Prvi bebini koraci uvijek se dočekuju s velikim uzbuđenjem. No, sigurno niste znali da je trenutak kad se dijete uspravi i prvi put zakorači, ustvari, vrhunac višemjesečnih pokušaja i pogrešaka i dokaz da je konačno usvojilo najkompliciraniju kretnju koju je ljudsko tijelo sposobno izvesti – uspravno hodanje. Sada zaista možete biti ponosni. Jer da bi hodalo, mala glavica i tijelo trebaju uključiti i uskladiti rad velikog broja mišića, od trbuha i ruku do vrata i glave. Potrebno je pritom održavati i ravnotežu te znati ostati na jednoj nozi dok druga po zraku grabi naprijed. Da bi se usavršili svi ti pokreti, sigurno će proći još mjeseci pravog uhodavanja.
Roditelji, međutim, nisu uvijek svjesni da je potrebno vrijeme za čitav proces i da dijete samo određuje tempo. Iako bi oni rado požurili i poticali hodanje zbog pritiska okoline u kojoj su već vršnjaci odavno prohodali, trenutak kad će se to zbiti nije ni znak djetetove inteligencije ni pitanje sposobnosti roditelja. Dijete će prohodati kad bude na to spremno. U prosjeku dijete će početi hodati oko 12., odnosno 14. mjeseca života, ali moguće je da će upravo vaše hodati već s 9 ili, pak, tek s 18 mjeseci.
Možemo li poticati dijete da prije usvoji hodanje?
Tek kad su živčani sustav, kosti, mišići i zglobovi sazreli, dijete će se odvažiti na prve korake. To se katkad ne događa kao dizanje iz višemjesečnog puzanja jer neka djeca znaju preskočiti tu fazu pa se odmah iz sjedećeg položaja dižu na noge. Roditelji će malo moći napraviti kako bi utjecali na bilo koju fazu puzanja ili hodanja. Bilo da potiču dvanaestomjesečno dijete da prestane puzati, bilo da spuštaju osmomjesečno dijete iz stajaćeg u puzeći položaj jer se boje tako ranog hodanja. Jedini mogući savjet roditeljima vrlo je jednostavan. Stvorite poticajnu atmosferu za dijete u kojoj će ono u sigurnosti doma slobodno brusiti svoje vještine.
Kako prepoznati da je dijete spremno?
U tome je presudna inicijativa samoga djeteta. Između osmog i desetog mjeseca djeca su toliko željna novih znanja i vještina da se mnoga počinju pridržavati za namještaj koji im služi za dizanje u uspravan položaj. Tada ne treba tjerati dijete da hoda bez pridržavanja jer je čvrst oslonac dio ove faze. No, svakako je moguće poticati, primjerice, djetetovu znatiželju ako mu stavite omiljenu igračku u naslonjač koji je jedan metar udaljen od djeteta ili ga pozivate k sebi i pritom izvodite zanimljive zvukove. U ovoj fazi pripazite na djetetovu sigurnost. U vašem domu ima mnogo oštrih bridova stolova, ormara i ostalog namještaja na koje bi se dijete na nesigurnim nogama moglo ozlijediti. Budite blizu djeteta i sklonite sav pomičan namještaj, teške stvari na stolnjacima, same stolnjake ili zastore uz koje bi se dijete moglo uspinjati...
Tekst: Ivona Šatrak
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano