Sve koji su u potrazi za internet  inspiracijom što kuhati, posebice kada imaju izbirljivu djecu i razmišljaju kako im "podvaliti" zdravi zalogaj, oduševit će blog "Mama, ja sam gladan", iza kojeg stoji Nasja Duplančić, u čijoj je obitelji, kako sama kaže, hrana uvijek bila glavna tema razgovora. Ako ste pomislili da je ovo još jedan u nizu blogova za čije će vam recepte trebati rječnik stranih pojmova ili kompletan "make over" hladnjaka, varate se. Njezini su recepti jednostavni, s poznatim i dostupnim namirnicama, a sve je "začinila" i simpatičnim pričama iz svakodnevnog života s kojima se baš svi možemo poistovjetiti.

Kako je počela vaša ljubav prema kuhanju i zašto baš blog "Mama, ja sam gladan".

Odrasla sam u obitelji gdje su baš svi voljeli kuhati i jesti. Jako se pazilo na kvalitetu namirnica i raznolikost. Kada sam postala mama, samo sam nastavila tim putem. Ime za blog nastalo je po najčešćoj rečenici mojeg jedinca... Sada je u pubertetu pa se ta rečenica sve češće ponavlja.

Kakvi su vam recepti najdraži, koje najčešće objavljujete i zašto?

Kuham jako raznoliko, šareno, isključivo sezonski i ako je moguće s lokalnim namirnicama za koje smatram da su najzdravije. Opet, ako bih nešto morala izdvojiti, to bi bila riba i svi plodovi mora. Jako volim pripremati i jesti morsku hranu.

Jede li vaše dijete raznoliko i što činite kad ne želi pojesti obrok koji ste skuhali?

Djeca su različita, pa tako ima onih koji oduvijek sve jedu i onih koji su izbirljivi i tvrdoglavo odbijaju hranu. Moj sin je do svoje pete godine jeo je sve. A onda su krenula probiranja, odbijanja određenih namirnica. Naravno, uglavnom povrća. Tako je negdje krenula borba i nadmudrivanje. Nije bilo lako, ali znala sam da sam ja roditelj koji određuje pravila i koliko je važno za zdravlje da se dijete hrani raznoliko. Nisam odustajala i zato danas jede skoro sve.

Roditelji danas muku muče s djecom oko hrane, prvenstveno mislim da unos povrća. I statistike kažu kako čak 82,8% djece u Hrvatskoj ne jede povrće, a njih 66,5% ni voće svaki dan. Imate li neke korisne savjete za njih?

Imam bezbroj savjeta, ali niti jedan nije univerzalan. Svako dijete ima svoju osobnost. Važno je da ne prestanemo nuditi djetetu namirnicu koju trenutno ne voli. I najomraženija namirnica, ako je pripremimo na malo drugačiji način, može postati omiljena. Služite se malim podvalama, to uvijek pomaže. Pravilna prehrana je jako važna za zdrav razvoj djeteta. Za rast, energiju, koncentraciju... Toga smo svjesni sve više. Ne smijemo dozvoliti da djeca budu šefovi za stolom. Mi smo ti koji ih odgajaju, a kultura prehrane se stječe odgojem unutar obitelji. Mislim da bi se trebali odmaknuti od mesa i krumpira za ručak skoro svaki dan.

Na mojem blogu je bezbroj recepata za raznovrsne, šarene i zdrave obroke, ideje za jednostavna i šarena jela, tjedni jelovnici s popisom namirnica te užine za male i velike.

Kakve su reakcije ljudi, prvenstveno mama, na vaš blog? Javljaju vam li se s povratnim informacijama i što najviše komentiraju?

Jako sam sretna zbog sve većeg broja pratitelja. Stvorila se jedna lijepa i velika zajednica roditelja i onih koji to nisu. Sve u svemu, divnih ljudi. Osim recepata, često pišem priče iz života te dijelim iskustva o odgoju. Uvijek je zabavno. Reakcije su divne. Najviše komentiraju tekstove iz svakodnevice u kojima se često pronađe većina jer su životni i iskreni. Zato sam najaktivnija na Facebooku. Tamo su riječi puno snažnije od slike. Najsretnija sam kad mi mame šalju fotografije svojih najmlađih koji uživaju u nekom jelu pripremljenom baš po mojem receptu. Imam preko 15 godina iskustva u svakodnevnom pripremanju i osmišljavanju zdravih i raznolikih obroka i jako me veseli ako nekome mogu pomoći.

Nasja je s nama podijelila recept za brokulu i cvjetaču koje djeca vole.

do-pete-je-godine-jeo-sve-a-onda-su-krenula-probiranja-genijalni-blog-ove-mame-i-vas-ce-inspirirati

Sastojci:

1 brokula

1 cvjetača

sol, papar, provansalske trave (ili mediteranski začini po izboru)

5 g ribanog parmezana

1/2 šalice krušnih mrvica

2 jaja (umjesto može malo vode i brašna da dobijete srednje gustu smjesu)

Brokulu i cvjetaču očistite tako da odstranite tvrdi dio peteljke i razlomite je na cvjetiće. Pazite da svaki cvjetić zadrži stabljiku. Cvjetaču kuhajte u slanoj vodi 5 minuta pa ju izvadite da se ohladi. Brokulu nije potrebno kuhati.

Za paniranje:  razmutite jaja u posudi, a ako ne konzumirate jaja, slobodno možete napraviti mješavinu hladne vode i brašna. Dobro promiješajte kako ne bi ostale grudice, posolite. U drugu posudu stavite krušne mrvice, sir, provansalske trave, sol... Kada se cvjetača ohladila, svaki cvijet umočite prvo u vlažnu smjesu pa u suhu. Uvaljajte samo glavice. Sada panirano povrće slažite na lim za pečenje koji ste obložili masnim papirom. Sve  pokapajte maslinovim uljem i pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 200 C dok ne primi zlatnu boju. (20-ak minuta). Servirajte uz umak od vrhnja i češnjaka ili uz neku od omiljenih salata. Ja sam pomiješala kuhani slanutak s ribanim crvenim zeljem i malo luka.

Preko toga sam prelila preljev od peršina (sve izraditi štapnim mikserom i umiješati u salatu:

vezica peršina

sol, papar

malo limunovog soka

malo senfa i meda

Razgovarala: D. P.

Fotografije: Profimedia i Nasja Duplančić