Ako imate problema s time da uspavate dijete, niste jedini. Procjenjuje se da oko 70 posto djece ima probleme sa spavanjem barem jednu noć u tjednu, a oko 30 posto ima ozbiljnijih i češćih problema. Spava li vaše dijete dovoljno?
Dr. Scott Burgess, stručnjak za spavanje, osmislio je tablicu za spavanje kao vodič za roditelje kako bi znali spava li njihovo dijete dovoljno. Samo jedan sat manje sna par noći u tjednu može uvelike utjecati na ponašanje djeteta i sposobnost učenja.
Tablica spavanja 4 do 12 mjeseci:
12 do 16 sati sna (uključujući i popodnevna drijemanja)
1 do 2 godine: 11 do 14 sati sna (uključujući i popodnevna drijemanja)
3 do 5 godina: 10 do 13 sati sna (uključujući i popodnevna drijemanja)
6 do 12 godina: 9 do 12 sati sna 13 do 17 godina: 8 do 10 sati sna
10 znanstveno dokazanih načina koji će poboljšati san djeteta
1. Držite se rasporeda spavanja i drijemanja. Vrijeme za spavanje treba prilagoditi dobi djeteta, ali svakako ne smije biti prekasno. Kasno vrijeme za spavanje, posebno nakon 22 sata, doprinosi nekvalitetnom snu.
2. Imajte strukturiranu rutinu koja vodi k spavanju, uključujući opuštanje i umirujuće aktivnosti poput tople kupke, pričanje priče za laku noć, uspavanke, zagrljaje i maženje i pozdravljanje za laku noć.
3. Djeca bi trebala imati udobno i poznato mjesto za spavanje koje je tamno, rashlađeno i bez stvari koje odvlače pažnju. Njihove dječje sobe pretežno bi trebale služiti za spavanje. Pokušajte izbjegavati upotrebljavati spavaću sobu kao mjesto gdje dijete provodi vrijeme 'u kazni', zbog toga jer bi se moglo emocionalno loše osjećati u tom prostoru.
4. Dopustite djeci da se sami smjeste i zaspe, inače će postati ovisni o prisutnosti roditelja i neće moći zaspati bez njih. Ovo im također pomaže kada se probude tijekom noći.
5. Izbjegavajte dijeliti s djecom krevet. Zapamtite da, iako ne izgleda uvijek tako, djeca imaju kvalitetniji san ako spavaju u svom krevetu.
6. Izbjegavajte korištenje elektroničkih uređaja (mobiteli, televizija, računalo, tableti) najmanje sat vremena prije odlaska u krevet. Uz to, ako vaše dijete ima problema sa spavanjem, pobrini se da posljednji sadržaj koji dijete gleda na televiziji ili na drugom uređaju nije previše stimulirajući jer će to isto tako utjecati na kvalitetu sna.
7. Pripazite na prehranu djeteta. Djeca ne smiju ići u krevet gladna i trebaju imati raznovrsnu i zdravu prehranu. Mnoga istraživanja dokazala su kako brza hrana doprinosi lošem spavanju. Raniji obroci povezani su s boljim spavanjem i djeca bi trebala izbjegavati velike obroke neposredno prije odlaska u krevet. Također, pobrinite se da dijete ne konzumira kofein kojeg ima u gaziranom piću.
8. Dokazano je da tjelovježba tijekom dana pomaže boljem i kvalitetnijem snu kod djece no izbjegavaj preveliku fizičku aktivnost barem 1-4 sata prije odlaska u krevet.
9. Okruženje kod kuće može imati veliki utjecaj na dječji san. Nestrukturirani uvjeti života ili sukobi u obitelji također utječu na spavanje. Naravno, život nije jednostavan i sve obitelji imaju povremene konflikte, a kad se pojave, važan je način na koji se bavite njima i kako ih rješavate.
10. Djeca bolje spavaju kada roditelji imaju autoritativni, dosljedni, ali topli i nježni roditeljski stil i kada su njihove potrebe zadovoljene tijekom dana.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti