Ljudski probavni sustav je dom za više od 100 bilijuna bakterija (kojih ima više od 100 različitih vrsta) i potrebna je prava ravnoteža "dobrih" i "loših bakterija" kako bi sve dobro funkcioniralo.
Osim prehrane, ovo stanje bakterija je također pod utjecajem niza čimbenika koji se odnose na način života. Naime, kvaliteta sna, stres i tjelesna aktivnost također igraju veliku ulogu. S obzirom da trudnoća i majčinstvo donose i veliko opterećenje, nedostatak sna i neredovno vježbanje, probavnom sustavu potrebna je dodatna podrška.
Probiotski proizvodi sadrže žive bakterije od kojih neke prežive probavu i mogu imati blagotvorno djelovanje na “prijateljske” bakterije koje žive u našem probavnom sustavu.
Evo šest načina na koje probiotici mogu biti od pomoći vama i vašoj bebi, od trudnoće do predškolskog uzrasta.
Jačaju mamin obrambeni sustav
U stijenkama crijeva nalazi se 70 posto stanica koje čine obrambeni sustav i nutricionistica Lindy Stein kaže da se naša crijevna flora ponaša kao čuvar koji brani stranim osvajačima da prijeđu granice. Loše bakterije mogu napasti stanice organizma ili proizvesti toksine koji mogu prouzrokovati različite bolesti.
Međutim, našem organizmu potrebne su i loše bakterije zbog ravnoteže. Stručnjaci se slažu da bi odnos trebao biti približno 85 posto dobrih i 15 posto loših bakterija. Konzumiranjem probiotičke hrane i probiotičkih dodataka u prehrani pomažemo svom organizmu da se taj odnos vrati u normalu.
Jačaju obrambeni sustav bebe
Bebe koje su rođene vaginalno nasljeđuju bakterije iz majčinog porođajni kanal. Također, majčino mlijeko zaslužno je za stvaranje probiotičke ili "dobre" bakterije, koje u crijevima obavljaju ključne funkcije koje štite od patogenih bakterija i podržavaju obrambeni sustav. Probiotičke bakterije prenesene kroz majčino mlijeko mogu predstavljati značajnu pomoć u razvoju zdrave crijevne mikroflore i jačanju obrambenog sustava beba.
Međutim, one mame koje rodile pomoću carskog reza i koje ne mogu dojiti, ne trebaju brinuti, jer postoje probiotički dodaci koji se mogu dodati u mliječnu formulu.
Mogu smanjiti rizik od ekcema kod beba
Istraživanja su pokazala da trudnice koje uzimaju dnevnu dozu probiotskih bakterija Lactobacillus rhamnosus od 32. tjedna i onda još narednih šest mjeseci, mogu utjecati na smanjenje razvoja ekcema kod svoje bebe za 44 posto. Naime, ove bakterije, naročito kroz dojenje, osiguravaju male, ali dugotrajne pozitivne učinke na dječji ekcem.
Mogu smanjiti rizik od proljeva kod beba i dojenčadi
Klinička istraživanja su pokazala da Lactobacillus GG, vrsta crijevnih bakterija, može umanjiti pojavu proljeva kod beba i dece.
Proljev je posebno opasan za bebe i malu djecu, s obzirom da ona lako mogu dehidrirati, te je smanjenje opasnosti od pojave ove zaraze vrlo važna.
Osim toga, zbog ovih dobrih bakterija stvaraju se nepovoljni uvjeti za rast i razvoj patogena, a rezultat je skraćeno trajanje proljeva, bolja iskoristivost hranjivih tvari i snažniji rad obrambenog sustava.
Tekst: www.yumama.com
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano