Koju hranu treba izbjegavati tijekom dojenja?

Saznajte i smijete li jesti začinjeno, što je s alergenima te ribom, alkoholom i kofeinom.

Shutterstock

Tijekom devet mjeseci trudnoće, majke pažljivo biraju namirnice koje će unijeti pa izbjegavaju mesne delikatese, hrenovke i nepasterizirani sir kako bi beba bila sigurna i zdrava. Naravno, sad kad je beba s vama, zaštitnički instinkti su pojačani pa je normalno zapitati se postoji li hrana koju treba izbjegavati tijekom dojenja. Uostalom, molekule iz hrane koju jedete mogu proći kroz vaše majčino mlijeko i ući u sustav bebe. 

Međutim, zaista ne postoji strogi popis hrane koju trebate izbjegavati tijekom dojenja, navodi The Bump.

"Zapravo ne postoji hrana koju bi svaka dojilja trebala u potpunosti izbjegavati. Većina dojilja može nastaviti jesti hranu koju inače jede", kaže Lindsey Shipley, edukatorica za porođaj, savjetnica za laktaciju i osnivačica Lactation Linka. 

"Ovdje je važna umjerenost, kao i u bilo kojem drugom trenutku u životu. Dobro uravnotežena prehrana važna je kako bi se i vi i beba osjećali najbolje", istaknula je. 

Iako ne postoji stogi popis namirnica koje treba izbjegavati, postoji nekoliko stvari koje biste trebali smanjiti tijekom dojenja kako biste održali razinu proizvodnje mlijeka i osigurali da beba bude sretna i zdrava. 

Koje namirnice ograničiti?

Mame koje doje ne trebaju previše strahovati jedu li dovoljno zdravo, važno je biti svjestan namirnica koje, ako se konzumiraju u velikim količinama, mogu utjecati na zdravlje djeteta i količinu mlijeka. Evo koje to namirnice: 

Alkohol

Nakon deveti mjeseci izbjegavanja alkoholnih pića, vjerojatno želite popiti čašu piva ili vina, i to je sasvim u redu. Samo imajte na umu da alkohol može proći kroz majčino mlijeko u bebin sustav.

"Možete piti alkohol, ali procijenite sebe nakon toga. Ako se osjećate previše pijano da biste vozili, hodali uokolo ili se ponašali normalno, ne biste trebali dojiti", kaže Andrea Syms-Brown, savjetnica za dojenje. 

"Izdajanjem mlijeka nećete ništa učiniti. Tako uklanjate mlijeko, ali razina alkohola u krvi još uvijek je visoka", dodala je. 

Ako ste popili čak i malo više, prije dojenja pričekajte dok alkohol ne napusti vaše tijelo. Kad vaša krv bude bez alkohola, bit će i vaše mlijeko.

Naravno, koliko je alkohola potrebno da biste bili pripiti i koliko dugo biste trebali čekati prije nego ponovno budete trijezni, varira od osobe do osobe, na temelju njihove težine, metabolizma i drugih individualnih čimbenika. Ali općenito je sigurno dojiti nakon jednog alkoholnog pića (150 ml vina), prema Američkoj akademiji pedijatara (AAP). Organizacija preporučuje da popijete piće nakon dojenja, ako je moguće, a zatim pričekate dva sata prije sljedećeg dojenja kako bi se vaše tijelo imalo vremena očistiti od alkohola. 

Međutim, imajte na umu da su ove smjernice općenite. 

Leigh Anne O'Connor, savjetnica za laktaciju s više od 20 godina iskustva, naglašava da ako ste dovoljno trijezni da vozite, dovoljno ste trijezni da dojite. S tim se slaže i savjetnica za dojenje Nicole Peluso.

Shutterstock 

Kofein 

Ako vam treba mala pomoći u razbuđivanju, imamo dobre vijesti: Dojenje i kava mogu ići zajedno. Kofein je u redu konzumirati tijekom dojenja u umjerenim dozama. Tako da samo naprijed i uživajte u jutarnjoj kavi, čaju ili gaziranom piću. Sve dok ograničavate unos kofeina na ne više od tri šalice dnevno (oko 300 miligrama kofeina), vi i beba bit ćete sasvim u redu.

Pitate se možete li dojiti nakon jutarnje kave? Iako namirnice koje sadrže kofein nisu nužno namirnice koje treba izbjegavati tijekom dojenja, neki stručnjaci ističu da je dobra ideja uživati u kavi ili čaju nakon dojenja. Do sljedećeg hranjenja vaše bebe, kofein bi trebao nestati iz vašeg organizma. Međutim, Peluso i O'Connor ponavljaju koliko je važno slušati svoje tijelo i bebu jer svatko drugačije reagira na kofein. 

