Zaležana glavica, tzv. , javlja se ako beba redovito spava u istom položaju. Kako biste to spriječili:
- mijenjajte položaje u koje stavljate bebu na spavanje. Bebe obično vole da im je lice okrenuto prema sredini sobe ili vratima, tj. prema mjestu gdje se nešto događa. Tako umjesto da bebu okrećete prema zidu, mijenjajte orijentaciju – glavu na mjesto nogu i obratno.
- navikavajte bebu da vrijeme budnosti provodi na trbuščiću. U početku se bebama to uglavnom ne sviđa, pa je nekoliko minuta na dan za početak sasvim dovoljno. S vremenom će ojačati mišiće gornjeg dijela tijela, pa će u tom položaju moći okretati glavicu i gledati uokolo.
- ograničite vrijeme koje provodi u sjedalicama. Ležanje u položaju u kojem je glavica položena na neku površinu na jednak način dulje vrijeme može izazvati zaležavanje. Zato bebu ne ostavljajte dulje vrijeme u autosjedalicama, nosiljkama, ljuljačkama i slično. Mijenjajte položaje tijekom dana i dosta vremena držite bebu u uspravnom položaju mazeći je i igrajući se s njom.
Ako pedijatar primijeti da je glavica zaležana, možda će predložiti vježbe za jačanje vratnih mišića. Na taj se način većina deformacija ispravlja u roku od tri do četiri mjeseca.
Tekst: Ana Horvatović
Foto: Profimedia
3 pravila odgoja Jordana Petersona: "Vodite računa što radite, a ne što pričate"
6 ključnih pravila danskog odgoja: Nema ultimatuma, djeca se igraju sama, a ovo ih uče od prvog dana
Nakon smrti djeteta od posljedica 'obične gripe' infektologinja iz Zarazne upozorava: Necijepljenje nije opcija
Ako ne volite matematiku ili se mučite s brojevima, ovako će to utjecati na vašu djecu
Tko je djevojčica koja je pjevala na inauguraciji? Pozvao ju je predsjednik Milanović