Nošenje bebe je prikladno. Dojenje za vrijeme nošenja olakšava život majci maratonskog sisavca, npr. bebe koja prolazi kroz skok u razvoju. Dojenje za vrijeme nošenja dopušta majci da bude u pokretu i obavlja kućne poslove i u isto vrijeme odgovara na potrebu bebe za sisanjem. Također je prikladno i izvan kuće. Ako ste s bebom van kuće i trebate dojiti u javnosti, vrlo je lako skriveno dojiti za vrijeme nošenja.

Budući da se beba osjeća udobno u nosiljci, zadovoljna je i hraneći se u njoj, čak i na javnom mjestu. Martha je provela mnoge sate čekajući u redu u prodavaonici, noseći dijete i dojeći. Dojenje u nosiljci posebno je prikladno u restoranima i mjestima gdje biti beba ne mora uvijek biti društveno prihvatljivo. Vlasnicima restorana često se više sviđa diskretna beba koja doji nego beba koja je zamorna i koja vrišti. Uz to, nošene bebe su u javnosti manje sklone uznemirenosti, a samim time više su dobrodošle – posebno u društvo koje nema običaj svugdje pružiti dobrodošlicu bebama.

Nošenje organizira problematične sisavce. Neke bebe bolje doje u pokretu, posebno oni problematični sisavci koji trebaju kretanje da bi organizirali dojenje. Napete bebe često bolje doje u nosiljci zbog organiziranog efekta koji nošenje ima na njihovu čitavu fiziologiju. Kako se opušta bebino tijelo, tako se opuštaju i mišići za sisanje. Bebe koje bolje sišu u pokretu prvo namjestite u nosiljku kako bi postigli pravilno hvatanje dojke, a onda brzo počnite s hodanjem.

Nošenje olakšava brigu o braći i sestrama. Dojenje u nosiljci od posebne je koristi kada imate bebu i starije dijete. Hranjenje novorođenčeta u nosiljci majci daje dvije slobodne ruke i pokretljivost da se brine i za starije dijete. Kao što je jedna majka rekla: "Dojenje naše nove bebe u nosiljci daje mi ekstra par ruku kako bi se mogla igrati i uživati u starijem djetetu. Ovo je učinilo čuda u smanjenju suparništva među braćom i sestrama i omogućilo mi da se dobro brinem za oboje djece."

Nošenje pomaže bebama koje imaju slab prirast na težini. U našoj praksi, kad dojena beba pokazuje neodgovarajući prirast na težini i kada smo iscrpili sve moguće razloge zašto je to tako, iskusili smo zadivljujuće rezultate tako što smo ohrabrivali majke da nekoliko sati dnevno nose bebe i noseći ih doje.

Majke izvještavaju da se u nosiljci bebe hrane češće i opuštenije, a težina se dramatično povećava. Ovo ponovo potvrđuje ono što su istraživači odavno znali: majčina blizina potiče bebu na češće hranjenje. Uz to, može biti da majčina blizina osposobljava i ohrabruje majku da brže pročita bebine znakove gladi i brže odgovori na njih.

Budući da je beba uvijek u blizini izvora mlijeka i utjehe, ne mora trošiti energiju na dozivanje majke; može tu energiju iskoristiti za rast.

Tekst: www.roda.hr

Foto: Profimedia