"Mislim da je važno potaknuti dojilje da se stvarno usklade sa sobom i svojim bebama kad uzimaju kofein. Neka su novorođenčad osjetljiva na kofein pa bi mame trebale pripaziti na razdražljivost i budnost nakon dojenja", kaže Peluso. 

Što se tiče konzumiranja čokolade i dojenja, ne morate brinuti.

"Čokolada ima vrlo malo kofeina pa biste se trebali osjećati ugodno uživajući u čokoladici", kaže Tamara Hawkins, savjetnica za dojenje i bivša predsjednica Udruge savjetnika za dojenje u New Yorku.

Riba

Gotovo sve vrste ribe sadrže nešto žive, uobičajenog zagađivača koji je poznati neurotoksin, što znači da može utjecati na mozak beba. Ali većinu vremena, zdravstene dobrobiti jedenja ribe (visoka količina proteina, malo masti) nadmašuju rizik. 

"Konkretno, omega-3 masne kiseline i vitamin D bitni su za razvoj dojenčadi", kaže Peluso. 

Uostalom, većina riba sadrži žive u tragovima, a majčino mlijeko filtrira nešto od toga, dodaje O'Connor. Naravno, postoje ribe koje treba izbjegavati tijekom dojenja, a to su morski pas, sabljarka, velika tuna i kraljevska skuša. Ove veće predatorske ribe sadrže najviše razine žive, koja može dospjeti u bebu kroz vaše majčino mlijeko.

S druge strane, konzumacija 220 do 340 grama tjedno ribe koja ima niže razine žive, kao što su škampi, losos, srdela i som, odličan je način da poboljšate svoju prehranu tijekom dojenja. Pitate se je li sushi u redu jesti tijekom dojenja? Peluso kaže da sve dok izbjegavate ribu s visokim sadržajem žive, vaše omiljene jelo može ostati na jelovniku.

"Ako mama ima uravnoteženu prehranu i redovito jede druge izvore proteina, sadržaj žive možda nije nešto o čemu bi trebala brinuti", kaže ona.

Shutterstock  za savršen losos gotov u 10 minuta trebaju vam svega 3 sastojka

Metvica, peršin i kadulja

Ove tri biljke poznate su kao anti-galaktogogi (galaktogogi su tvari koji potiču laktaciju ili proizvodnju mlijeka), što znači da u velikim dozama mogu smanjiti proizvodnju mlijeka. 

"Ima istine u tome, ali trebali biste pojesti toliko kadulje da biste morali pojesti sendvič od kadulje. Sendvič s puretinom začinjen kaduljom ili šalica čaja od mente neće smanjiti količinu majčinog mlijeka", kaže Hawkins.

Ipak, Peluso ponavlja da svako tijelo drugačije reagira.

"Važno je pratiti količinu mlijeka kako biste vidjeli hoćete li primijetiti pad proizvodnje", kaže ona.

Ako tražite alternativu čaju od mente, O’Connor preporučuje kamilicu.

Možda se sad pitate smijete li konzumirati biljne suplemente tijekom dojenja. O'Connor kaže da iako postoje neke biljke za koje je poznato da djeluju kao galaktogogi, njihovi će se učinci razlikovati od osobe do osobe. Ona i Peluso savjetuju umjesto oslanjanja na biljne suplemente, dojilje bi trebale surađivati ​​sa savjetnikom za laktaciju kako bi razumjele glavni uzrok smanjenja ili malo proizvodnje majčinog mlijeka. 

"Postoji mnogo biljnih opcija, a neke su kontraindicirane ako mama ima određenih zdravstvenih problema. Razgovor sa stručnjakom za dojenje o maminim zdravstvenim problemima može osigurati da su biljke prilagođene njezinoj specifičnoj situaciji", dodaje Peluso.

Treba li izbjegavati intenzivne okuse tijekom dojenja? 

Možda ste čuli glasine da su namirrnice intenzivnog okusa, poput češnjaka ili začinjene hrane, među namirnicama koje treba izbjegavati tijekom dojenja, ali ne postoje stroga pravila o okusima u kojima možete uživati. Uostalom, kako ćete začiniti hranu uvelike ovisi o vašoj kulturi kuhanja. U nekim kulturama, mama koja doji jede jelo s češnjakom ili jako začinjeno, a bebi je sasvim dobro. 

Zapravo, izlaganje vaše bebe različitim okusima moglo bi kasnije učiniti vaše dijete otvorenijim za isprobavanje različitih okusa. 

"Studije pokazuju da se neki od spojeva u hrani koju dojilja jede pojavljuju u njezinom mlijeku unutar jednog do dva sata", kaže Shipley. 

"Umjesto da bebe zbog toga bude nervozne, čini se da im ovo daje uvid u okuse koje će iskusti kad počnu jesti čvrstu hranu. Vjerojatnije je da će bebe prihvatiti i uživati u novoj čvrstoj hrani kada su izložene raznim okusima kroz majčino mlijeko", istaknula je. 

Shutterstock 

Evo kako pristupiti začinjenoj hrani i češnjaku tijekom dojenja: 

Začinjena hrana

Dojenje i začinjena hrana mogu ići ruku pod ruku, kaže Hawkins. Ali tu na scenu stupaju kulturološke tradicije i osobne navike. 

"Ako tijekom trudnoće jedete začinjenu hranu, beba je spremna za te okuse", kaže ona. 

Nekim bebama začinjena hrana uopće ne smeta. Dok oni koji su manje navikli na okus, možda neće uživati.

"Samo nemojte jesti neuobičajeno začinjen obrok. Ako pojedete nešto ljuto, a beba reagira na ne baš ugodan način onda bi možda ljuta hrana mogla biti uzrok", objasnila je Hawkins. 

Ako je to slučaj, samo smanjite začine. 

Češnjak

Češnjak mijenja okus majčinog mlijeka, a neki kažu da njegov okus može odbiti bebu. Ali kada je riječ o češnjaku i dojenju, kako će bebe reagirati može ovisiti o tome koliko su se navikle na okus.

"Ako ste netko tko konzumira puno češnjaka i jeli ste ga tijekom trudnoće, velike su šanse da će beba uživati ​​u tome", kaže Syms-Brown.

Zapravo, jedno istraživanje sugerira da bebe koje nisu bile izložene češnjaku dulje razdoblje, taj novi okus smatraju iznimno ukusnim. 

Drugim riječima, pratite kako reagira vaša beba. 

Trebate li tijekom dojenja izbjegavati potencijalne alergene iz hrane?

Ako ste tijekom trudnoće imali problema s plinovima, liječnik vam je možda predložio da se držite podalje od određene hrane za koju se zna da uzrokuje plinove, poput graha, cvjetače i kupusa. Stoga se mnoge mame logično pitaju koju hranu izbjegavati kada doje bebu koja ima plinove. Istina je da hrana može izazvati plinove kod beba samo ako je na nju posebno osjetljiva. 

Kad je beba koja doji osjetljiva na hranu ili je alergična, molekule iz svega što mama jede probijaju se kroz majčino mlijeko u probavni sustav bebe gdje iritiraju sluznicu bebinih crijeva i uzorkuju bol, objašnjava Hawkins. Naravno, osjetljivost na hranu je specifična za svako dijete, ali postoje neke namirnice koje su uobičajeni krvici: 

  • Mliječni proizvodi
  • Soja 
  • Gluten
  • Jaja 
  • Kikiriki i orašasti plodovi 
  • Riba
  • Citrusi.

No iako je ova hrana najvjerojatnije problem, mame je ne bi trebale tretirati kao hranu koju treba izbjegavati tijekom dojenja,  barem ne odmah.

"Najbolji način da saznate je li beba osjetljiva je izlaganjem različitoj hrani", navodi Syms-Brown.

Dakle, kako ćete znati je li vaše dijete stvarno osjetljivo na hranu? Bebe obično razviju, simptome unutar 12 do 24 sata nakon jela, a to su: 

  • Plinovi (vjetrovi) 
  • Plakanje i kolik (grčevi) 
  • Proljev
  • Krvava i sluzava stolica
  • Osip
  • Ekcem 
  • Pretjerano pljuvanje ili povraćanje
  • Začepljenost, curenje nosa, šištanje ili kašalj.

Problemi sa spavanjem 

"Ako beba pokazuje ove simptome, velika je vjerojatnost da postoji obiteljska povijest alergija. Kravlje mlijeko je najčešći alergen za bebe i čini se da će vjerojatnije uzrokovati probleme bebama koje su dobile adaptirano mlijeko u prvih nekoliko dana života, jer ovo rano izlaganje formuli na bazi kravljeg mlijeka senzibilizira njihov nezreli probavni sustav", kaže Shipley. 

Ako sumnjate da vaša beba reagira na nešto što ste pojeli, sljedeći korak je obično potpuno uklanjanje te hrane iz prehrane na dva do tri tjedna kako biste vidjeli hoće li to promijeniti stanje. Međutim, prije nego što sami započnete eliminacijsku dijetu, najbolje je iznijeti svoju zabrinutost svom pedijatru kako bi potvrdio da bebina uznemirenost nije uzrok nečeg drugog.

U konačnici, zapamtite: osim ako je određena hrana označena kao problem za vaše dijete, ne postoji strogi popis hrane koju treba izbjegavati tijekom dojenja.