Nedostatak sna jedan je od najvećih problema većine (novih) roditelja. Dočekati noć u kojoj neće biti plakanja i buđenja zbog dojenja ili nekih drugih razloga zvuči poput nekog spektakularnog događaja koji vrijedi slaviti. I to s razlogom, jer brojke ne lažu – naime, samo u prvoj godini novi roditelji 'izgube' otprilike 40 dana sna! Brojni su razlozi zbog kojih se beba budi i plače, a stručnjaci su uspjeli 'registrirati' najčešće: glad, mokra pelena, grčevi, nicanje zubića i nelagoda najčešći su razlozi bebine nervoze. Ovo posljednje, nelagodu, mnogi ne znaju prepoznati, ali onaj osjećaj da je bebi ugodno i udobno u onome što nosi na sebi i svojoj koži, važni su za njezino zadovoljstvo i itekako mogu učiniti razliku.
'Kad govorimo o plaču, moramo znati da je plač jedan od najsnažnijih signala u prirodi i zato donosi toliku razinu stresa. U prvim mjesecima života bebe najčešće plaču jer pate od kolika i treba im pružiti utjehu. To nije vrijeme za 'pusti ju jer ćeš ju naučiti na ruke', već razdoblje u kojem beba treba podršku, a roditelj naučiti prepoznati što joj odgovara i kako pružiti utjehu. Ako je to staviti bebu 20 puta na prsa, onda to u prvim danima treba činiti. Međutim, kako dijete odrasta, roditelj će vrlo brzo početi prepoznavati kad je to plač protesta, a ne potrebe, te može biti nešto suzdržaniji u tješenju, usmjeravajući ga u neke prihvatljive obrasce ponašanja', savjetuje prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, primarijus i specijalist pedijatar, koji je u suradnji s Lidlom snimio serijal korisnih videa 'Sve što beba treba', putem kojih educira roditelje o svim važnim pitanjima vezanih za dječju prehranu, njegu, emocionalni razvoj i sl.
Nerijetko se dogodi da je beba sita, suha, naspavana, da dobiva dovoljno pažnje, da je ništa ne boli, no i dalje plače. U toj situaciji važno je da roditelj ostane smiren i da zapamti kako beba to ne radi namjerno. Neki joj podražaji iz okoline zasigurno ne odgovaraju, a prvo na što bi svaki roditelj trebao obratiti pažnju je ono što dolazi u direktan doticaj s kožom. Beba brzo raste; provjerite je li ju odjeća žulja ili stišće te – najvažnije – jeste li odabrali kvalitetne, pamučne komade, jer sve ostalo nije za nježnu dječju kožu.
Također, provjerite kakav je sastav kozmetičkih proizvoda koje koristite za njegu. Najveći neprijatelji bebine kože su razna bojila, mineralna ulja i silikoni koji mogu isušiti kožu, a to – zar ne? – nije nimalo ugodno. I može stvoriti nervozu. U velikom istraživanju koje je jedan portal proveo među hrvatskim mamama, Lupilu baby ulje dobilo je apsolutno najveću ocjenu – 4,8/5. Mama se najviše svidjelo to što sadrži vitamin E koji hrani kožu i pruža antioksidativnu zaštitu. Dakako, tu je bio i još jedan važan adut – omjer cijene i kvalitete.
Još jedan izvrstan omjer cijene i kvalitete roditelji imaju priliku 'ugrabiti' od četvrtka, 22. rujna, u svim Lidlovim trgovinama. Najudobnija kolekcija za mališane – jednodijelne pidžame, hlačice, majice, sportske hlače, čarape… – napravljena je od najkvalitetnijeg pamuka i dostupna je po izuzetno povoljnim cijenama. Temperature se pomalo spuštaju i već se lagano opraštamo s ljetom, što znači da je vrijeme za nabavku nove odjeće. Kako da ove jeseni vaša beba bude stylish, a da ju pritom ništa ne sputava ili čini nervoznom, saznajte OVDJE. Inače, osim odabirom najkvalitetnijih proizvoda u svojem asortimanu, Lidl želi roditeljima biti važan oslonac i kroz uspješnu suradnju s dr. Milivojem Jovančevićem. Pelene, prehrana mališana, kašice, debljina kod djece… samo su neke od tema YouTube podcasta 'Sve što beba treba', koje je ovaj ugledni pedijatar snimio u partnerstvu s Lidlom, a koje možete pogledati OVDJE.
*Sadržaj nastao u suradnji s Lidlom.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće