Kad bebe počinju govoriti 'mama' i 'tata'?

Postoji nekoliko razloga zašto djeca odabiru baš riječi "mama" i "tata" za prve, a evo kad se roditelji trebaju zabrinuti ako ih ne izgovaraju.

Shutterstock

Čuti bebu kako počinje brbljati prilično je uzbudljivo jer to znači da je korak bliže govoru. Dok željno iščekujete te prve riječi, vjerojatno se pitate koje će one biti, a postoji velika vjerojatnost da će to biti "mama" ili "tata". Uostalom, prema stručnjacima i istraživanjima, prve riječi bebe obično se temelje na stvarima koje najčešće vide i čuju. Iako je malo vjerojatno da će beba reći bilo što ubrzo nakon što počne brbljati, prirodno se postavlja važno pitanje: kada bebe uopće govore "mama" i/ili "tata"? A koju će prvu riječ izgovoriti i zašto?

U kojoj dobi beba govore mama i tata? 

Iako se može razlikovati dob za svako dijete, čak i ona u istoj obitelji, većina beba počinje nizati slogove koji zvuče kao "mama" ili "dada" ("tata") sa sedam mjeseci, kaže Jennifer L. Maietta, pedijatrijska logopedinja u bolnici MassGeneral za djecu u Bostonu, za The Bump

Kako se bebe približavaju devet mjeseci (i kasnije), počet će pokušavati reći mama ili tata (dada), ali to ne znači da zapravo znaju što to znači. Beba može pogledati bilo kojeg od roditelja i reći mama ili tata, čak to može reći i neznancu, poput poštara. 

"Reći će to svakome", kaže dr. med. Danelle Fisher, voditeljica pedijatrije u Zdravstvenom centru Providence St. John u Kaliforniji. 

Dakle, kada bebe kažu mama ili tata i to misle?

"Otprilike s godinu dana beba će vjerojatno početi ispravno koristiti riječi u kontekstu, a kad se to dogodi, čarobno je. Kad te pogleda i kaže 'mama' ili 'tata' i to misle, to je najbolja stvar na svijetu", kaže Fisher. 

Mama ili tata: Što će prvo reći?

Mnogi stručnjaci i istraživači da bebe govore "dada" ("tata") prije "mama" jer je mališanima lakše proizvesti zvukove "da". Međutim, dr. med. Gina Posner, pedijatrica u Medicinskom centru MemorialCare Orange Coast u Fountain Valleyju u Kaliforniji, kaže, kao i mnoge i druge prekretnice, ova se razlikuje od bebe do bebe. 

"Neka djeca su stvarno opsjednuta zvukom 'da', a druga vole zvuke 'ma'", objašnjava ona. 

Za što god se uhvatili na početku pomoći će odrediti koju će riječ prvu izgovoriti. Obično redoslijed kojim bebe govore "mama" ili "tata" ("dada") nema nikakve veze s tim da one preferiraju jednog skrbnika nad drugim. Ipak, ako bebe provode više vremena s jednim roditeljem, ta osoba bi mogla biti u prednosti, kaže Fisher, jer bebe mogu prvo izgovoriti ime primarnog roditelj. 

Shutterstock 

Kako pomoći bebi da kaže mama ili tata?

Iako ne možete požuriti razvoj svoje bebe, postoji nekoliko načina da naučite svoje dijete da izgovara mama, tata ili druga imena roditelja. U nastavku stručnjaci dijele svoje savjete: 

  • Stalno ponavljajte imena: Beba oponašaju svoje roditelje, kaže Fisher, pa je ključno stalno izgovaranje "mama", "tata" i drugih roditeljskih imena dok potičete svoje dijete da ponavlja riječi. Golf se slaže i dodaje: "Što više beba čuje kako izgovarate ova imena, to bolje." 
  • Obratite se sebi u trećem licu: Kako biste pomogli bebi da razumije što riječi zapravo znače, učite je kontekst. Goff i Posner preporučuje razgovor u trećem licu i govorenje stvari poput: "Pogledaj mamu!" "Mama ima hranu za tebe" ili "Tata će ti promijeniti pelene". Tako bebe mogu početi povezivati svog roditelja sa svojim imenom, kaže Posner. "Bebe ne razumiju zamjenice poput 'ja, ona, ja ili on'. Ako imenujete osobu, ona će bolje i brže razumjeti asocijaciju imena", dodaje Goff. 
  • Čitajte zajedno: Kad se radi o općenitom poticanju bebinog jezičnog razvoja, najbolji je način da se zajedno igrate i čitate, uz ograničeno vrijeme korištenja elektronike i ekrana, kaže Maietta. Ona preporučuje da pronađete dječje knjige koje se uvelike oslanjaju na riječ "mama" i "tata" te da ih često čitate, to im može pomoći više nego što mislite.

Ostala roditeljska imena za moderne obitelji

Izgovaranje "mama" ili "tata" ("dada") velika je prekretnica za bebu, ali, naravno, važno je priznati i normalizirati sve vrste modernih obiteljskih struktura. Iako bebe mogu početi ispuštati zvukove "mama" ili "dada", znajte da postoji puno načina da im pomognete da počnu prepoznavati vaše željeno roditeljsko ime. Prema Renée L. Goff, licenciranoj kliničkoj psihologinji certificiranoj za perinatalno mentalno zdravlje, neki bi roditelji radije koristili varijacije "mama" ili "tata" ili imena roditelja iz različitih jezika ili kultura. 

"Postoji tendencija prosuđivanja ili osjećaja zbunjenosti kod drugih ako vas djeca zovu bilo kako drugo osim 'mama' ili 'tata'. Međutim, treba činiti ono što vam se čini najboljim. Nije vaš posao učiniti da drugi razumiju ili da se osjećaju ugodno s imenom koje vaša djeca koriste za vas i/ili vašeg partnera", navodi Goff. 

Što učiniti ako beba ne kaže mama ili tata?

Svako je dijete drugačije, ali ako beba ne govori "mama" ili "tata" u dobi od 12 do 15 mjeseci, obratite se svom pedijatru. Većina liječnika očekuje da će djeca do tog trenutka savladati te riječi. Za one koji nisu, može se preporučiti testiranje sluha ili govorna terapija. Ako vaše dijete izgovori mnogo drugih riječi, ali "mama" ili "tata" nisu na popisu, nemojte paničariti.

"Iako su riječi 'mama' i 'tata' jako motivirajuće za roditelje da ih čuju, mi smo više usredotočeni na to brblja li dijete koristeći različite suglasnike, kopirajući zvukove i pokrete koje radi roditelj, koristeći geste kao što su pokazivanje i uspostavljanje kontakta očima i uključivanje u igre kao što je 'skrivača'", kaže Maietta. 

Ako je razvoj bebe inače na dobrom putu, nemojte se uznemiravati. "Mama" ili "tata" ili bilo koji roditeljski nadimak koji se nadate čuti, doći će s vremenom, i bit će vrijedno čekanja.