Razvoj govora kod djece složen je proces na koji utječu mnogi čimbenici. Činjenica je da mnoga djeca danas imaju problem s govorom, na što utječe i pretjerana izloženost ekranima, no to nije jedini krivac. Ono što mnogi roditelji zaboravljaju je da čak i vrsta ili tekstura hrane koju mališani jedu može usporiti ili otežati njihov govor.

Žvakanje je uobičajena motorička aktivnost. Postoje istraživanja koja potvrđuju istovremenu pojavu problema s prehranom i govorno-jezičnih poremećaja. To ukazuje na postojanje veze između razvoja govora i aktivnosti prehrane.

Stručnjaci ističu kako djeci nije dobro posluživati ​​kašastu hranu u razdoblju kada već mogu žvakati, a više o tome za Yumamu je objasnila logoped i doktor neuroznanosti dr. sc. Vladan Plečević.

"Posljedice lošeg učenja žvakanja su višestruke. Ne samo da to može utjecati na prehrambene navike i sklonosti, već i na način na koji se hrana probavlja pa čak i na učestalost posjeta ortodontu! Bebina prehrana treba biti bogata različitim okusima i teksturama, ne samo da ima uravnoteženu prehranu i da iskusi različite okuse, već i zato što način i vrsta hrane koju dijete jede utječe na razvoj i diferencijaciju mišića koji se aktiviraju u procesu govora“.

Dr. Plećević istaknuo je kako je sve više starije djece koja kasne u govoru i pokazuju poteškoće u tome.

"Sve češće susrećemo djecu u dobi od dvije do tri godine koja imaju produženi govorno-jezični razvoj i imaju problema s prehranom. Izbjegavaju ili negoduju kad im se ponudi kruta hrana, slabo žvaču. Roditelji i skrbnici daju im samo tekuću/kašastu hranu kako bi ih potaknuli na jelo, a istovremeno im pružili raznolikost u obroku. Često ne vide vezu između prehrane i razvoja govora. Važno je da se ne ograničavaju na teksture koje ne stimuliraju problemi mišićnog tonusa pravilnog izgovora zbog teškoća u finoj modulaciji odgovornih govornih mišićnih struktura, stoga je potrebno obratiti pažnju na njihovu ishranu kao i na način ishrane."

Kako duda varalica utječe na govor djeteta?

Djeca kasne u govoru jer ne jedu čvrstu hranu
Shutterstock 

Za korištenje dude također se govori da može negativno utjecati na razvoj govora, aevo što o tome kaže dr. Plećević.

Sisanje palca i duda su korisni jer umiruju dijete, ali ako se sustavno koristi za umirenje djeteta, može brzo zaspati. postaju predmet bez kojeg će beba dugo imati poteškoća, obično nauštrb emocionalnog i jezičnog razvoja, ovisno o trajanju korištenja ne postavljaju jer jednostavno imaju manju potrebu za sisanjem od drugih neće im trebati ni palac ni duda varalica, ja osobno ne dajem podršku roditeljima ni u kom slučaju za ovakav izbor.

Dakle, sada znamo što nije dobro za razvoj govora, a što je dobro, odnosno što bi roditelji trebali učiniti kako bi se djetetov govor nesmetano razvijao, pitali smo logopede i doktore neuroznanosti.

"Važno je da roditelji prate i potiču razvoj govora , motorike i emocija kod svog djeteta. Istovremeno prate njegove interese. Potiču ga čak i kada ima poteškoća u govornom izražavanju. To se odnosi i na motoriku i emocionalnost Razgovarajte s djetetom. Govorite primjereno riječima i rečenicama. Ponovite ih nekoliko puta i skrenite mu pozornost na trenutnu emociju. Pobrinite se da govorite jednostavno i gledate u djetetove oči. Osmijesi i zagrljaji su korisni za razvoj. nužnih interakcija.Također, nemojte se bojati izražavanja i negativnih emocija.Pomoći ćete mu da razvije emocionalnu kompetenciju.Savjetujemo mu da svladava i poštuje dječje biološke sposobnosti dajte im prostora za daljnji napredak."

 Izvor: Yumama