U jednoj američkoj agenciji za surogat majčinstvo navode da se prosječna cijena kreće između 130.000 do 160.000 dolara, piše Blic. Prosječni troškovi uključuju: kliničke naknade, surogat naknadu, pravne troškove i agencijske naknade. Budući roditelji također treba dio budžeta namijeniti za kompenzaciju donatorima jajnih stanica te za lijekove za plodnost, kao i putne troškove (koji nisu uključeni u ove procjene)', dodaju iz agencije. 'Naknada za surogat majčinstvo će uzeti skoro polovicu budžeta. Agencijski i pravni troškovi mogu uzeti još jednu trećinu. Ostatak vašeg budžeta je za kliničke procedure i povezane troškove', dodaju iz agencije.
U Hrvatskoj je, kao i u većini europskih država, osim u Velikoj Britaniji i Nizozemskoj, surogat-majčinstvo je zabranjeno. Prema propisima u Nizozemskoj, roditelji mogu sklopiti ugovor o surogatstvu s osobom koju poznaju i mogu joj nadoknaditi troškove tijekom trudnoće, ali je komercijalno surogatstvo zabranjeno. Odnosno, nikakva svota novca osim podmirenja troškova tijekom trudnoće nije dopuštena. Nizozemski zakon omogućava surogat majčinstvo i homoseksualnim parovima koje žele postati roditelji. Surogat majčinstvo dopušteno je, dakle, i u Velikoj Britaniji, ali samo na dobrovoljnoj osnovi, legalno je za hetero i homoseksualne parove u bračnoj i izvanbračnoj zajednici, kao i za samce.
Kod nas u regiji surogat majčinstvo dopušteno je u Sjevernoj Makedoniji od 2014. godine, ali samo bračnim hetero parovima, i to makedonskim državljanima. Surogat majka također treba biti makedonska državljanka, dobroga psiho-fizičkog i općeg zdravstvenog stanja, starija od 25 godina, a uvjet je da je rodila barem jedno dijete prije početka postupka. Surogat majka tijekom trudnoće dobiva nadoknadu od zdravstvenog osiguranja u visini prosječne zarade u zemlji.
U SAD-u, u nekim državama surogat-majčinstvo je zakonom dopušteno i regulirano, dok, primjerice, u Ukrajini postoje i agencije koje dogovaraju surogat-majke uz pozamašnu naknadu, a cifre se kreću oko 450 000 kuna.