Roditelji su sve donedavno imali potrebu njegovati bebe različitim preparatima jer je ideal bila čista i mirišljava beba. S obzirom na osjetljivost i nezrelost kože, novorođenčad je potencijalno ugrožena velikom količinom sredstava za higijenu i njegu.
Zdravo dijete, rođeno na vrijeme, za njegu treba sapun s pH 5,5 i vodu. U najranijoj dobi treba izbjegavati pjenušave kupke, jer većina kupki sadrži deterdžente koji uništavaju fiziološku bakterijsku floru kože i uklanjaju zaštitni kiseli sloj. Takvom pravilnom njegom može se puno postići:
- Smanjuje se suhoća kože, hrapavost i ublažava svrbež i osjećaj zatezanja.
- Regenerira se zaštitni hidrolipidni sloj, a koža postaje otpornija na vanjske alergene i iritanse.
- Skraćuje se i vrijeme liječenja kortikosteroidnim kremama.
Kako njegovati kožu oboljelu od neurodermitisa?
- Za tuširanje djece se preporučuje Cu-Zn gel (dermatološki gel za pranje kože lica i tijela sklone atopiji), a dva puta tjedno poželjna je i uporaba uljne kupke.
- Dijete se zadržava u kupki do 10 minuta pri temperaturi od 35 do 37 stupnjeva Celzija i briše nježnim suhim ručnikom.
- Nakon kupanja na tijelo se nanose emolijenti koji sadrže esencijalne masne kiseline (linolnu i linolensku) potrebne za obnavljanje ceramida u koži. U atopičnoj koži smanjena je količina lipida-ceramida, a povećan gubitak vode i zato nam je potrebna pravilna njega.
- Kod odabira preparata treba dati prednost proizvodima koji su hipoalergene formule, bez mirisa, boja i konzervansa. Hidratantne kreme prilagođene koži bolesnika s neurodermitisom povećavaju vlažnost, poboljšavaju njezino stanje, sprečavaju prolazak alergena kroz kožu i smanjuju potrebu za primjenom lokalnih kortikosteroida.
- Kreme za njegu koriste se dva puta dnevno, a dok ih nanosite na kožu radite to uz laganu masažu. Danas na tržištu postoje posebne zaštitne kreme na bazi polimera Poly-2p koja čuva kožu od vanjskih štetnih utjecaja čak i pod vodom, pa se djeca s neurodermitisom mogu baviti i vodenim sportovima.
- Termalne kure često imaju pozitivan učinak, pa tehnike primjene termalnih voda, promjena okoline i sunce dovode obično do trajnog poboljšanja.
- Ljeti se stanje kože popravlja. Ipak treba paziti – ne na sunce između 11 do 16 sati, koristiti kreme sa zaštitnim faktorom koje sadrže po mogućnosti mineralne zaštitne faktore, a suncu ne treba izlagati djecu mlađu od tri godine.
- Treba izbjegavati alergene koje se šire zrakom (pelud, životinjsku dlaku, perje, prašinu, grinje). No, ne odvajajte dijete od kućnog ljubimca, osim ako se utvrdi da svojom blizinom izaziva alergiju kod djeteta. Redovito prozračite djetetovu sobu, izbjegavajte plišane igračke koje su pune prašine, ne pokrivajte podove tepisima te prozore zavjesama, barem u dječjoj sobi.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Postavite djetetu jedno pitanje i provjerite kakav ste roditelj
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke