U sklopu međunarodne studije stručnjaci su nekoliko desetljeća promatrali odabrane obitelji s djecom, a rezultati su pokazali da djeca koja su već sa šest mjeseci starosti izložena roditeljskim sukobima mogu imati ubrzan rad srca i reakciju hormona stresa. Dojenčad, mala djeca i adolescenti mogu pokazivati znakove poremećenog ranog razvoja mozga, poremećaje spavanja, anksioznost, depresiju, poremećaje ponašanja i druge ozbiljne probleme, a sve to zato što žive u obitelji punoj sukoba. Slični se učinci uočavaju i kod djece koja su izložena stalnim, ali manje intenzivnim sukobima, u usporedbi s djecom čiji roditelji konstruktivno razgovaraju i rješavaju sukobe, piše BBC.
Često se vjeruje da su razvod i odvojeni život roditelja posebno štetni za djecu i da imaju trajne posljedice. No pokazalo se da najveću štetu zapravo uzrokuju svađe roditelja, prije, tijekom i nakon rastave, a ne sam razvod.
Što sve to znači za roditelje?
Prvo, važno je prepoznati da je savršeno normalno da se roditelji međusobno svađaju ili ne slažu. Međutim, kada roditelji ulaze u česte, intenzivne i neriješene međusobne sukobe, to jako loše utječe na djecu. Još je gore ako se svađaju oko djece, pa djeca sebe krive za sukob mame i tate. Također, na dijete loše utječe ako se roditelji ponašaju kao dva stranca, bez ljubavi i normalne komunikacije, čak i ako se ne svađaju. Istraživanja također pokazuju da djeca od, recimo, dvije godine primjećuju da među roditeljima nešto nije u redu, čak i ako se nasamo svađaju. Istraživanje također pokazuje da dječaci i djevojčice različito reagiraju na svađe roditelja – djevojčice su izložene većem riziku od emocionalnih problema, a dječaci od problema u ponašanju. Sve ovo pokazuje da je podrška djeci važna, ali da se fokus ne smije maknuti ni s roditelja jer su oni često ključ svega i da, primjerice, svađe kojih oni možda nisu ni svjesni mogu imati nesagledive posljedice na dijete.
Izvor: Zadovoljna.rs
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće