Zašto u nekim zemljama bebe zimi spavaju vani na terasi ili balkonu?

Skandinavci ostavljaju bebe u kolicima ispred trgovina i kafića na svježem hladnom zraku, dok je jednostavnija alternativa terasa ili dvorište ispred kuće. No na što sve paziti, kako obući bebu i koliko dugo smije ostati vani?

Shutterstock

Poznato je da roditelji u skandinavskim zemljama bez osude i čuđenja ostavljaju bebe i djecu da spavaju u kolicima vani po zimi kad uđu u trgovinu ili su u kafiću. A jeste li znali da u nekim zemljama svijeta bebe ostavljaju spavati vani na terasi ili u dvorištu svoje kuće, i to po hladnom zimskom vremenu?

Jer zašto gubiti vrijeme na oblačenje sebe i djeteta, vući kolica do ulaza u zgradu (gdje, usput rečeno, nema uvijek lifta i rampe), ako čim izađete iz kuće, dijete odmah zaspi? Ponekad je spavanje na terasi ili balkonu dobra alternativa šetnji po hladnom vremenu, ali postoji nekoliko "ali" koje treba uzeti u obzir prije nego što izvučete kolica i zatvorite balkonska vrata.

Pedijatrica Julia Teplova objasnila je: "Šetnja je važan dio svakodnevne rutine svakog djeteta. Kako bi se osiguralo da donosi samo koristi, postoji niz pravila.

Jedan od njih je ograničavanje šetnji zimi na temperaturama ispod 10 stupnjeva za bebe do godinu dana i ispod 15 stupnjeva za bebe od jedne do četiri godine.

Brzina vjetra također je važna za ugodnu šetnju. Za vjetrovitog vremena šetnje treba skratiti ili izbjegavati. Alternativa za bebe u ovom periodu je boravak na balkonu. U pravilu se vrijeme šetnje poklapa sa spavanjem, a roditelji mogu koristiti kolica.

Kako bi san bio fiziološki, tijekom šetnje potrebno je osigurati da dijete ne postane hipotermično.

Anketa

Biste li ostavili bebu da spava vani na zimskom zraku?

Glasalo je 43 korisnika

Koliko dugo smijete ostaviti bebu na balkonu ili terasi?

Trajanje spavanja na balkonu trebalo bi biti jednako jednoj redovnoj šetnji. Normalna opcija kada je lijepo vrijeme je do 2 šetnje, ukupno 3-4 sata za cijeli dan.

Kako obući bebu za spavanje na otvorenom?

Budući da dječja termoregulacija još nije savršena i sklona su hipotermiji, postoji pravilo: dijete oblačimo u 2 sloja odjeće više nego odraslu osobu. Djeci u prvoj godini života za zimsku šetnju trebat će vam pamučni bodi za spavanje, zatim punije tajice ili dublje hlačice, majica s kapuljačom, čarape, zimsko odijelo ili zimska navlaka za kolica. Na glavu kapa s pamučnom podstavom ili pamučna kapa, a gore zimska vunena, a na rukama rukavice."

Shutterstock 

Elena Pisareva, pedijatar, dodaje: "Ako ste odlučili provesti sat vremena na balkonu, morate se pobrinuti za udobno mjesto i toplu odjeću za dijete. Najčešće roditelji biraju kolica - u pravilu je dijete imalo vremena da se navikne na njih i može spavati u njima vani. No, za jakog mraza boravak na balkonu ne štiti od ozeblina: obavezno namažite obraze dječjom kremom."

Malo je vjerojatno da će kvaliteta djetetovog sna biti dobra ako balkon gleda na bučnu ulicu ili kolnik, pa ova opcija odmah otpada - ni majka ni beba neće moći biti mirni.

Zamislite dijete koje se budi, ali vi nemate kontrolu nad njim. Ako je već naučilo mijenjati položaj tijela, njegova prva reakcija bit će da pokuša ustati ili se na neki drugi način pomaknuti. Može ispasti iz kolica. U nedostatku roditeljske pažnje uvijek postoji velika opasnost. Potrebno je imati baby monitor kako biste znali kada se dijete probudilo, kako se ne bi uplašilo kada otkrije da je ostalo samo.

Mitovi oko spavanja vani zimi

Postoji popularan mit da kada dijete spava na balkonu, neće nakupiti potrebnu količinu vitamina D. Prema službenoj preporuci SZO, izlaganje difuznom sunčevom zračenju potrebno je za dobivanje dnevne doze vitamina D. Samo izlaganje lica kad sunce nije jako, dovoljno je i pola sata. Stoga nema potrebe silom svlačiti dijete ili ga, naprotiv, previše trpati u svemirsko odijelo - sve bi trebalo biti umjereno.

Još jedan mit povezan sa spavanjem na balkonu na hladnoći je da dijete navodno zaspi previše čvrsto i dugo zbog jakog mraza. Ova pretpostavka nema temelja, ali ipak je važno osigurati da beba zimi ne ostaje na svježem zraku dulje od 2 sata, inače će to utjecati na odnos između dnevnog spavanja i noćnog odmora - to se često događa kod djece do do 6 mjeseci, čiji ritam spavanja još nije prilagođen.

 Izvor: yumama