Novorođenče se prvih tjedana može rasplakati zbog svake sitnice. Zato majka mora osluškivati dijete i prilagoditi njegu njegovim potrebama. Možda su baš neki postupci tijekom njege, dojenja ili u samoj komunikaciji odgovorni za uznemirenost djeteta. Nastojte ih otkriti kako biste ih ubuduće mogli izbjegavati.
Dijete može uznemiriti:
- kupanje ili prematanje (djeca nemaju sposobnost regulacije temperature pa je lako gube i primaju; ako su gola, osjećaj hladnoće može ih uznemiriti)
- boravak u naručju nepoznatih (miris i glas nepoznate osobe neke mališane može uplašiti)
- čišćenje nosića ili oka (najbolje da to rade baka ili otac, a neka majka zatim tješi dijete na prsima)
- majka ne nosi dijete dovoljno na rukama i ostavlja ga s drugim ljudima
- majka je odsutna duhom dok njeguje ili hrani dijete te nedovoljno s njim kumunicira
Dijete negoduje na prsima?
Majke često pogrešno tumače djetetovo negodovanje na prsima i zaključuju da dijete odbija prsa i sisanje. Što bi vas moglo zbuniti i navesti na pogrešan zaključak?
1. Dijete mora naučiti zahvaćati bradavicu i učinkovito sisati. Prve pokušaje sisanja, kada dolazi do ispadanja bradavice iz usta, traženja bradavice i okretanja glavice s jedne na drugu stranu, te do uzbuđenja i obeshrabrenosti - ne treba shvatiti kao odbijanje prsa. Čim dijete nauči dobro prihvatiti dojku i svlada sisanje, ove će poteškoće nestati.
2. Kada dijete ispušta bradavicu tijekom dojenja, malo posisa pa zatim okreće glavicu, to ne znači da odbija sisati. Takvo je ponašanje karakteristično za mališane između 4. i 8. mjeseca, ali može se pojaviti i prije. Bilo kakav šum, pokret, pojava druge osobe, kao i svaka neuobičajena situacija tijekom dojenja, mogu odvući pozornost djeteta, uznemiriti ga i zatim omesti ponovni povratak prsima. Ne treba se zbog toga previše uzbuđivati.
Dijete će nadoknaditi potrebne količine mlijeka dojenjem u kasnijim obrocima ili čak noću.
Foto: Profimedia
Ovo ponašanje živcira roditelje, ali pokazuje da su djeca najsretnija
Kako je moguće da su djeca istih roditelja potpuno različita? Psihologinja otkriva 5 razloga
5 ideja za uskrsne aktivnosti s djecom: Provedite blagdane bez ekrana
Je li Uskrs postao Božić broj 2? Roditelji se pitaju trebaju li kupovati poklone i za ovaj blagdan
5 suptilnih znakova da vršite preveliki pritisak na dijete