Jedna od gorućih tema modernog roditeljstva, pogotovo u vrijeme pandemije, kada smo više-manje osuđeni na online život, upotreba je pametnih telefona u krugu obitelji i koliko je štetno za djecu provoditi većinu slobodnog vremena na mobitelu.
Svjetski ugledni psihijatar, psiholog i neuroznanstvenik Manfred Spitzer u svojoj je knjizi Epidemija pametnih telefona, a koja je objavljena u Nakladi Ljevak, upozorio na opasnosti prekomjerne uporabe pametnih telefona te ukazao na to kako su pametni telefoni u posljednjih desetak godina drastično promijenili našu svakodnevnicu, i to često s vrlo negativnim posljedicama, kao što su ovisničko ponašanje, kratkovidnost, anksioznost, depresivnost, pretilost, povećano rizično ponašanje u prometu, povećano rizično spolno ponašanje, poremećaji spavanja, izravno narušavanje sposobnosti razmišljanja i posljedično smanjenje kvocijenta inteligencije, narušavanje povjerenja, problemi identiteta. Dakle, popis je poduži.
O tome kakve negativne posljedice po djecu može imati prekomjerna uporaba mobitela, govori poglavlje iz knjige Epidemija pametnih telefona, a mi ga prenosimo u cijelosti:
Ovo potvrđuje naše najgore strahove, pogotovo ako se osvrnemo i na konzumaciju medija kod djece i mladih. Ona ima negativne učinke na razvoj djece, što su nedavno pokazala dva njemačka istraživanja. Studija BLIKK provedena je u 79 njemačkih pedijatrijskih i adolescentskih medicinskih praksi na 5573 djece i adolescenata (i njihovih roditelja) te su rezultati odgovarajućih ispitivanja objavljeni s rezultatima upitnika. Najznačajniji rezultati su sljedeći:■ 70% djece vrtićke dobi koristi pametni telefon svojih roditelja više od pola sata dnevno.■ Postoji veza između intenzivne uporabe medija i poremećaja u razvoju djece. Oni ovise o dobi i mogu se opisati kako slijedi.■ Majke koje koriste pametni telefon dok doje dijete (dob: 4 tjedna do 12 mjeseci) imaju više poteškoća s hranjenjem i djecom koja spavaju nemirnije.■ Uporaba pametnih telefona kod djece od 2 do 5 godina starosti ide ruku pod ruku s poremećajima koncentracije i poremećajem jezičnog razvoja.■ Kod djece od 8 do 14 godina starosti uporaba pametnih telefona uzrokuje probleme s koncentracijom i pretilost. ■ Kod adolescenata (13 – 14 godina) također dolazi do problema sa samoregulacijom uporabe pametnog telefona i interneta.Jednogodišnja longitudinalna studija LIFE Child na ukupno 537 predškolske djece u dobi od dvije do šest godina iz dječje ambulante u Leipzigu objavljena u svibnju 2018. imala je slične uznemirujuće rezultate:■ Uporaba pametnih telefona kod predškolske djece značajno se povećala između 2011. i 2016. godine.■ Pametne telefone u većoj mjeri koriste djeca iz obitelji s niskim primanjima.■ Što su više djeca od 2 do 6 godina radila s računalima i internetom pri prvom prikupljanju podataka, to je vjerojatnije da će imati problema s drugom djecom godinu dana kasnije i manje prijatelja u usporedbi s djecom koja ne koriste digitalne medije.■ Za djecu koja provode puno vremena s pametnim telefonom vjerojatnije je da će patiti od hiperaktivnosti i poremećaja spavanja godinu dana kasnije.■ Također nailaze na velike poteškoće u školi, posebno u matematici.■ Djeca koja su imala poteškoće u odnosima s drugom djecom pri prvom prikupljanju podataka, godinu dana kasnije provode više vremena koristeći računala, internet i pametne telefone.Za djecu uporaba medija rezultira istim začaranim krugom kao i kod roditelja: veće poteškoće na društvenom području uzrokuju veću potrošnju medija, a to zauzvrat vodi do većih poteškoća na društvenom području!Rezultati oba istraživanja jasno pokazuju da pametni telefoni štete djeci ne samo u SAD-u, nego i u Njemačkoj. Tako da ne možemo reći da je konzumacija medija mnogo izraženija u Sjedinjenim Državama, da je kod nas sve puno 'umjerenije' i da se nemamo čega bojati.
Tekst: Sanja Matasić/citat iz knjige 'Epidemija pametnih telefona', autora Manfreda Spitzera
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano