi se s različitim očekivanjima i razočaranjima te s nepredviđenim promjenama u rutinama i događajima.
Na primjer, u školi, na satu matematike, sposobnost fleksibilnog razmišljanja pomoći će vašem djetetu da smisli novu strategiju za rješavanje matematičkog problema jer je njegov um otvoren za više od jednog načina rješavanja problema. Istodobno, osoba koja nema razvijeno fleksibilno razmišljanje slijedila bi samo korake koji su navedeni u udžbeniku.
I kada su u pitanju nepoznate situacije, dijete s dobrom kognitivnom fleksibilnošću, lako će se nositi sa situacijom. Na primjer, 'nefleksibilac' bi se osjećao potišteno ako se sat tjelesnog odgoja, zbog jake kiše, mora odviti u zatvorenom prostoru. Nasuprot tomu, 'fleksibilac' bi pronašao načina kako izvući maksimum iz situacije.
Djeca sa slabijim sposobnostima fleksibilnog razmišljanja obično imaju problema s razumijevanjem gramatičkih pravila i ispravnim izgovaranjem riječi. Također, pokazalo se i da imaju poteškoća s određenim matematičkim pojmovima i vještinom čitanja.
5 načina kako pomoći djetetu da razvije kognitivnu fleksibilnost
1. Potaknite dijete da se prilagođava
Kada dođe do iznenadne promjene u trenutku ili danu, budite mirni, ostanite smireni i aktivno prihvatite promjenu. Razgovarajte o tome s djetetom, izlažući ga drukčijem misaonom procesu. Možete reći nešto poput: 'Ups! Čini se da je park privremeno zatvoren. Idemo smisliti novi plan!'
2. Osigurajte da se dijete hrani zdravo.
Uz ostale svjesne prakse, prehrana bogata esencijalnim hranjivim tvarima, nadopunit će vaše napore da njegujete fleksibilno razmišljanje djeteta.
3. Provedite vrijeme na otvorenome.
Priroda je i umirujuća i stimulirajuća u isto vrijeme. Uvijek se mijenja i nepredvidiva je, nudi različite prizore, zvukove, osjete i mirise. Ovo je savršeno jer pruža dobrodošlicu i obilje mogućnosti djetetu da promijeni fokus i iskoristi svoju kognitivnu fleksibilnost. Takve mogućnosti rijetko se nalaze u zatvorenom okruženju.
4. Igrajte igre, ali mijenjajte pravila.
Možete zamoliti svoje dijete da osmisli vlastitu igru s vlastitim pravilima. Može sastaviti svoja pravila i za već postojeću igru. Takve igre su zabavne i izazovne za sve koji ih igraju. Ova je aktivnost učinkovita jer uči vaše dijete kako se prilagoditi. Dijete će sigurno biti jako uzbuđeno i željno fleksibilnijeg razmišljanja.
5. Isprobajte nove stvari.
Zajedno s djetetom učinite nešto drugačije, nešto što dosad niste učinili. Na primjer, zajedno se možete baviti novim sportom, probati različite vrste hrane ili slušati neku drukčiju glazbu. Ovo je učinkovit način da potaknete dijete da istražuje različita iskustva i tako poboljša svoju kognitivnu fleksibilnost.
Kognitivna fleksibilnost budi pozitivnost kod djece i potiče ih da upravljaju životnim promjenama bez panike, straha i zbunjenosti. U današnje vrijeme važno je ovladati fleksibilnim načinom razmišljanja jer je ono pokretačka snaga u razvoju djece. Riječima Charlesa Darwina – 'Ne preživljavaju najjači, niti najinteligentniji, već oni koji se najlakše prilagođavaju promjenama.'