Prije svega, med se odlikuje visokom antioksidativnom aktivnošću koju može zahvaliti visokom udjelu fenolnih spojeva. Nadalje, med ima antimikrobna svojstva jer su istraživanja pokazala kako ta namirnica može oslabiti ili spriječiti rast mnogih mikroorganizama. Osim toga, pomiješan s cimetom med je vrlo koristan za zdravlje urinarnog trakta jer djeluje antimikrobno, dok se za zdravlje dišnog sustava preporučuje med od kadulje.
Med je i nutritivno vrijedan jer predstavlja brz izvor energije, bogat je šećerom, sadržava vitamine i mineralne tvari od kojih ćemo izdvojiti željezo. Udio pojedinih tvari ovisi o vrsti meda. Zbog svog sastava med je kalorična te biološki vrijedna i lako probavljiva namirnica za djecu i odrasle.
Za vrijeme hladnijih dana med možete kombinirati s čajem, iako je potrebno naglasiti da se nikako ne smije dodavati u vruć čaj jer će se time izgubiti ljekovita svojstva te namirnice koja se upotrebljava kao hrana, ali i lijek.
Kako ga ponuditi djetetu?
Med za dijete tek nakon godine dana
Ipak, bitno je naglasiti kako se med ne preporučuje djeci do godinu dana. Zašto? Zato što se u medu mogu naći spore bakterije Clostridium botulinum, a ta bakterija proizvodi otrov koji može uzrokovati novorođenački botulizam jer novorođenčad u svojem probavnom sustavu nema razvijene određene korisne bakterije koje bi kontrolirale spore botulizma i spriječile rast njihovih bakterija te proizvodnju otrova.
Tekst: Marina Jakšić, mag. nutriconizma; Jana Jadrejčić, mag. nutricionizma, www.perfectlifefood.com
Foto: Profimedia
3 pravila odgoja Jordana Petersona: "Vodite računa što radite, a ne što pričate"
6 ključnih pravila danskog odgoja: Nema ultimatuma, djeca se igraju sama, a ovo ih uče od prvog dana
Nakon smrti djeteta od posljedica 'obične gripe' infektologinja iz Zarazne upozorava: Necijepljenje nije opcija
Ako ne volite matematiku ili se mučite s brojevima, ovako će to utjecati na vašu djecu
Tko je djevojčica koja je pjevala na inauguraciji? Pozvao ju je predsjednik Milanović